Jak płacić smartfonem? Proste sposoby na płatność telefonem
25 maja 2020
Jakie aplikacje umożliwiają płacenie za pomocą smartfona? Jak można płacić smartfonem za usługi i towary? Płatności zbliżeniowe za pomocą telefonu.
Smartfony są obecnie tak popularne i powszechne, że mamy je przy sobie praktycznie cały czas i w każdej sytuacji. Zdarza się nam, że wyjdziemy z domu bez portfela czy kluczy. Udanie się na zewnątrz bez telefonu wydaje się jednak niemożliwe. Smartfon umożliwia nam kontakt z bliskimi, znalezienie drogi i innych potrzebnych poza domem informacji.
Z tego powodu też coraz większą popularnością cieszy się możliwość płatności telefonem. Płacąc za pomocą smartfona korzystamy z tej samej wygody, którą oferuje karta płatnicza. A jednocześnie płatność telefonem dostępna jest zawsze i wszędzie tam, gdzie mamy przy sobie smartfona. Sklep obsłuży ją tak samo jak transakcję kartą płatniczą czy kredytową. Wystarczy, że jest wyposażony w terminal zbliżeniowy.
Co trzeba więc zrobić, by móc korzystać z płatności telefonem? Jakiego potrzebujemy telefonu, jakiej aplikacji? Czy wymagane jest załatwianie czegoś w banku? Przyglądamy się temu, co najważniejsze w przypadku płatności telefonem.
Wymagania techniczne – smartfon z modułem NFC
Aby korzystać z płatności zbliżeniowych za pośrednictwem telefonu, czyli w praktyce wykorzystywać telefon jak kartę zbliżeniową, potrzebować będziemy urządzenia z modułem NFC. To umieszczone w telefonie małe urządzenie, pozwalające mu na komunikację z innymi urządzeniami na niewielkie odległości.
Moduł NFC ma wiele potencjalnych zastosować, jednak obecnie najpopularniejszą jest właśnie wykorzystanie go do płatności zbliżeniowej. Najogólniej mówiąc, dzięki odpowiedniemu skonfigurowaniu naszego telefonu i zainstalowaniu potrzebnej aplikacji, wbudowany w telefon moduł NFC będzie mógł na potrzeby wszystkich naszych zakupów w pewnym sensie “udawać” kartę do płatności zbliżeniowych. I tak dokonywanie ich za pomocą telefonu stanie się szybkie i łatwe.
Oznacza to również, że aby korzystać z płatności zbliżeniowych za pomocą telefonu nie musimy uruchamiać żadnej nowej usługi w banku. Wystarczy, że mamy kartę kredytową lub płatniczą, a nasz bank umożliwia przypisanie jej do aplikacji umożliwiającej płatności zbliżeniowe.
Jaka aplikacja do płatności smartfonem?
Poza odpowiednim telefonem potrzebna nam będzie również aplikacja, umożliwiająca dokonywania płatności online. To ona de facto pośredniczy pomiędzy naszym telefonem a bankiem, odpowiadając bezpośrednio za transakcję.
Najprostszym rozwiązaniem jest skorzystanie z aplikacji Google Pay lub Apple Pay, wbudowanej w telefon, z którego korzystamy. Pierwsza dostępna jest rzecz jasna dla właścicieli telefonów z Androidem, druga – iOS-em (czyli urządzenia z jabłkiem).
Aby korzystać z jednego z tych rozwiązań wystarczy, że uruchomimy daną aplikację i dodamy do niej swoją kartę (robimy to w prosty sposób wykonując jej zdjęcie). Jeżeli tylko nasz bank obsługuje Apple Pay lub Google Pay, od tego momentu wystarczy już tylko, że zbliżymy telefon do terminalu przy najbliższej płatności. Aplikacja powiadomi nas podczas aktywowania karty, jeżeli nasz bank nie obsługuje danej usługi.
A co, jeżeli nasz bank nie współpracuje z Google lub Apple Pay? Nie wszystko stracone! Alternatywnie można też skorzystać z opcji płatności zbliżeniowej telefonem, obecnej w aplikacji naszego banku. Taką możliwość oferuje np. bank Pekao w swojej aplikacji PeoPay.
