Stałe łącze w dobie internetu mobilnego. Co wybrać?
27 września 2019
Internet mobilny jest już wszędzie – coraz bardziej wypiera stałe łącze, co jeszcze całkiem niedawno wydawało się niemożliwe. Jak wiele prawdy jest w tym, że stacjonarny internet domowy, w kontekście przyszłości i rosnącej mobilności może stać się rozwiązaniem… archaicznym? Porównanie obu opcji to pokazuje, że każda z nich ma niezaprzeczalne zalety.
Trudno nie zauważyć tego, jak internet zmienia się na naszych oczach. Zabrnęliśmy w czasy, w których smartfon ma prawie każdy. 1 GB internetu do takiego urządzenia kosztuje w Polsce ok 5 zł. Warto zauważyć, jak to niewielka cena – w Szwajcarii będzie to… 20 razy więcej! Dobry telefon z internetem mobilnym jest wygodny, pozwala na łatwy dostęp do informacji, użytkowanie aplikacji i mediów społecznościowych, korzystanie z darmowych komunikatorów, a wszystko to w dowolnym miejscu i czasie. A przecież smartfon korzystający z LTE z powodzeniem posłuży również, jako modem internetowy. W efekcie można z jego pomocą w łatwy sposób udostępnić sieć Wi-Fi innym urządzeniom. Czy oznacza to, że za parę lat w ogóle nie będziemy korzystać z tradycyjnego internetu, a stałe łącze przejdzie do lamusa?
Internet stacjonarny a mobilny – technologia obu opcji
Przez łącze stałe rozumiemy dostęp do internetu dzięki:
- podłączeniu do lokalnej sieci przewodowej (LAN),
- sieci telewizji kablowej (EURODOCSIS),
- przy użyciu linii telefonicznych (SDI, DSL).
W tym przypadku użytkownik co miesiąc płaci stały abonament. W zamian otrzymuje nielimitowany dostęp do sieci internetowej w trybie 24 godz. na dobę, przez 7 dni w tygodniu. Stosunkowo nowym zjawiskiem jest internet światłowodowy (FTTH), który do przesyłania danych zamiast prądu elektrycznego wykorzystuje wiązkę światła. Dzięki temu jest w stanie zapewnić transmisję danych o prędkości nawet do 3Tb/s. Tyle oczywiście teorii – operatorzy światłowodu aż takich kosmicznych wariantów nie oferują. Jednak światłowód 1 Gb/s to i tak niezwykły potencjał dla przeciętnego użytkownika.
Internet mobilny uzależniony jest od formuły, w jakiej rozliczamy nasz telefon komórkowy. W przypadku abonamentu otrzymujemy najczęściej od operatora stały pakiet danych co miesiąc (chyba że wybraliśmy ofertę z nielimitowanym dostępem). W przypadku telefonów na kartę sami wybieramy o ile GB doładujemy nasze konto w danym momencie. Daje to spore możliwości regulacji kosztów LTE.
Jaki internet będzie lepszy do biura, a jaki – do domu?
Stałe łącze czy internet mobilny – oto prawdziwie trudny dylemat. Oczywiście to, jaki wariant wybierzemy, będzie uzależnione w głównej mierze od potrzeb użytkownika. Do biura, w którym do sieci podpiętych jest kilkanaście komputerów naturalnym wyborem będzie internet stacjonarny o dużej prędkości. Np. światłowód pozwoli obsłużyć wszystkie te urządzenia – podobnie standardowy internet o ponadprzeciętnej szybkości. Jeśli jednak dostawcy internetu szuka osoba, która mieszka sama i w domu używa go sporadycznie? Typowy singiel mieszka w kawalerce, z internetu korzysta np. w pracy, a w domu i tak używa zazwyczaj możliwości smartfona. Warto w takiej sytuacji rozważać, czy aby na pewno internet stacjonarny jest nadal potrzebny.
