Jak odbierać telewizję w Polsce?
12 grudnia 2018
W jaki sposób można w naszym kraju odbierać telewizję? Z czym wiąże się każda z technologii? Jakie są jej wady, zalety i możliwości? A – patrząc z innej strony – jak założyć telewizję?
Aktualnie polskim telewidzom dostępny jest cały szereg technologii odbioru ulubionych programów. W celu uzyskania do nich dostępu niekoniecznie musimy podpisywać umowę z dostawcą telewizji kablowej czy satelitarnej, chociaż oczywiście jest to jedna z możliwości. Warto jednak zapoznać się również z innymi.
Jakie są podstawowe wady i zalety każdej z technologii? Co można uzyskać dzięki każdej z nich? Przyglądamy się im kolejno w tym artykule, prezentując najważniejsze cechy każdego rozwiązania i oferty najpopularniejszych operatorów.
1. Cyfrowa telewizja naziemna (DVB-T)
Telewizja naziemna to, najogólniej mówiąc, ta, do której uzyskujemy dostęp przez podłączenie do telewizora odpowiedniej anteny. Obecnie jednak znacząco różni się ona od tego, co możemy pamiętać z dawnych czasów początków telewizji kablowej. Przede wszystkim dlatego, że telewizja naziemna jest obecnie w Polsce całkowicie cyfrowa.
W tej formie telewizja naziemna dostępna jest w naszym kraju od 2013 roku. Wcześniej stosowany sygnał analogowy nie jest już w ogóle dostępny. Dzięki nowszej technologii, nadajniki cyfrowe pozwalają nie tylko na uzyskanie lepszej jakości dźwięku i obrazu, ale też na przesyłanie większej liczby programów.
Nadawany w tej formie sygnał cyfrowy DVB-T daje też dodatkowe możliwości, które nie były dostępne w „analogu”. Można więc na przykład uzyskać dostęp do kilku wersji językowych programów, korzystać z elektronicznego przewodnika po programach (EPG) z ich opisami, napisów do filmów, funkcji obrazu w obrazie i tym podobnych.
Dekoder DVB-T może również pełnić rolę nagrywarki cyfrowej, a telewizję naziemną można też w Polsce odbierać na komputerze za pomocą dekodera USB z anteną.
Co najważniejsze, z cyfrowej telewizji naziemnej można korzystać w ramach abonamentu radiowo-telewizyjnego i nie wymaga ona uiszczania żadnych dodatkowych opłat.
Poniżej znaleźć można wykaz programów, dostępnych w cyfrowej telewizji naziemnej w ramach tzw. multipleksów. Każdy z nich pozwala na odbieranie kilku kanałów telewizyjnych.
2. Telewizja kablowa
Chyba wciąż najpopularniejszy w Polsce sposób odbierania telewizji. Jest on przede wszystkim jednym z najbardziej wszechstronnych – zapewnia dostęp do bardzo dużej liczby kanałów podstawowych i dodatkowych, z treściami dopasowanymi do zainteresowań odbiorcy (np. sportowymi, informacyjnymi, filmowymi itd.).
Sygnał telewizji kablowej doprowadzany jest do domu lub mieszkania klienta za pomocą kabla koncentrycznego lub światłowodowego. Odpowiednia infrastruktura jest czymś typowo spotykanym w zamieszkanych budynkach – ewentualnie pozostaje tu tylko kwestia tego, którzy operatorzy oferują usługi w naszej okolicy.
Poza dostępem do wybranych programów (czy ich całych pakietów), operatorzy telewizji kablowej oferują swoim klientom dekodery / nagrywarki cyfrowe o szerokich możliwościach. Wśród nich znajduje się nie tylko nagrywanie programów, ale też ich zatrzymywanie, przewijanie, a nawet oglądanie do tygodnia wstecz (nawet, jeżeli ich nie nagraliśmy).
UPC oferuje możliwość założenia telewizji w szeregu pakietów, różniących się ceną i oferowanymi kanałami. Najbardziej podstawowy to TV Start HD – 49 kanałów (w tym 37 w HD) – w cenie 39 złotych. Pakiet ten został niedawno poszerzony o dodatkowe kanały – m.in. TVP Sport HD, Bloomberg i METRO HD.
TV Select to z kolei już 132 programów (w tym 104 w HD) tej cenie 59,99 złotego. Wśród nowych kanałów znalazły się METRO HD, WP HD i STARS.TV HD. Najwyższy pakiet – Horizon MAX z nagrywarką – to aż 171 kanałów (w tym 131 w HD) w cenie 94,99 złotego miesięcznie.
