Android czy iOS – porównanie systemów smartfonów
8 maja 2019
Co lepsze – Android czy iOS? Oto dylemat, który od lat budzi wątpliwości. Czym właściwie się różni iOS od Androida? PanWybierak.pl podsumowuje najważniejsze różnice między najpopularniejszymi systemami operacyjnymi smartfonów.
Obecnie na rynku smartfonów liczą się w zasadzie tylko dwa ich typy. Pierwszy to telefony z systemem Android – opracowanym przez firmę Google. W tej kategorii znajduje się mnóstwo urządzeń rozmaitych producentów – Samsung, LG, Xiaomi, Huawei, itd. Różnią się one rozmiarami, szybkością, wielkością pamięci i występują w praktycznie wszystkich zakresach cenowych.
Drugi typ to telefony z systemem iOS. Do tej kategorii należą tylko iPhone’y produkowane przez firmę Apple. Jest ich znacznie mniej, uważane są za raczej drogie. Na dodatek oferują użytkownikowi pewną konkretną wizję tego, jak powinien wyglądać i działać współczesny smartfon.
Jeżeli jednak oderwać się na chwilę od samego aparatu i porównać oba systemy operacyjne, to jakie są ich największe różnice? Android czy iOS – taki dylemat towarzyszy osobom planującym zakup nowego smartfona lub czeka ich zmiana operatora. Co jest przewagą Androida, a gdzie wygrywa iOS? Przyglądamy się najistotniejszym cechom obu systemów.
Szerokie możliwości konfiguracji – Android
Użytkownicy Androida mają do dyspozycji całe multum możliwości skonfigurowania wyglądu głównego ekranu swojego telefonu. Mogą na nim umieścić rozmaite widżety (małe aplikacje, działające bezpośrednio na pulpicie), dowolnie rozmieszczać ikonki na poszczególnych ekranach. Użytkownik ma też okazję konfigurować osobno poszczególne obszary.
Na iOS-ie zaś mogą co najwyżej zmienić tapetę i kolejność poszczególnych ikonek. Nie można nawet zmienić tego, że wszystkie one muszą być ustawione koło siebie po kolei bez przerw. To zresztą uosabia podstawową i najważniejszą różnicę między tymi systemami. Android przemówi do ludzi, którzy lubią wszystko skonfigurować samodzielnie. Docenią go ci, którzy preferują ustawienie sprzętu tak, jak mają ochotę. iOS z kolei kierowany jest do tych, którzy wolą, jeżeli ktoś ustawi wszystko za nich. Tu oczywiście ważne, by… zrobił to dobrze – co Apple’owi nad wyraz często się udaje) – a oni po prostu się do tego przyzwyczają.
Dotyczy oczywiście to nie tylko pulpitu, ale i całej mnogości innych ustawień telefonu. Zastanawiając się nad czym co jest lepsze – Android czy iOS – trzeba ten aspekt przeanalizować.
Większa bezawaryjność – iOS
iOS bardzo dużo zyskuje na tym, że jest to system zamknięty i ograniczony do konkretnych modeli telefonów jednego producenta. Dzięki temu, że twórcy oprogramowania wiedzą dokładnie, na jakim sprzęcie będzie ono uruchamiane, może być ono bardziej bezawaryjne. Rzadziej też dojdzie na iOS-ie do sytuacji, w których aplikacja będzie działać zbyt wolno.
Dzieje się tak również dlatego, że Apple dba o to, by jego telefony były w stanie obsługiwać iOS-a sprawnie. Androida zaś producent telefonu może sparować z dowolnym sprzętem. To z jednej strony wada (potrafi działać wolniej, bardziej awaryjnie). Z drugiej jest częściową zaletą – bo dzięki temu można kupić naprawdę tanie telefony z Androidem.
Podobnie jak w przypadku możliwości konfiguracji, również tutaj patrzeć można na sprawę dwojako. Tak, iOS jest często szybszy i bardziej bezawaryjny. Wynika to jednak z tego, że telefony z nim ograniczone są do najnowszych, najszybszych modeli. Androida możemy kupić dowolnie szybkiego (bądź wolnego). I znów to od użytkownika zależy, czy woli poświęcać czas na wybieranie telefonu, który spełni jego wymagania, czy po prostu kupić taki, o którym będzie to z góry wiedział – nawet jeżeli będzie on droższy.
Więcej darmowych aplikacji – Android
Jako że iPhone’y są często droższe od telefonów z Androidem (przynajmniej statystycznie), a użytkownicy telefonów Apple – bardziej przyzwyczajeni do płacenia za coś, czego używają – w sklepie App Store znajdziemy więcej płatnych aplikacji niż w Google Play.
