Gdzie jest dziecko, czyli weryfikacja lokalizacji najmłodszych
22 czerwca 2019
Usługa lokalizacyjna – odpowiadająca, gdzie jest dziecko lub ktoś bliski – to nie tylko kwestia bezpieczeństwa. Współczesna technologia zapewnia niespotykane wcześniej możliwości zadbania o bezpieczeństwo dzieci i najbliższych oraz zabezpieczenia się na okoliczność przykrych okoliczności. Jednym z takich nowych, niedostępnych jeszcze niedawno rozwiązań jest usługa „Gdzie jest dziecko”. Pozwala one szybko i z dużą dokładnością określić lokalizację niepełnoletniego właściciela telefonu.
Usługę tę oferują wszyscy najwięksi polscy operatorzy komórkowi. Z zasady wymaga ona aktywacji z dwóch stron – najpierw na telefonie “bazowym”, u rodzica, za później potwierdzenia na komórce dziecka (lub w niektórych przypadkach nawet u kilkorga dzieci). Z oczywistych względów usługi nie można aktywować bez wyrażonej wprost zgody właściciela “śledzonego” telefonu.
Największą zaletą tego typu usług jest to, że bazują na lokalizacji telefonu w sieci operatora. W celu jej przeprowadzenia nie bazuje się na wskazaniach GPS-u, a na określeniu siły sygnału pochodzącego z poszczególnych nadajników. Dzięki temu po pierwsze lokalizacja w żaden sposób nie wpływa na stan baterii lokalizowanego telefonu, a po drugie – po włączeniu usługi nie może być choćby przypadkowo przez właściciela telefonu wyłączona. Co również ważne, lokalizować można w ten sposób nie tylko smartfony.
Jak wyglądają ceny i zasady działania tego typu usług u polskich operatorów? Sprawdzamy!
Gdzie jest dziecko w Orange
W przypadku Orange usługę Gdzie jest dziecko aktywuje się bezpłatnym SMS-em na telefonie rodzica. Później dodaje się lokalizowane numery w ten sam sposób lub za pośrednictwem konta na stronie www czy w aplikacji na telefonie. Po wyrażeniu zgody na telefonie dziecka można go później lokalizować również na te trzy sposoby (SMS, www, aplikacja).
Usługa dostępna jest w Orange w dwóch wariantach. Standard, kosztujący 7,98 złotego na 30 dni, pozwala na lokalizowanie dwóch osób i przeprowadzenie 30 lokalizacji na miesiąc. W wersji Premium (6,15 złotego na tydzień) określać można położenie 5 osób i przeprowadzać 150 lokalizacji na tydzień. W obu alternatywach przez pierwszy miesiąc można korzystać z usługi za darmo.
Gdzie jest dziecko w T-Mobile
Bardzo podobnie wygląda sytuacja w T-Mobile. Zarówno pod względem aktywacji (SMS-owo najpierw na telefonie rodzica, później u dziecka lub dzieci) jak i cen.
Gdzie jest dziecko w T-Mobile kosztuje więc 6,15 złotego za 30 dni w wersji Standard lub 6,15 złotego za 7 dni w wersji Premium. Ich warunki są takie same jak w Orange – 2 lub 5 lokalizowanych osób, 30 lokalizacji na miesiąc ub 150 na tydzień. Jedyną różnicą jest okres, przez jaki można z usługi korzystać bezpłatnie – w T-Mobile jest to 7 dni.
Gdzie jest dziecko w Play
Również Play oferuje dwa różne pakiety usługi Gdzie jest dziecko. Podstawowy nazywa się Bezpieczna Rodzina i pozwala na lokalizowanie 5 telefonów i przeprowadzanie 130 lokalizacji na tydzień w telefonie na kartę lub 500 na miesiąc w abonamencie. Koszt takiego pakietu również zależy od tego, czy mamy telefon w abonamencie czy na karcie (jest jednak bardzo zbliżony). W pierwszym przypadku wynosi 4,92 zł na tydzień, w drugim – 19,99 zł na miesiąc.
Pakiet w wersji VIP to zaś nielimitowana liczba lokalizacji (w przypadku telefonów Play, jeżeli lokalizujemy numer innego operatora – limit to 600 na miesiąc) i możliwość sprawdzania 15 telefonów. Jego koszt to 14,76 złotego na miesiąc. W obu pakietach pierwszy miesiąc można korzystać za darmo.
Gdzie jest dziecko w Plusie
Plus z kolei udostępnia trzy różne alternatywy usługi Gdzie jest dziecko – Standard, Premium i Bezpieczna Rodzina. Pozwalają one kolejno na lokalizowanie 2, 5 lub 15 urządzeń i przeprowadzanie 5, 150 i 300 lokalizacji na tydzień.
Ceny to odpowiednio 1,23 złotego, 6,15 złotego i 8,61 złotego na tydzień. Niezależnie od wybranego pakietu, przez pierwsze 14 dni można z niego korzystać za darmo.
Czy warto zainstalować usługę „Gdzie jest dziecko”?
Na ile tego typu usługa jest nam potrzebna musimy już zdecydować sami. Operatorzy z kolei na pewno ułatwiają podjęcie decyzji pozwalając na bezpłatne wypróbowanie usługi Gdzie jest dziecko przez określony czas. Niezależnie od tego, z czyich usług korzystamy, możemy więc najpierw sprawdzić, czy usługa spełnia nasze oczekiwania, zanim zdecydujemy się na ponoszenie ich kosztów.
Co również istotne, wszyscy operatorzy pozwalają na zarzucenie korzystania z usługi Gdzie jest dziecko w dowolnym momencie.
Dziennikarz i redaktor; konsekwentny i drążący w detalach ofert analityk zespołu PanWybierak. Wieloletni współpracownik serwisu Wirtualna Polska w dziale Technologie. W internecie – i o internecie – pisze od 2004 r. W przeszłości publicysta serwisów związanych ze środowiskiem gier – m.in. gram.pl, Polygamia.pl, Imperium Gier. Współtwórca podcastu Niezatapialni.
Powiązane artykuły
Jaki pakiet sportowy w TV wybrać obecnie? Ranking najciekawszych propozycji
Gdzie jest dziecko w Orange…
Najnowsze artykuły
Nawet 23 dodatkowe kanały w Polsat Box bez opłat. Co zrobić, by je mieć?
Gdzie jest dziecko w Orange…
Internet lub TV od Vectra? Na święta operator uruchomił świetną promocję
Gdzie jest dziecko w Orange…
L.O.L. Surprise – jak sprawić, by zabawa lalkami stała się jeszcze bardziej ekscytująca?
Gdzie jest dziecko w Orange…
Porównaj najlepsze oferty operatorów
oszczędź nawet 50%
Pan Wybierak – bezpłatna porównywarka najlepszych ofert operatorów
To jedna z najbardziej kompletnych wyszukiwarek, z trafnym dopasowaniem ofert internetu, telewizji kablowej i telekomów do adresu zamieszkania, z której bardzo chętnie korzystają nasi czytelnicy – polecamy!
Pan Wybierak to świetny serwis, dzięki któremu nie tylko poznałem wszystkie możliwe warianty instalacji internetu w moim miejscu zamieszkania, ale także odkryłem naprawdę tanią ofertę. Ogólnie - rewelacja!