Nagrywarka Horizon daje abonentowi telewizji kablowej UPC szereg dodatkowych możliwości. Dzięki Replay TV może on obejrzeć w każdym dowolny program, wyświetlany w ciągu ostatniego tygodnia bez konieczności jego wcześniejszego nagrania. Usługa Horizon Go to z kolei możliwość oglądania telewizji na urządzeniach mobilnych. Ulubione programy można więc odbierać również na telefonie czy tablecie, kiedy telewizor zajęty jest przez innych domowników.
Użytkownicy telewizji UPC mogą też dokupić pakiety sportowe z Polsatem Sport Premium 1 i 2 za 19,99 złotego miesięcznie. Dzięki nim będą mogli oglądać wszystkie mecze Ligi Mistrzów.
Innym z ogólnopolskich, szeroko dostępnych operatorów telewizji kablowej jest firma Vectra. Oferuje ona pakiet Srebrny z 79 kanałami (w tym 47 w HD) za 49,99 złotych miesięcznie. W Złotym znajdziemy 139 kanały (w tym 95 w HD) za 59,99 złotych. Najwyższa oferta – pakiet Platynowy – to 178 kanałów (w tym 126 w HD) w cenie 69,99 złotych miesięcznie.
Użytkownicy telewizji Vectry mogą również korzystać z telewizji online, w której dostępne są wybrane kanały. Aktywacja wynosi 69,99, a umowa podpisywana jest na dwa lata.
Orange jest przede wszystkim dostawcą usług Internetu i telefonii i jako taki nie daje możliwości założenia samej telewizji kablowej. Można ją jednak dodać przy zakładaniu dostępu do sieci. Liczby dostępnych kanałów są tu oczywiście różne w zależności od pakietu. Wynoszą od 110 (w tym 67 w HD) do 182 (w tym 97 w HD). Klient może się również zdecydować na szereg pakietów dodatkowych – w tym Canal+, HBO, Filmbox czy Cinemax.
Dodatkowo klient telewizji Orange może korzystać z usługi Orange TV Go, dzięki której telewizja będzie dostępna przez Internet na telefonie, tablecie czy komputerze. Przydatna może być również usługa Multiroom, która pozwala na wygodne udostępnianie telewizji na rozmaitych urządzeniach w obrębie mieszania.
Podobnie jak w Orange jest w Netii – telewizję kablową możemy założyć dodatkowo do Internetu. Nawet, jeśli się na to nie zdecydujemy, zakładając dostęp do sieci u tego operatora dostaniemy na pierwszy miesiąc do przetestowania wszystkie dostępne u niego pakiety telewizji – czyli aż 208 kanałów (w tym 117 w HD). Po skończeniu okresu promocyjnego możemy wybrać interesującą nas ofertę telewizji do połączenia z Internetem.
Jeżeli nie zdecydujemy się na pakiet telewizji, będziemy mogli wciąż korzystać z 97 kanałów dostępnych w ramach Pakietu na Start.
Netia do abonamentu telewizji kablowej dołącza też tzw. GigaNagrywarkę w opcji Standard (do przetestowania przez miesiąc, później za dodatkową opłatą) lub Mini. Urządzenie to pozwala na nagrywanie i przechowywanie programów, oglądanie ich z przesunięciem czasowym czy nawet w przypadku wybranych kanałów dostęp do pozycji z ostatniego tygodnia wstecz.
Również firma Multimedia oferuje bogaty wybór kanałów i dostępnych ofert. Można tu wybrać spośród czterech dostępnych pakietów. Najbardziej podstawowy – StartBox – to 60 kanałów (w tym 40 w HD) za 44,99 złotych miesięcznie. Aktywacja w tym wypadku wynosi 69,99 złotych, a umowa podpisywana jest na dwa lata.
Wyższe pakiety to z kolei SuperBox i MaxBox za kolejno 59,99 i 79,99 złotych. Liczby kanałów w tych ofertach to: 130 (86 HD) oraz 149 (99 HD). Klienci firmy Multimedia mogą również skorzystać z usługi Multimedia GO, pozwalającej na oglądanie telewizji przez Internet. Aktualnie operator oferuje nowym klientom TIDAL przez 3 miesiące za 0 zł.