Bywa to oczywiście zwodnicze – bywa po prostu tak, że na iOSie nie jest dostępna darmowa wersja z reklamami, która jest możliwa do ściągnięcia na Google Playu, a która jednocześnie działa wolniej, bardziej awaryjnie i jest mniej funkcjonalna od płatnej. Tak czy inaczej jednak – dla tych, dla których liczy się przede wszystkim oszczędność, nawet ponad funkcjonalnością, zapewne lepszym wyborem będzie Android.
Prostota obsługi – iOS
To poniekąd wynika z wspomnianych wcześniej mniejszych możliwości konfiguracji. Dzięki temu, że iOS pozwala swoim użytkownikom na mniej, jest to również system prostszy do codziennego użytkowania. Tutaj oczywiście subiektywna ocena może być różna, ale często osoby mniej obeznane z technologią lepiej czują się korzystając z iOS-a.
Prostym przykładem jest chociażby każdorazowe wybieranie aplikacji, która ma otworzyć dany typ pliku na Androidzie. Dla świadomego, obeznanego z technologią użytkownika jest to zrozumiałe i potrafi on to sobie odpowiednio skonfigurować. Dla laika – jest irytujące i woli on iPhone’a, który po prostu robi to sam.
Możliwość przesyłania plików – Android
Pod tym względem Android wygrywa zdecydowanie. Na telefon z tym systemem możemy dowolnie przenosić pliki z komputera, traktując go również jako pendrive’a. Własne zdjęcia, muzykę, filmy i inne możemy na niego wrzucać bez ograniczeń i z poziomu samego systemu operacyjnego komputera
Na iOS-ie jesteśmy ograniczeni tylko do konkretnych typów plików multimedialnych, a umieszczać w telefonie możemy je wyłącznie za pośrednictwem aplikacji iTunes. To znów pokłosie ograniczonych możliwości konfiguracji i ingerencji w system na iOS-ie i nie dla każdego użytkownika będzie istotne.
Android czy iOS – co wybrać?
To oczywiście tylko wybrane, najważniejsze różnice między dwoma systemami. W praktyce jednak wszystkie ich główne cechy można sprowadzić do jednej podstawowej różnicy – Android to system nastawiony na jak największe możliwości konfiguracji i wszechstronność, nawet kosztem wygody i prostoty obsługi. iOS z kolei odwrotnie – stawia przede wszystkim na wygodę i prostotę obsługi, nawet kosztem możliwości konfiguracji i wszechstronności.
To, jaki system wybierzemy, zależeć więc będzie przede wszystkim od tego, jakim użytkownikiem jesteśmy i w jaki sposób korzystamy na codzień ze smartfona.
Dziennikarz i redaktor; konsekwentny i drążący w detalach ofert analityk zespołu PanWybierak. Wieloletni współpracownik serwisu Wirtualna Polska w dziale Technologie. W internecie – i o internecie – pisze od 2004 r. W przeszłości publicysta serwisów związanych ze środowiskiem gier – m.in. gram.pl, Polygamia.pl, Imperium Gier. Współtwórca podcastu Niezatapialni.
Powiązane artykuły
Jak kontrolować internetowe subskrypcje? Sprawdziłem kilka aplikacji
Szerokie możliwości konfiguracji – Android…
Telewizja internetowa czy kablówka? Mam obie. I coraz bardziej wygrywa…
Szerokie możliwości konfiguracji – Android…
Tak działa Smart Things. Podłączyłem do internetu nowy piekarnik. Czy warto?
Szerokie możliwości konfiguracji – Android…
Najnowsze artykuły
Nawet 23 dodatkowe kanały w Polsat Box bez opłat. Co zrobić, by je mieć?
Szerokie możliwości konfiguracji – Android…
Internet lub TV od Vectra? Na święta operator uruchomił świetną promocję
Szerokie możliwości konfiguracji – Android…
L.O.L. Surprise – jak sprawić, by zabawa lalkami stała się jeszcze bardziej ekscytująca?
Szerokie możliwości konfiguracji – Android…
Porównaj najlepsze oferty operatorów
oszczędź nawet 50%
Pan Wybierak – bezpłatna porównywarka najlepszych ofert operatorów
To jedna z najbardziej kompletnych wyszukiwarek, z trafnym dopasowaniem ofert internetu, telewizji kablowej i telekomów do adresu zamieszkania, z której bardzo chętnie korzystają nasi czytelnicy – polecamy!
Pan Wybierak to świetny serwis, dzięki któremu nie tylko poznałem wszystkie możliwe warianty instalacji internetu w moim miejscu zamieszkania, ale także odkryłem naprawdę tanią ofertę. Ogólnie - rewelacja!