5 parametrów, o których pamiętaj kupując smartfon dla dziecka
15 czerwca 2020
Telefon komórkowy dla dziecka – niezależnie czy to 9-latka czy licealista – powinien łączyć kilka cech niezbędnych dla wygodnego użytkowania. Dość często rodzice nie zwracają uwagi na to, jaki powinien być dobry smartfon dla młodszego członka rodziny. Tymczasem te urządzenia powinny cechować się diametralnie innymi właściwościami niż standardowe telefony.
Spójrzmy bowiem, w jakich realiach na co dzień swoich telefonów komórkowych używają najmłodsi. Wpychane są wszędzie: od kieszeni kurtki po plecak – tuż obok kanapki do szkoły – czy też noszone swobodnie w dłoni (chyba, że się zagubią po pozostawieniu na chwilę na ławce). W przeciwieństwie do dorosłych, młodzież czy dzieci nie ma raczej w zwyczaju poruszać się mając gdzieś w zanadrzu – np. w samochodzie – zapasowej energii jaką jest powerbank. I jeszcze jedno: nie zapominajmy również o tym, że telefony komórkowe w rękach najmłodszych narażone są na potężną eksploatację (ach te gry i nieustanny YouTube) oraz spore ryzyko uszkodzeń. Dlatego, planując smartfon dla dziecka – niezależnie od wieku – warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych parametrów.
Mocna, sprawna bateria w smartfonie
Dość częstym przypadkiem – i nie ma w tym nic dziwnego czy złego – jest dziedziczenie telefonu np. po rodzicach lub starszym rodzeństwie. Świetnie – nowy smartfon dla początkującego w świecie internetu dziecka jest niepotrzebny. Warto jednak pamiętać o tym, że np. kilkuletni Huawei będzie po prostu solidnie wyeksploatowany. Dotyczy to szczególnie baterii. Nagłe wyładowanie telefonu to nie tylko – nie ukrywajmy – brak rozrywki, ale też po prostu zerowy kontakt z dzieckiem wracającym np. z późnych zajęć dodatkowych. Stąd ważne, by używany smartfon dla dziecka miał wymienioną baterię. Koszt nie jest wysoki – powinien zamknąć się w granicach 100 zł w większości starszych modeli. To niewielka cena patrząc na wygodę i bezpieczeństwo najmłodszych.
Sprawne działanie internetu
Dzieci szybko rosną, a w środowisku sieciowym czują się jak ryby w wodzie. Smartfon dla dziecka musi mieć niemały zasób GB do wykorzystania. Nie musi być to wyłącznie abonament komórkowy; bez problemu powinny wystarczyć też rozwiązania prepaid. Niezależnie od wybranego wariantu, internet w telefonie to nie np. 3 GB, ale zdecydowanie więcej – chyba, że przez większość czasu dziecko będzie używało go tam, gdzie ma dostęp do Wi-Fi. Jeśli telefon w kontekście sieci wykorzystywany będzie np. w domu, u dziadków oraz w innym miejscu z dostępem do internetu stacjonarnego, pakiet GB nie jest aż tak istotny. W rzeczywistości jednak najmłodsi zużywają internet na potęgę wszędzie gdzie są.
Aktualizacje oraz funkcjonalności
Nie używasz NFC? Cóż, młodsze pokolenie uzna Cię za dinozaura. Dla młodzieży – ale też już i dzieci – rozwiązania takie jak płatności poprzez telefon komórkowy czy dziesiątki innych funkcjonalności są już standardem. Myślisz, że smartfon dla dziecka wcale nie musi tego uwzględniać? Jesteś w błędzie – to już rewolucja technologiczno-pokoleniowa, w której naprawdę warto uczestniczyć, by nie być po prostu cyfrowo wykluczonym. Jeśli więc – tu pojawia się oczywiście kwestia finansów i możliwości budżetowych – możesz wybrać smartfon dla dziecka wyposażony w miarę nowe funkcje, wybierz ten, a nie starszy model.
Sprawny procesor w smartfonie
Powszechny błąd rodziców to myślenie, że smartfon dla dziecka to urządzenie służące do rozmowy. Nic bardziej mylnego. Smartfon z perspektywy najmłodszych jest ich swoistym centrum dowodzenia. Zapewnia komunikację (ale niekoniecznie werbalną; jakże dobrze można bowiem rozmawiać przez emotikony i komunikatory…), rozrywkę, multimedia. Jest encyklopedią, słownikiem, kalendarzem, aparatem fotograficznym. Wszystkim, dosłownie wszystkim. Wystarczy spojrzeć, ile kart jednocześnie w przeglądarce jest otwartych na stałe w smartfonie przeciętnego nastolatka. Stąd tak ważne jest, by smartfon sprostał wyzwaniom i potężnemu zużyciu zasobów – dobry procesor będzie naprawdę przydatny.
Zabezpieczenia ekranu i samego telefonu
Jeśli spojrzeć, ile kosztuje wymiana ekranu w smartfonie – np. w Samsungu – można się przerazić. Stąd tak ważne są zabezpieczenia. Planując smartfon dla dziecka warto uwzględnić od razu mocną obudowę (koniecznie trzeba wybrać ją wspólnie – to ważny element personalizacji urządzenia) oraz – co kluczowe – ochronę dla ekranu telefonu. Najlepszą opcją będzie dobrej jakości szkło hartowane, które zabezpieczy smartfon na wypadek upadku nawet ze sporej odległości.
Miłośnik wszystkiego, co związane z nowymi technologiami. Kiedyś konsultant w branży telko; dziś działający głównie w sferze oprogramowania, a przy okazji niezmiennie zafascynowany wszystkim, co dotyczy technologii mobilnych oraz znaczenia internetu w codzienności.
Powiązane artykuły
Wybierasz się na parapetówkę? Sprytne pomysły na prezent dla gospodarzy
Mocna, sprawna bateria w smartfonie…
Jak wybrać najlepszą pożyczkę dopasowaną do potrzeb finansowych?
Mocna, sprawna bateria w smartfonie…
Jaki telefon wybrać w ramach abonamentu? Oto czym kierować się podczas wyboru
Mocna, sprawna bateria w smartfonie…
Najnowsze artykuły
W Play idzie nowe. Play Box TV zamiast dotychczasowych dekoderów
Mocna, sprawna bateria w smartfonie…
Vectra uruchamia promocję na Black Week. Światłowód nawet połowę taniej
Mocna, sprawna bateria w smartfonie…
Porównaj najlepsze oferty operatorów
oszczędź nawet 50%
Pan Wybierak – bezpłatna porównywarka najlepszych ofert operatorów
To jedna z najbardziej kompletnych wyszukiwarek, z trafnym dopasowaniem ofert internetu, telewizji kablowej i telekomów do adresu zamieszkania, z której bardzo chętnie korzystają nasi czytelnicy – polecamy!
Pan Wybierak to świetny serwis, dzięki któremu nie tylko poznałem wszystkie możliwe warianty instalacji internetu w moim miejscu zamieszkania, ale także odkryłem naprawdę tanią ofertę. Ogólnie - rewelacja!