3. Telewizja satelitarna
Alternatywa dla telewizji kablowej, mogąca z powodzeniem ją zastąpić. Podstawowa różnica w stosunku do telewizji kablowej jest tu taka, że sygnał odbierany jest za pośrednictwem anteny satelitarnej.
Dzięki temu z telewizji satelitarnej korzystać można wszędzie, niezależnie od warunków. Może być to zdecydowana przewaga dla mieszkańców domów jednorodzinnych, którzy nie mają dostępu do odpowiedniej infrastruktury, ale również dla tych, którzy wprawdzie mają dostęp do oferty kablowej, ale nie są zadowoleni z jej oferty.
Podobnie jak w przypadku telewizji kablowej, cały sprzęt, potrzebny do korzystania z oferty operatora, otrzymamy w ramach podpisanej z nim umowy. Jego cena będzie zależeć od wybranego przez nas pakietu i okresu zobowiązania.
Poniżej przedstawiamy wybrane oferty najpopularniejszych polskich operatorów telewizji satelitarnej.
NC+ ma w swojej ofercie nie tylko wiele pakietów, które można dopasować do własnych wymagań, ale i szereg urządzeń, wykorzystywanych do ich odbioru. Szerzej piszemy o nich w artykule Dekodery NC+ – przeglądamy ofertę. Jakie urządzenia są dostępne? Co oferują? Cena abonamentu w przypadku tego operatora zależy więc nie tylko od liczby dostępnych kanałów i pakietów dodatkowych, ale też wybranego dekodera czy nagrywarki.
Na potrzeby tego artykuły przyjęliśmy wybór dekodera WiFiBOX+. To wszechstronna nagrywarka cyfrowa z dużym dyskiem, pozwalającym na zapisanie wielu godzin programów. Łączy się również bezprzewodowo z Internetem, pozwalając na odbiór telewizji nie tylko w formie tradycyjnej, ale też online poprzez NC+ GO TV oraz korzystanie z oferty VOD (telewizja na żądanie) operatora.
Dostępne pakiety to m.in. podstawowy Relax+ z 86 kanałami (40 w HD) za 29,99 złotego miesięcznie, rozszerzony Optimum+ ze 132 kanałami (w tym 66 w HD) za 49,99 złotego oraz bogaty Extra+ z 159 kanałami (w tym 97 w HD) za 59,99 złotego. Więcej informacji na temat cen poszczególnych pakietów w połączeniu z wybranymi dekoderami znaleźć można TUTAJ.
Telewizja satelitarna Cyfrowy Polsat
Cyfrowy Polsat oferuje trzy podstawowe pakiety telewizji satelitarnej – Rodzinny, Familijny i Premium Max. Podobnie jak w przypadku NC+, ich cena zależy nie tylko od liczby dostępnych kanałów, ale też od oferty dodatkowej i dekodera. Więcej informacji na temat cen poszczególnych pakietów w połączeniu z wybranymi dekoderami znajduje się TUTAJ.
Przykładowo za pakiet S, w skład którego wchodzi 50 kanałów (w tym 37 w HD) zapłacimy 20 złotych miesięcznie. Pakiet M (72 kanały w tym 56 w HD) to wydatek 30 złotych miesięcznie. Za pakiet L (124 kanały w tym 93 w HD) z dekoderem EVOBOX PVR i Cinemaxem zapłacimy zaś 65 złotych miesięcznie.
4. Telewizja online
Mianem „telewizji online” na potrzeby tego zestawienia nazywamy możliwość oglądania tradycyjnej telewizji, tyle że za pośrednictwem Internetu. Taką możliwość oferują wybrani operatorzy telewizji kablowej. Mając podpisaną umowę na świadczenie usługi telewizji możemy również oglądać większość dostępnych w naszym pakiecie programów również za pośrednictwem Internetu. Dzięki temu np. jeden domownik może oglądać ulubiony program na tablecie, podczas gdy inny ogląda coś innego na telewizorze.
Najczęściej w przypadku tego typu rozwiązania mamy dostęp do większości programów w obrębie sieci domowej. Po jej opuszczeniu i łączeniu się np. za pośrednictwem internetu mobilnego lub Wi-Fi poza miejscem zamieszkania będziemy mieli dostęp do ograniczonej oferty.
