3 dodatki, bez których trudno o dobre oferty internetu dla firm
23 czerwca 2020
Planując internet dla firmy osoby odpowiedzialne za jakość tych usług kierują się wyłącznie ceną oraz przepustowością. Tymczasem koszt internetu oraz szybkość pobierania danych i ich wysyłania – parametry oczywiście ważne – nie powinny stanowić jedynego kryterium wyboru. Rośnie bowiem znaczenie opcjonalnych dodatków, rozwiązań przekładających się na internetowe bezpieczeństwo firmy niezależnie od jej wielkości.
To efekt rzeczywistości, w których działają przedsiębiorstwa. Z jednej strony nacisk na dobry, stabilny internet jest coraz większy – e-commerce czy fakturowanie online wymuszają na przedsiębiorstwach zadbanie o możliwie najwyższy standard usługi. Z drugiej strony wyraźnie widać np. zagrożenie, jakie niesie za sobą blackout – czasowe wyłączenia prądu wymuszone kryzysem energetycznym. Nakładając na to – czego uniknąć się nie da – awarie czy problemy z przepustowością coraz bardziej obciążanych łączy, z perspektywy firmy kluczowa staje się nie tylko cena i szybkość internetu, ale również jej stabilność i prawidłowe działanie. I w tę stronę kierowana jest uwaga ze strony dostawców usługi sieciowych.
Trzy oferty, które wpływają na bezpieczny internet
Patrząc np. na ofertę UPC widać, jakie dobry internet dla firmy można poszerzyć o rozwiązania dodatkowe. Przy relatywnie niskim koszcie pozyskania usługi, ich zakres jest bardzo korzystny – zarówno patrząc z perspektywy małej działalności gospodarczej jak i chociażby śrendiej wielkości przedsiębiorstwa.
Opcja 1. SLA, czyli gwarancja czasu usunięcia awarii
Biznes nie znosi próżni, a firma – braku internetu. Choć operatorzy kładą bardzo duży nacisk na jakość świadczonych usług, przerwa w dostawie sieci może wynikać z przyczyn niezależnych – np. wydarzeń losowych. W takiej sytuacji bardzo ważne jest zapewnienie ciągłości dostawy internetu. Trudno sobie wyobrazić sytuację, w której np. biuro księgowe przed kilka dni czeka na realizację naprawy w sytuacji, gdy musi rozliczyć podatek VAT swoich klientów i wypełnić oraz przekazać online odpowiednie deklaracje.
W takiej sytuacji sprawdza się SLA, czyli pisemna gwarancja jakości. Szczególnie w sytuacji, gdy firma opiera swoją działalność na internecie, stabilne łącze jest wręcz niezbędne. SLA w większości przypadków na rynku zarezerwowane jest raczej dla dużych i średnich podmiotów; mniejsze firmy mają rzadką okazję z niego skorzystać. Tymczasem UPC zapewnia SLA niezależnie od formatu przedsiębiorstwa.
Jak działa to w praktyce? W sytuacji, gdy dochodzi do awarii, firma – w tym przypadku UPC – gwarantuje usunięcie problemów w czasie nie dłuższym niż 6 lub 12 godz. w zależności od wybranej opcji. Jeśli operator nie zdąży dokonać naprawy w tym czasie, klient może liczyć na rekompensatę.
Opcja 2. Internet Backup – ciągłość działania sieci
I znów wracając do potencjalnej awarii – co w sytuacji, gdy nie ma internetu, a operator ma owych kilka godzin na naprawę? Ciągłość sieci zapewniają usługi swoistego rezerwowego łącza. Na przykładzie UPC i jego programu Internet Backup widać wyraźne korzyści z takiej opcji. W razie awarii internetu – awarii, ingerencji koparki w łącze podczas prac ziemnych czy banalnej sytuacji, w której ktoś przewierca łącze np. klatce schodowej – firma dostaje automatyczną informację o braku internetu. UPC w tej sytuacji przełącza modem tak, by natychmiast korzystał nie z internetu kablowego, ale miał dostęp do sieci przez LTE. Gdy awaria zostanie usunięta, dostęp do standardowej sieci zostaje przywrócony automatycznie. Tak więc, klient praktycznie nie odczuwa tego, że doszło do awarii okablowania.
Opcja 3. Oprogramowanie antywirusowe od operatora
Firmy – niezależnie od ich rozmiarów – są coraz częstszym celem ataków przez internet. Stąd ważne jest wartościowe oprogramowanie antywirusowe. Jeśli firma nie chce korzystać z zewnętrznych programów – np. ze względu na koszty przypadające na kilkanaście stanowisk – może skorzystać z zewnętrznej usługi. Wtedy to operator zapewnia ochronę antywirusową przez internet, która działa tak, by blokować określone niebezpieczne strony czy skrypty.
Ile kosztuje internet dla firmy?
Patrząc na przykład UPC widać, że oferty internetu dla firmy są optymalnie dostosowane do różnych potrzeb i rozmiarów przedsiębiorstwa. Warto zwrócić uwagę na relację ceny wobec parametrów pobierania i wysyłania.
[table id=155 /]
Wszystkie oferty UPC dostępne są online poprzez system serwisu PanWybierak.pl.
Miłośnik wszystkiego, co związane z nowymi technologiami. Kiedyś konsultant w branży telko; dziś działający głównie w sferze oprogramowania, a przy okazji niezmiennie zafascynowany wszystkim, co dotyczy technologii mobilnych oraz znaczenia internetu w codzienności.
Powiązane artykuły
Najnowsze artykuły
Porównaj najlepsze oferty operatorów
oszczędź nawet 50%
Pan Wybierak – bezpłatna porównywarka najlepszych ofert operatorów
To jedna z najbardziej kompletnych wyszukiwarek, z trafnym dopasowaniem ofert internetu, telewizji kablowej i telekomów do adresu zamieszkania, z której bardzo chętnie korzystają nasi czytelnicy – polecamy!
Pan Wybierak to świetny serwis, dzięki któremu nie tylko poznałem wszystkie możliwe warianty instalacji internetu w moim miejscu zamieszkania, ale także odkryłem naprawdę tanią ofertę. Ogólnie - rewelacja!