Prawdziwie kosmiczny internet. NASA sprawdza, jak szybko zadziała sieć wysoko nad nami
3 maja 2024

NASA nieustannie poszukuje przełomowych technologii mogących odmienić przyszłe eksploracje kosmiczne. Jednym z takich innowacyjnych rozwiązań jest „kosmiczny internet”, mający na celu usprawnienie komunikacji i przyspieszenie transferu danych między Ziemią a odległymi rejonami Układu Słonecznego.
Technologia ta, zwana Deep Space Optical Communications (DSOC), została przetestowana na sondzie kosmicznej Psyche, przynosząc wyniki przekraczające oczekiwania NASA.
W grudniu 2023 roku, DSOC przeprowadziła swój pierwszy test, osiągając transfer danych na poziomie 267 Mbps z odległości około 31 milionów kilometrów, co umożliwiło przesłanie obrazu w jakości 4K. Kolejne próby, wykonane na większych dystansach, również przyniosły imponujące rezultaty. Z odległości 225 milionów kilometrów, czyli około 1,5 raza dalej niż odległość Ziemi od Słońca, udało się osiągnąć transfer na poziomie 25 Mbps. Chociaż wydaje się to stosunkowo niewielka wartość, jest to znaczący sukces biorąc pod uwagę ogromne dystanse.
Sonda Psyche, która wyruszyła w podróż kilka miesięcy temu, zmierza obecnie do asteroidy o tej samej nazwie, położonej w pasie asteroid między Marsem a Jowiszem. Mimo że technologia DSOC nie będzie używana na tak długich dystansach, NASA planuje jej wykorzystanie na mniejszych odległościach, na przykład na Marsie.
Głównym celem jest zapewnienie skutecznej komunikacji z astronautami, którzy mogą w przyszłości udać się na Czerwoną Planetę w ramach misji załogowej, oraz optymalizacja przesyłu danych między Ziemią a Marsem. Chociaż realizacja załogowej misji marsjańskiej nie jest planowana przed latami 40. XXI wieku, testy DSOC stanowią kluczowy krok w zrozumieniu i pokonywaniu wyzwań związanych z międzyplanetarną komunikacją./ FOT: Tawatchai Freepik


Miłośnik wszystkiego, co związane z nowymi technologiami. Kiedyś konsultant w branży telko; dziś działający głównie w sferze oprogramowania, a przy okazji niezmiennie zafascynowany wszystkim, co dotyczy technologii mobilnych oraz znaczenia internetu w codzienności.
Powiązane artykuły

eSIM na wakacje! Teraz będzie to jeszcze łatwiejsze i wygodniejsze
Autopay uruchamia eSIM – internet mobilny za granicą bez roamingu i bez fizycznej karty. Jak działać będzie rozwiązanie,…

Polski internet? 5G rośnie szybko, a światłowód jest lepszy niż sądziliśmy
Polska sieć przyspiesza jak nigdy dotąd – przynajmniej tam, gdzie dociera. Najnowszy raport Ookla (operatora serwisu…

Więcej za abonament RTV w 2026 roku. KRRiT ogłasza nowe stawki. Sprawdź, ile zapłacisz
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji opublikowała właśnie nowe stawki opłat abonamentowych, które wejdą w życie z początkiem 2026…
Najnowsze artykuły

Internet, monitor, podłączenia. Na co zwrócić uwagę projektując biurko na wymiar?
Planując biurko na wymiar do home office, stajemy przed wyzwaniem połączenia wygody z technologią. Jeszcze dekadę temu wystarczył…

Czy warto mieć system ochrony od operatora? Casus Orange pokazuje, że tak
Tak wielu ataków na urządzenia docelowe odbiorców jeszcze nie było. Wygląda na to, że internet coraz bardziej jest…

Telewizja satelitarna w Polsce się kończy. Coraz chętniej wybieramy TV przez internet
Rynek płatnej telewizji w Polsce się zmienia – światłowód zyskuje, satelita w odwrocie. Ale zaskoczeń, które widać analizując…
Porównaj najlepsze oferty operatorów
oszczędź nawet 50%
Pan Wybierak – bezpłatna porównywarka najlepszych ofert operatorów
To jedna z najbardziej kompletnych wyszukiwarek, z trafnym dopasowaniem ofert internetu, telewizji kablowej i telekomów do adresu zamieszkania, z której bardzo chętnie korzystają nasi czytelnicy – polecamy!
Pan Wybierak to świetny serwis, dzięki któremu nie tylko poznałem wszystkie możliwe warianty instalacji internetu w moim miejscu zamieszkania, ale także odkryłem naprawdę tanią ofertę. Ogólnie - rewelacja!