Stałe łącze internetowe to niewątpliwe zalety
Kluczowym czynnikiem w wyborze między internetem mobilnym a stacjonarnym będą potrzeby. Jedną z głównych zalet jakie ma stałe łącze jest brak limitu danych. To wyjątkowy komfort: filmy online i pobieranie danych bez limitów, brak obaw o długość sesji na stronie internetowej, brak analizowania każdego załącznika – to wszystko ma duże znaczenie przy codziennym korzystaniu z sieci.
Zobacz: internet stacjonarny – ranking ofert
Przykładowo 1 GB internetu mobilnego wystarczy tylko na obejrzenie jednego średniej długości filmu pełnometrażowego w serwisie streamingowym – niewiele, prawda?. Wybierając nielimitowany dostęp, multimedia można oglądać przez cały weekend, bez ograniczeń. Kolejna zaleta to stała prędkość, jaka cechuje stałe łącze internetowe. Transmisja danych w telefonie w dużej mierze zależy od sieci komórkowej. W efekcie w lokalizacjach, gdzie zasięg jest gorszy, również internet będzie nam – określając to potocznie, ale świetnie oddając specyfikę – „zamulał”.
Warto zauważyć, że internet stacjonarny bardzo często można kupić w pakiecie z telewizją bądź telefonem stacjonarnym. To opłacalne rozwiązanie. Jeżeli korzystamy z takich urządzeń, dużo bardziej ekonomiczną i wygodniejszą opcją będzie zamówienie pakietu od jednego dostawcy. Pełne zestawienie ofert na pakiety internetu z telewizją – lub w innych opcjach – znajdziesz w serwisie Pan Wybierak.
Kiedy warto wybrać internet mobilny?
Główną zaletą internetu mobilnego jest fakt, że prawdopodobnie – tak, czy inaczej – będziemy musieli go mieć, by używać smartfona. Korzystniejszy może być wybór internetu mobilnego z dużym pakietem danych (lub nielimitowanym dostępem). Wtedy możliwe jest okazjonalne udostępnianie go np. na laptop czy tablet. Kluczowe są tu preferencje i realne potrzeby użytkownika – jeśli są one relatywnie niewielkie, dobre LTE czy zasoby sieci z komórki w pełni wystarczą do codziennej obsługi.
Magister socjologii ze specjalnością e-commerce, wnikliwy badacz środowiska mediów społecznościowych i wszystkiego, co związane z internetem w każdej postaci – od światłowodu po łącza mobilne. Związany z agencją marketingową; na co dzień dzieli się spostrzeżeniami z branży internetowej jako publicysta Pana Wybieraka.
Powiązane artykuły
Światłowód 1 Gb/s z TV4K w Netii – z dodatkami! – można mieć za 110 zł miesięcznie
Internet stacjonarny a mobilny…
SIMulator internet od T-Mobile, czyli właściwie… co? Oto, jak działa w praktyce
Internet stacjonarny a mobilny…
W T-Mobile internet mobilny bez limitu szybkości. Kto może z tego skorzystać?
Internet stacjonarny a mobilny…
Najnowsze artykuły
Vectra uruchamia promocję na Black Week. Światłowód nawet połowę taniej
Internet stacjonarny a mobilny…
Porównaj najlepsze oferty operatorów
oszczędź nawet 50%
Pan Wybierak – bezpłatna porównywarka najlepszych ofert operatorów
To jedna z najbardziej kompletnych wyszukiwarek, z trafnym dopasowaniem ofert internetu, telewizji kablowej i telekomów do adresu zamieszkania, z której bardzo chętnie korzystają nasi czytelnicy – polecamy!
Pan Wybierak to świetny serwis, dzięki któremu nie tylko poznałem wszystkie możliwe warianty instalacji internetu w moim miejscu zamieszkania, ale także odkryłem naprawdę tanią ofertę. Ogólnie - rewelacja!