Play kolejnym operatorem blokującym IMEI w razie niespłacanych rat
13 września 2020

Play, podobnie jak marki Plus, Orange i T-Mobile wprowadza zasadę regulującą zasady sprzedaży urządzeń telekomunikacyjnych na raty. Będzie ona prosta i zgodna z linią pozostałych operatorów. Play zablokuje IMEI, jeśli system odnotuje, że klient nie spłaca rat wynikających z umowy regularnie.
Zaległości wobec operatorów stają się – niestety – coraz powszechniejsze. Stąd kolejne kroki operatorów, by ograniczyć sytuacje, w których zamawiający usługi telefonii komórkowej z internetem oraz nowym smartfonem nie wypełnia zasad opisanych w umowie.
Play idzie więc śladem sieci Orange, która również zdecydowała się na blokowanie IMEI. Play wspomina o tym na swoim blogu internetowym. Wskazuje m.in, że:
Są jednak takie przypadki, gdzie tej dobrej woli ze strony kupujących po prostu nie ma i nie wywiązują się ze swoich zobowiązań, najczęściej celowo. Wielokrotnie przypominamy o płatności, powołujemy się na nasze umowy, a w uzasadnionych przypadkach sprawę przekazujemy firmom windykacyjnym czy odpowiednim organom.
To sposób na to, by w swoisty sposób oddzielić potencjalnie uczciwych klientów od osób, które mogą mieć problemy ze spłatą swoich zobowiązań ratalnych. Play, jeśli odnotuje brak płatności rat za smartfon dokona automatycznego zablokowania numeru IMEI, a co za tym idzie – praktycznego odłączenia urządzenia od sieci. W ten sposób ograniczy to sytuacje, w których klienci najpierw otrzymują smartfony w obniżonej cenie – np. dzięki promocji od operatora – a następnie łamią zasady umowne zakładając, że operator nie zareaguje na brak cyklicznych opłat.
Kto jest właścicielem telefonu kupionego na raty?
Kluczową kwestią w tym kontekście jest postrzeganie tego, do kogo formalnie należy smartfon dopóki nie zostaje on spłacony przez użytkownika. Choć klient otrzymuje nowy telefon od operatora, prawo reguluje to jednoznacznie. Do czasu spłaty wszystkich rat, to firma telekomunikacyjna, od której zostało zakupione urządzenie jest właścicielem sprzętu. W efekcie operator ma prawo do zdalnego zablokowania numeru IMEI i ograniczenia swobody użytkowania sprzętu przez klienta. Warto pamiętać również, że zablokowanie numeru IMEI to naturalny krok w sytuacji, gdy doszło do kradzieży smartfona, a jego właściciel chce ograniczyć możliwość używania go przez obcą osobę. / FOT: CC Unsplash Oliur.


Miłośnik wszystkiego, co związane z nowymi technologiami. Kiedyś konsultant w branży telko; dziś działający głównie w sferze oprogramowania, a przy okazji niezmiennie zafascynowany wszystkim, co dotyczy technologii mobilnych oraz znaczenia internetu w codzienności.
Powiązane artykuły

Churn rate – jak operatorzy walczą z odpływem klientów i kto robi to najlepiej?
Kto jest właścicielem telefonu…

Eutelsat na ustach Europejczyków. Kontynentalny Starlink czy jednak nie ta liga?
Kto jest właścicielem telefonu…
Najnowsze artykuły

Rok bez abonamentu za światłowód i telewizję. Jak nowa oferta Orange zmienia reguły gry?
Kto jest właścicielem telefonu…
Porównaj najlepsze oferty operatorów
oszczędź nawet 50%
Pan Wybierak – bezpłatna porównywarka najlepszych ofert operatorów
To jedna z najbardziej kompletnych wyszukiwarek, z trafnym dopasowaniem ofert internetu, telewizji kablowej i telekomów do adresu zamieszkania, z której bardzo chętnie korzystają nasi czytelnicy – polecamy!
Pan Wybierak to świetny serwis, dzięki któremu nie tylko poznałem wszystkie możliwe warianty instalacji internetu w moim miejscu zamieszkania, ale także odkryłem naprawdę tanią ofertę. Ogólnie - rewelacja!