Internet na wsi – jakie łącze wybrać poza miastem?
6 września 2018
Internet na wsi, w przeciwieństwie do miast, bywa problemem. Duże skupiska mają do dyspozycji szybkie łącza kablowe czy nawet światłowodowe od różnych dostawców zapewniające prędkości powyżej 100 Mb/s i więcej w atrakcyjnych cenach. Realia wiejskie są diametralnie inne.
Słabsza jakość sieci lub w ogóle ograniczenie cyfrowe – tak może wyglądać internet na wsi lub w mniejszych miejscowościach. Problemy z infrastrukturą nie oznaczają jednak definitywnych problemów. Są rozwiązania alternatywne, które pomagają poprawić możliwości w dostępie do sieci w lokalizacjach, gdzie oferty największych stacjonarnych operatorów mogą nie być dostępne. Analiza jak wybrać internet na wsi odpowiada m.in. na pytania:
- Czy internet LTE może być alternatywą dla łącza stacjonarnego?
- Na które parametry należy zwrócić uwagę wybierając internet na wsi?
- Jakie są ceny operatorów internetu LTE?
Warto zauważyć, że obecnie wiele obszarów wiejskich jest podłączanych do sieci światłowodowej w ramach projektu Polska Cyfrowa. W efekcie na terenach wiejskich swoje usługi świadczy wielu operatorów coraz więcej operatorów w ramach otrzymanego dofinansowania z Unii Europejskiej.
Internet LTE w domu na wsi – podstawowa opcja poza miastem
Zdecydowanie najbardziej oczywistym rozwiązaniem w przypadku niedostępności internetu stacjonarnego wydaje się skorzystanie z dostępu do sieci w technologii LTE (4G). Opracowana na potrzeby transmisji danych dla telefonii komórkowej, zapewnia teoretyczną przepustowość nawet do 300 Mb/s przy pobieraniu i 50 Mb/s przy wysyłaniu danych. To wartości porównywalne z najszybszymi ofertami tradycyjnego Internetu stacjonarnego czy nawet światłowodowego. W praktyce prędkości okazują się nieco niższe, ale wciąż pozostaną bardzo satysfakcjonujące. Gdy chodzi o szybki internet na wsi, to może być optymalne rozwiązanie dla większości potencjalnych klientów.
Domowy Internet LTE oferują wszyscy najwięksi operatorzy komórkowi w Polsce oraz Cyfrowy Polsat. Internet LTE dostępny jest praktycznie wszędzie. Jednak przed zdecydowaniem się na konkretnego operatora warto sprawdzić, czy obejmuje on sygnałem naszą okolicę. Można to sprawdzić u naszego doradcy pod numerem telefonu 22 122 33 44.
Weryfikacja jakości LTE na wsi – niezbędny krok przed montażem
Dobrym i praktycznym sposobem na sprawdzenie potencjalnej jakości domowego Internetu LTE może być przetestowanie, jak usługa danego operatora działa w naszym domu na komórce. Jeżeli wyświetla ona dostępność LTE, to z szybkością działania domowego Internetu nie powinno być problemu. Warto się temu przyjrzeć głównie dlatego, że operatorzy mogą nieco „naginać” rzeczywistość. Na mapce LTE w rzeczywistości może się okazać dużo wolniejszym 3G (max. 37 Mb/s) czy nawet archaicznym już EDGE (max. 1 Mb/s).
Z uwagi na powyższe większość operatorów wprowadziła do swojej oferty zestawy z zewnętrzną anteną i modem. Warto zwrócić na to uwagę przy wyborze oferty. Takie rozwiązanie poprawia jakość połączenia LTE a tym samym prędkość i stabilność działania usługi. Jeśli więc chodzi o stabilny internet na wsi, to właśnie opcja godna rozważenia.
Drugim wyznacznikiem przy wyborze oferty będzie oczywiście cena. Ta waha się w zależności od usługodawcy i oferowanej prędkości od 60 do nieco ponad 100 złotych.
Trzeba jednak zaznaczyć, że w odróżnieniu od tradycyjnego Internetu domowego, internet LTE w większości ofert obarczony jest limitami przesyłu danych. Po jego przekroczeniu spada prędkość pobierania danych z reguły do 1 Mb/s. Limity danych wynoszą od 30 do 500 GB. To dla typowego wykorzystania polegającego na przeglądaniu stron www powinno być w zupełności wystarczające, ale w przypadku chociażby odtwarzania filmów w wysokiej jakości za pośrednictwem serwisów streamingowych może być problematyczne.
80.00 zł
miesięcznieInternet domowy NET BOX 300 GB z modemem zewnętrznym
Zobacz więcejLimit danych
300 GB
Pobieranie
800 Mb/s
Wysyłanie
133 Mb/s
Modem WiFi
w cenie
zestaw internetu domowego
Prezenty tylko na panwybierak.pl
75.00 zł
miesięcznieInternet domowy bez limitu danych M
Zobacz więcejLimit danych
bez limitu
Pobieranie
60 Mb/s
Wysyłanie
60 Mb/s
Modem WiFi
49 zł/akt.