UPC – telewizja online Horizon Go
W UPC z telewizji Online Horizon Go korzystać mogą wszyscy abonenci Telewizji Cyfrowej Select lub Max z dekoderem Horizon. Alternatywnie można z niej korzystać również w przypadku posiadania dekodera Mediabox/Kaon, usługi internetowej UPC oraz usługi dodatkowej Horizon Go. Cena zależy tu od posiadanego pakietu. Dodatkowo dla wszystkich abonentów udostępniana jest usługa Horizon Go w ograniczonym zakresie (Zdalnego nagrywania, Obejrzyj w TV, funkcji Polecane i Podziel się).
W Horizon Go dostępne jest ponad 100 kanałów w przypadku korzystania za pośrednictwem sieci domowej i ponad 90 poza domem.
Vectra – telewizja online TV Online
Usługa telewizji online Vectry dostępna jest dla posiadaczy wszystkich pakietu telewizji cyfrowej w Vectrze. Pozwala ona na oglądanie ponad 100 kanałów również poza domem, z poziomu przeglądarki internetowej albo darmowej aplikacji na telefon czy tablet.
Użytkownicy mają również możliwość wybrania dodatkowego pakietu, dającego dostęp do portali HBO GO oraz FilmBox Live.
Orange – telewizja online Orange TV Go
Orange udostępnia swoim abonentom telewizję online w cenie 4,99 złotego miesięcznie. W ramach Orange TV Go oglądać można wybrane kanały w zależności od posiadanego pakietu telewizji. Podobnie jak w przypadku ofert innych operatorów, część kanałów dostępna jest wyłącznie w strefie domowej (kiedy korzystamy z telewizji online za pośrednictwem internetu domowego Orange).
Telewizja internetowa
Telewizja internetowa jest całkowitą alternatywą dla telewizji kablowej czy satelitarnej. W odróżnieniu od „telewizji online”, która daje po prostu internetowy dostęp do oferty operatora telewizji kablowej, popularne serwisy telewizji internetowej działają całkowicie niezależnie. Aby skorzystać z ich oferty wystarczy więc założyć konto i uiścić stosowną opłatę, a oferta nie jest tu zależna od tego, czy korzystamy z niej w domu czy poza nim.
Dzięki telewizji internetowej można np. bez posiadania pakietu telewizji kablowej oglądać sport na żywo. Serwisy tego typu oferują również możliwość wykupienia dostępu do konkretnej transmisji za niewielką cenę. Dzięki temu okazjonalny kibic, chcący od czasu do czasu obejrzeć konkretny mecz, nie musi płacić za cały pakiet telewizji sportowej, którego przez większość czasu nie będzie używał.
Telewizja internetowa ipla
Telewizja internetowa ipla oferuje szereg pakietów, których zawartość zależna jest od ceny. I tak od 10 złotych miesięcznie można zyskać dostęp do pakietu 11 kanałów dla dzieci. Za 20 złotych miesięcznie dostępny jest pakiet kanałów sportowych lub filmowych. Polsat Sport Premium to wydatek 40 złotych miesięcznie.
Za 60 złotych miesięcznie dostaniemy zaś dostęp do aż 89 różnych kanałów. Sportowych, muzycznych, informacyjnych, filmowych i innych.
Telewizja internetowa WP Pilot
W ramach serwisu WP Pilot również dostępny jest szereg pakietów, różniących się ceną i liczbą dostępnych kanałów. Za 4,90 złotego miesięcznie można zyskać dostęp do 31 kanałów (w tym 16 HD) bez dodatkowych reklam w ramach pakietu Starter Plus (alternatywnie podobna oferta dostępna jest bezpłatnie, ale bez HD i z reklamami). Pakiet Podstawowy zawiera 54 kanały telewizyjne (w tym 36 w HD) i dostępny jest za 14,90 złotego miesięcznie. Pakiet Rozszerzony, dostępny za 32,90 złotego miesięcznie, to już aż 84 kanały telewizyjne (w tym 55 w HD)
Klienci WP Pilota mogą się też zdecydować na dodatkowe pakiety Eleven Sports za 14,90 złotego miesięcznie i TV Republika od 5 złotych miesięcznie.
Telewizja internetowa Player
Innym popularnym w Polsce serwisem telewizji internetowej jest Player. W jego ofercie znaleźć można szereg programów na żywo jak i dostęp do filmów i seriali na żądanie. Również tutaj klient może się zdecydować na szereg pakietów różniących się ceną i liczbą dostępnych kanałów.
Podstawowy pakiet Start Extra to 12 kanałów za 20 złotych miesięcznie. Best TV daje dostęp do 28 kanałów za 30 złotych miesięcznie, a pakiet Unlimited to 43 kanały za 70 złotych miesięcznie. Niezależnie od tego, który pakiet wybierzemy, mamy możliwość cofania oglądanych programów do 24 godzin.
