Dajesz internet dziecku? 2-latki używają go regularnie
20 września 2019

Internet dla młodego – naprawdę młodego – pokolenia stał się już codziennością. Jednak nawet biorąc to pod uwagę, trudno przejść obok badań NASK i Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę obojętnie.
Sam mogę przyznać: sieć, internet, wszelkie dobrodziejstwa związane z wykorzystaniem tej technologii są dla mnie czymś nadzwyczaj ważnym. Kablówka? Właściwie mogłaby nie istnieć, bo rozrywka coraz bardziej ogranicza się do serwisów streamingowych (wiwat Netflix i jego konkurencja!). Dziś telewizja i internet to jedność; sygnał w pełni przenosi się do sieci, a oglądanie TVN24 na urządzeniu mobilnym jest czymś naturalnym. Ale brak internetu? To byłoby prawdziwe zachwianie codzienności.
Jeżeli tak patrzę na to ja – już człowiek ukształtowany – czym będzie internet dla pokolenia obecnych dzieci?
80 proc. dzieci codziennie korzysta z internetu
Ze zdumieniem przeanalizowałem wyniki badań opracowanych przez Naukowa i Akademicką Sieć Komputerową – to popularny NASK – oraz Fundację Dajemy Dzieciom Siłę. I nie wiem tylko, która liczba zrobiła na mnie większe wrażenie:
- 40% polskich dwulatków regularnie używa internetu (tak, dwulatków!)
- 80% dzieci w wieku 9-17 lat korzysta z internetu codziennie.
OK – nie przekonamy 15-latki, że internet to zło. Bolesna jest jednak świadomość, że tak genialna technologia jak sieć wykorzystywana jest głównie do pstrykania bzdurnych selfie z wykrzywionymi ustami, nakładania filtrów i doklejania sobie mysich uszu czy wyszukiwania w sieci tego co po prostu złe. Gdyby ktoś np. 30 lat temu powiedział, że ludzkość otrzyma tak potężne narzędzie i wykorzystywać będzie je tak, jak używa go – w większości – dzisiaj, prawdopodobnie zostałby uznany za wariata. A jednak – marnujemy potencjał internetu.
Zobacz: 5 kanałów YouTube idealnych dla Twojego dziecka
Do czego dzieci używają internetu?

Pediatrzy nie mają wątpliwości – zresztą każdy, komu na dziecku zależy musi patrzeć na to podobnie. Maluchy do dwóch lat w ogóle nie powinny z niego korzystać! Okres kształtowania małego człowieka to nie czas na to, by stykało się z wirtualizacją czy przenosiło w świat ekranu dotykowego. I to nawet jeśli to tylko gra. Później stopniowo – wg specjalistów – można korzystanie z internetu zapewniać, ale też w granicach ogólnego rozsądku. Starsze dzieci mogą mieć dostęp do sieci przez kwadrans dziennie, 7- czy 8-latki do ok. pół godziny. Pamiętajmy też, co zapewniać przez internet – niech to będą sensowne (sensowne, a nie byle jakie!) bajki czy chociażby aplikacje edukacyjnie. Oddanie dziecku tabletu i hasła do wifi to nie wszystko – warto inspirować, pokazywać, uczyć. Sami dostawcy treści przez internet dbają już o rozsądną selekcję – ciekawym pomysłem jest np. to, by dzieci nie miały dostępu do ogólnego YouTube, ale wersji przeznaczonej właśnie dla najmłodszych.
Zobacz: gdzie jest dziecko – aplikacje do lokalizowania
Internet? Główny problem to cyberprzemoc
Drogi rodzicu – czy wiesz, co ostatnio Twój syn lub córka oglądali wykorzystując zakupiony właśnie światłowód? Raport pokazuje dobitnie, że rodzice nie wiedzą ani ile ich dzieci spędzają czasu w internecie, ani jakie przyjmują przez niego treści. Jednocześnie, aż 57 proc. badanych przyznało, że – mówimy tu o dzieciach – przez internet doświadczyło tzw. przemocy rówieśniczej. Innymi słowy: sieć posłużyła do hejtowania, wyśmiewania, wyzwisk. Inny koszmarny wynik? 12 proc. nastolatków twierdzi, że w internecie krążyły materiały ich kompromitujące. I idę o zakład, że wynik jest dużo wyższy, ale część osób się do tego nie przyznała.


Miłośnik wszystkiego, co związane z nowymi technologiami. Kiedyś konsultant w branży telko; dziś działający głównie w sferze oprogramowania, a przy okazji niezmiennie zafascynowany wszystkim, co dotyczy technologii mobilnych oraz znaczenia internetu w codzienności.
Powiązane artykuły

Ultraszybki światłowód od Netii z Wi-Fi 7. Jak działa szybki internet 2 Gb/s?
80 proc. dzieci codziennie…

SkyShowtime i Grupa Polsat Plus łączą siły. Ciekawa zmiana na rynku streamingowym
80 proc. dzieci codziennie…
Najnowsze artykuły

Google Wallet dla dzieci. Jak działa elektroniczny portfel dla najmłodszych
80 proc. dzieci codziennie…
Porównaj najlepsze oferty operatorów
oszczędź nawet 50%
Pan Wybierak – bezpłatna porównywarka najlepszych ofert operatorów
To jedna z najbardziej kompletnych wyszukiwarek, z trafnym dopasowaniem ofert internetu, telewizji kablowej i telekomów do adresu zamieszkania, z której bardzo chętnie korzystają nasi czytelnicy – polecamy!
Pan Wybierak to świetny serwis, dzięki któremu nie tylko poznałem wszystkie możliwe warianty instalacji internetu w moim miejscu zamieszkania, ale także odkryłem naprawdę tanią ofertę. Ogólnie - rewelacja!