Prezenty tylko na panwybierak.pl
Internet satelitarny – alternatywa dla rozwiązania LTE?
Tam, gdzie z różnych powodów Internet domowy LTE nie jest dostępny lub nie oferuje satysfakcjonującej jakości połączenia, alternatywą jest Internet satelitarny. Tutaj z uwagi na zastosowaną technologię nie musimy się martwić zasięgiem sieci – antena satelitarna zadziała wszędzie. W sytuacji, gdy internet na wsi w wersji standardowej nie wchodzi w grę, takie rozwiązanie ma sens – choć oznacza dodatkowe koszty.
W ramach usługi TooWay dostępne są dwie prędkości pobierania danych 16 Mb/s, 30 Mb/s oraz 50 Mb/s bez limitu danych. Dane priorytetowe to kolejno 10 GB, 50 GB i 100 GB, po ich przekroczeniu prędkość maksymalna nie zawsze może być osiągana, ale nie oznacza to, że na pewno zmaleje. Ceny pakietów zaczynają się od 69,99 złotych w co została wliczona opłata miesięczna za dzierżawę zestawu satelitarnego. Warto podkreślić, że w odróżnieniu od dawnego Internetu satelitarnego, współczesne rozwiązania tego typu nie wymagają dodatkowego łącza (np. telefonicznego) do wysyłania danych – “satelita” działa bez problemu w dwie strony.
Należy tu jeszcze zwrócić uwagę na pewną charakterystyczną cechę Internetu satelitarnego. O ile w przypadku LTE czy rozwiązań stacjonarnych tzw. ping (czyli w uproszczeniu czas, jaki czekamy, aż dana strona czy inna usługa nam “odpowie”) wynosi najwyżej kilkadziesiąt milisekund, w przypadku satelity wydłuża się do 600, a nawet sekundy. W codziennym korzystaniu z sieci nie powinno to szczególnie przeszkadzać, ale może np. utrudnić granie online w bardziej wymagające gry.
Internet radiowy, czyli rozwiązanie ograniczone zasięgiem
Trzecią alternatywą jest Internet radiowy. Jest on swego rodzaju kompromisem między Internetem domowym a Internetem satelitarnym. W tym wypadku teoretyczne przepustowości wahają się od 20 do 50 Mb/s, takie usługi są też pozbawione charakterystycznych dla LTE limitów. Cena jest tu oczywiście zależna od operatora.
Za łącze o przepustowości 15 Mb/s w gdańskiej firmie mBit zapłacimy więc 60 złotych, a Oxylion za 24,50 złotych. W tym wypadku jednak znacznie mocniej niż w przypadku pozostałych ofert wszystko zależy od lokalnej dostępności. Wielu dostawców Internetu radiowego to małe, lokalne firmy świadczące swoje usługi na ograniczonym, niewielkim obszarze.
Wadą takiego sposobu dostępu do sieci może być również wrażliwość na warunki atmosferyczne. Trzeba być przygotowanym na to, że szczególnie w większej odległości od nadajnika jakość połączenia w przypadku gorszej pogody może spadać.
Rozważając montaż internetu na wsi sprawdź oferty wszystkich operatorów. Porównywarka cen i usług Pan Wybierak zapewnia szczegółowe zestawienie aktualnych cen, promocji i warunków. To nie tylko analiza cen, ale również możliwość zamówienia każdej usługi online lub poprzez kontakt z działem obsługi klienta porównywarki Pan Wybierak. Oszczędzaj czas i pieniądze – bezpłatnie zajmiemy się wszystkimi formalnościami: od doboru najlepszej oferty po umówienie wizyty montażowej w dogodnym dla Ciebie terminie.
Miłośnik wszystkiego, co związane z nowymi technologiami. Kiedyś konsultant w branży telko; dziś działający głównie w sferze oprogramowania, a przy okazji niezmiennie zafascynowany wszystkim, co dotyczy technologii mobilnych oraz znaczenia internetu w codzienności.
Powiązane artykuły
Najnowsze artykuły
Porównaj najlepsze oferty operatorów
oszczędź nawet 50%
Pan Wybierak – bezpłatna porównywarka najlepszych ofert operatorów
To jedna z najbardziej kompletnych wyszukiwarek, z trafnym dopasowaniem ofert internetu, telewizji kablowej i telekomów do adresu zamieszkania, z której bardzo chętnie korzystają nasi czytelnicy – polecamy!
Pan Wybierak to świetny serwis, dzięki któremu nie tylko poznałem wszystkie możliwe warianty instalacji internetu w moim miejscu zamieszkania, ale także odkryłem naprawdę tanią ofertę. Ogólnie - rewelacja!