Monitorowanie jakości internetu dało ranking operatorów
20 grudnia 2019
Monitorowanie jakości internetu umożliwia weryfikację danych deklarowanych przez operatorów i przedstawianych zarówno w materiałach reklamowych jak i umowie. Po prowadzeniu przez Urząd Komunikacji Elektronicznej procesu sprawdzania szybkości i stabilności sieci internetowej wykonano ponad 440 tys. analiz.
Efekt to bardzo interesujący ranking szybkości internetu – oraz innych parametrów – opracowany przez UKE np. wygenerowanych danych. To spora baza, którą warto uwzględnić wykonując porównanie ofert operatorów internetu dla danej lokalizacji. Spójrzmy bowiem na liczby.
- 32 tys. osób – tylu użytkowników przez rok zarejestrowało się do certyfikowanego mechanizmu UKE monitorującego jakość internetu
- 30 tys. pomiarów – tyle certyfikowanych badań wykonano poprzez system UKE
- 440 tys. analiz – to zestawienie wszystkich pomiarów będących bazą do stworzenia rankingu operatorów stacjonarnych i mobilnych
Dane te UKE przygotowało współpracując z firmą V-Speed. Jej aplikacja Pro Speed Test automatycznie sprawdza warunki, w jakich realizowany był pomiar. Bierze pod uwagę m.in. obciążenie procesora, typ karty sieciowej czy liczbę urządzeń znajdujących się w sieci domowej danego użytkownika.
Jakie wnioski płyną z badania wygenerowanego przez UKE?
Wyniki i ranking operatorów internetu opracowany przez UKE są niewątpliwie ciekawe. Warto poniżej zauważyć np. jak duże bywają różnice proporcji w średniej szybkości pobierania, wysyłania i opóźnienia w zależności od danej marki. Średnie opóźnienie w przypadku T-Mobile jest znacznie większe niż to, które generuje sieć Orange. Z kolei P4 – spółka, do której należy marka Play – pod względem pobierania danych ma świetny wynik na tle np. Plusa, czyli Polkomtelu.
Niemniej interesujące są wyniki internetu oferowanego przez operatorów stacjonarnych – np. kablówki. INEA to doskonałe parametry zarówno pod względem pobierania danych przez internet jak i ich wysyłki. Szczególnie te ostatnie aż trudno porównywać np. z przeciętnymi wskaźnikami wygenerowanymi w przypadku Multimedia Polska czy Vectra.
Dlaczego warto wykonać monitorowanie jakości internetu?
Przede wszystkim kluczowa jest tu certyfikacja UKE. Mechanizm pozwala precyzyjnie sprawdzić szybkość zamówionej usługi telekomunikacyjnej. Jeśli odbiega ona od parametrów ustalonych w umowie, na podstawie wyników można dochodzić swoich praw jako klient.
Miłośnik wszystkiego, co związane z nowymi technologiami. Kiedyś konsultant w branży telko; dziś działający głównie w sferze oprogramowania, a przy okazji niezmiennie zafascynowany wszystkim, co dotyczy technologii mobilnych oraz znaczenia internetu w codzienności.
Powiązane artykuły
Światłowód 1 Gb/s z TV4K w Netii – z dodatkami! – można mieć za 110 zł miesięcznie
Jakie wnioski płyną z badania…
SIMulator internet od T-Mobile, czyli właściwie… co? Oto, jak działa w praktyce
Jakie wnioski płyną z badania…
W T-Mobile internet mobilny bez limitu szybkości. Kto może z tego skorzystać?
Jakie wnioski płyną z badania…
Najnowsze artykuły
Vectra uruchamia promocję na Black Week. Światłowód nawet połowę taniej
Jakie wnioski płyną z badania…
Porównaj najlepsze oferty operatorów
oszczędź nawet 50%
Pan Wybierak – bezpłatna porównywarka najlepszych ofert operatorów
To jedna z najbardziej kompletnych wyszukiwarek, z trafnym dopasowaniem ofert internetu, telewizji kablowej i telekomów do adresu zamieszkania, z której bardzo chętnie korzystają nasi czytelnicy – polecamy!
Pan Wybierak to świetny serwis, dzięki któremu nie tylko poznałem wszystkie możliwe warianty instalacji internetu w moim miejscu zamieszkania, ale także odkryłem naprawdę tanią ofertę. Ogólnie - rewelacja!