Telewizja na żądanie (VOD)
Ostatnią z popularnych metod odbioru treści telewizyjnych jest telewizja na żądanie (VOD). W tym wypadku klient wybranej usługi nie jest przywiązany do jakichkolwiek ram czasowych. Dostępne w jej ramach seriale, filmy czy programy ogląda kiedy chce, wybierając to, co go interesuje.
Na polskim rynku jest w tej chwili dostępny cały szereg serwisów VOD, oferujących bogaty wybór treści. W ich ofercie można znaleźć najpopularniejsze polskie i zagraniczne seriale, kinowe hity czy najnowsze programy dokumentalne.
Telewizja na żądanie HBO GO
Na platformie HBO GO znaleźć można nie tylko kultowe i łatwo rozpoznawalne seriale, wyprodukowane przez HBO (takie jak Kompania Braci, Rodzina Soprano czy Gra o tron). To również wiele hitów kinowych, regularnie poszerzanych o najnowsze produkcje.
Przez długi czas aby korzystać z internetowej oferty HBO GO trzeba było być abonentem telewizji kablowej z dostępem do HBO. Teraz nie jest to konieczne – z serwisu korzystać może każdy, kto zarejestruje się na jego stronie internetowej i uiści opłatę miesięczną w wysokości 24,90 złotego.
Telewizja na żądanie Netflix
Netflix oferuje swoim abonentom przede wszystkim mnóstwo świetnych seriali własnej produkcji. Jest tu więc House of Cards, Narcos, Stranger Things czy Czarne Lustro. Ponad to serwis może się pochwalić bardzo dużą i wciąż poszerzaną bazą filmów.
Netflix oferuje swoim klientom kilka alternatywnych pakietów cenowych. Warto jednak zaznaczyć, że w każdym z nich dostępna jest pełna oferta serwisu – różnią się one jedynie jakością obrazu i liczbą urządzeń, na których można z niego korzystać jednocześnie w ramach jednego konta.
Pakiet Podstawowy dostępny jest za 34 złote miesięcznie i pozwala na oglądanie treści w jakości SD na maksymalnie jednym ekranie. Standard HD to 43 złote miesięcznie i jakość HD z możliwością oglądania na 2 urządzeniach naraz. Najwyższy pakiet Premium Ultra HD to zaś maksymalnie 4 urządzenia i jakość Ultra HD za 52 złote miesięcznie.
Dziennikarz i redaktor; konsekwentny i drążący w detalach ofert analityk zespołu PanWybierak. Wieloletni współpracownik serwisu Wirtualna Polska w dziale Technologie. W internecie – i o internecie – pisze od 2004 r. W przeszłości publicysta serwisów związanych ze środowiskiem gier – m.in. gram.pl, Polygamia.pl, Imperium Gier. Współtwórca podcastu Niezatapialni.
Powiązane artykuły
Światłowód 1 Gb/s z TV4K w Netii – z dodatkami! – można mieć za 110 zł miesięcznie
1. Cyfrowa telewizja naziemna (DVB-T)…
SIMulator internet od T-Mobile, czyli właściwie… co? Oto, jak działa w praktyce
1. Cyfrowa telewizja naziemna (DVB-T)…
W T-Mobile internet mobilny bez limitu szybkości. Kto może z tego skorzystać?
1. Cyfrowa telewizja naziemna (DVB-T)…
Najnowsze artykuły
W Play idzie nowe. Play Box TV zamiast dotychczasowych dekoderów
1. Cyfrowa telewizja naziemna (DVB-T)…
Vectra uruchamia promocję na Black Week. Światłowód nawet połowę taniej
1. Cyfrowa telewizja naziemna (DVB-T)…
Porównaj najlepsze oferty operatorów
oszczędź nawet 50%
Pan Wybierak – bezpłatna porównywarka najlepszych ofert operatorów
To jedna z najbardziej kompletnych wyszukiwarek, z trafnym dopasowaniem ofert internetu, telewizji kablowej i telekomów do adresu zamieszkania, z której bardzo chętnie korzystają nasi czytelnicy – polecamy!
Pan Wybierak to świetny serwis, dzięki któremu nie tylko poznałem wszystkie możliwe warianty instalacji internetu w moim miejscu zamieszkania, ale także odkryłem naprawdę tanią ofertę. Ogólnie - rewelacja!