Jeżeli nie chcemy lub nie możemy skorzystać z płacenia zbliżeniowego, alternatywą będzie również obsługiwany przez wiele banków BLIK. W jego przypadku zamiast zbliżać telefon do terminala, wpisujemy wyświetlany na nim kod i autoryzujemy transakcję w aplikacji.
Jeszcze inną alternatywą jest aplikacja samego sklepu, z którego usług korzystamy. Dobrym przykładem jest wprowadzony niedawno w Polsce Lidl Pay. Jego zaletą w stosunku do innych opisanych rozwiązań jest to, że bazuje na generowanych w aplikacji kodach QR. Prosto mówiąc, aby korzystać z tego rozwiązania nie potrzebujemy nawet telefonu z modułem NFC. Płacić można więc każdym, nawet starszym czy “budżetowym” smartfonem. Wadą tego rozwiązania jest to, że korzystać można z niego tylko w sklepach Lidl.
Czy płatności smartfonem są bezpieczne?
Najogólniej mówiąc – jak najbardziej. Nieważne od tego, z jakiej aplikacji korzystamy, zapłacenie smartfonem wymagało będzie dodatkowej autoryzacji. Zanim telefon na nią pozwoli, będziemy musieli odblokować go za pomocą odcisku palca czy kodu blokady.
W tym sensie więc płacenie za zakupy za pomocą smartfona jest nawet bezpieczniejsze niż płacenie normalną kartą zbliżeniową. Nasz odcisk palca potrzebny będzie za każdym razem, przy każdej transakcji – nie ma tu zakupów bez żadnej autoryzacji na małe kwoty, jak w przypadku kart płatniczych. A jednocześnie autoryzowanie się szczególnie za pomocą odcisku palca sprawia, że płatność smartfonem jest bardzo szybka i wygodna.
Płać smartfonem – to przyszłość
W zasadzie nie istnieją zdroworozsądkowe argumenty przeciwko płaceniu smartfonem. Jeżeli tylko korzystamy z karty kredytowej czy płatniczej, to przerzucenie płatności na telefon będzie wygodne, szybkie i bezpieczne. Nie wiąże się z żadnym dodatkowym ryzykiem, a w praktyce będzie nawet bezpieczniejsze.
Jest to więc z pewnością alternatywa dla tradycyjnej karty płatniczej czy kredytowej, jaką warto się przynajmniej zainteresować!
Dziennikarz i redaktor; konsekwentny i drążący w detalach ofert analityk zespołu PanWybierak. Wieloletni współpracownik serwisu Wirtualna Polska w dziale Technologie. W internecie – i o internecie – pisze od 2004 r. W przeszłości publicysta serwisów związanych ze środowiskiem gier – m.in. gram.pl, Polygamia.pl, Imperium Gier. Współtwórca podcastu Niezatapialni.
Powiązane artykuły
L.O.L. Surprise – jak sprawić, by zabawa lalkami stała się jeszcze bardziej ekscytująca?
Wymagania techniczne – smartfon…
Jaki pakiet sportowy w TV wybrać obecnie? Ranking najciekawszych propozycji
Wymagania techniczne – smartfon…
4 sposoby na tanie lub darmowe uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych
Wymagania techniczne – smartfon…
Najnowsze artykuły
Reklamacja do operatora internetu. Co zrobić? UKE sprawdził, jak one działają
Wymagania techniczne – smartfon…
Nawet 23 dodatkowe kanały w Polsat Box bez opłat. Co zrobić, by je mieć?
Wymagania techniczne – smartfon…
Internet lub TV od Vectra? Na święta operator uruchomił świetną promocję
Wymagania techniczne – smartfon…
Porównaj najlepsze oferty operatorów
oszczędź nawet 50%
Pan Wybierak – bezpłatna porównywarka najlepszych ofert operatorów
To jedna z najbardziej kompletnych wyszukiwarek, z trafnym dopasowaniem ofert internetu, telewizji kablowej i telekomów do adresu zamieszkania, z której bardzo chętnie korzystają nasi czytelnicy – polecamy!
Pan Wybierak to świetny serwis, dzięki któremu nie tylko poznałem wszystkie możliwe warianty instalacji internetu w moim miejscu zamieszkania, ale także odkryłem naprawdę tanią ofertę. Ogólnie - rewelacja!