Które rozwiązanie jest lepsze: modem czy router?
19 kwietnia 2020
Modem a router – to dwa różne światy, choć na pierwszy rzut oka i bez bardziej zaawansowanej analizy technicznej wydają się być tą samą technologią. Nic bardziej mylnego. Różnice między routerem a modemem są spore. Warto na nie zwrócić uwagę analizując oferty dostawców internetu, którzy coraz chętniej zapewniają w swoich pakietach modem lub router gratis lub w symbolicznej cenie.
Różnica między modemem a routerem jest szczególnie istotna w kontekście możliwości jakie daje internet stacjonarny oraz sieć Wi-Fi. Nie brak bowiem sytuacji, w których – to przykład z bliskiego otoczenia – operator zapewnia router, który jednak… funkcjonuje jak modem. Zapewnia przekazanie sygnału sieciowego do komputera przez standardowy kabel, ale konfiguracja tak, by był routerem jest niemożliwa ze względu na blokadę. Trzeba zapłacić więc za to kilkanaście zł miesięcznie lub podłączyć modem do Wi-Fi samodzielnie. W efekcie – na etapie wyboru oferty – różnice między modemem a routerem mają zasadnicze znaczenie. I nie można terminów “router” i “modem” używać zamiennie; łączą obie funkcje, jednak warto pamiętać o różnicach między nimi.
Czym właściwie jest modem do internetu?
Można uznać, że modem to urządzenie, które wykorzystując technologię elektroniczną zapewnia przetwarzanie danych cyfrowych na analogowe. W efekcie sygnał internetowy udostępniany przez dostawcę sieci może być obsłużony na urządzeniu docelowym. Tym jest np. komputer (choć nie tylko). Modem można więc rozumieć, jako urządzenie, które zapewnia odbiór sygnału od dostawcy w nieruchomości odbiorcy.
Czym jest router i dlaczego różni się od modemu?
W przeciwieństwie do modemu, router ma nieco inną specyfikę działania. Nie odbiera sygnału internetowego od dostawcy. Zapewnia jedynie podział sygnału w sieci domowej. Router umożliwia więc udostępnienie sygnału internetowego na komputer, telewizor, odkurzacz uruchamiany przez Wi-Fi czy smartfonu. Tak więc router będzie niezbędny jeśli użytkownik chce mieć w domu własną sieć lokalną z prywatnym dostępem na hasło.
Modem i router, czyli jedno urządzenie a dwie funkcje
Mylenie obu kwestii to najczęściej efekt skojarzenia, jakie budzą oferty operatorów internetu. Zapewniają oni swoiste “modemoroutery” – urządzenia, które łączą obie funkcje. Jeśli więc użytkownik ma np. nowoczesny modem z funkcją rozdzielania sygnału Wi-Fi, nie musi podłączać do niego własnego routera. To spowoduje zarówno nadmiar okablowania jak i możliwe problemy z konfiguracją internetu bezprzewodowego.
Wybór właśnie modemu i routera w jednym produkcie to korzystne rozwiązanie, które pozwoli łączyć potrzeby wielu odbiorców – np. osoby pracującej na komputerze stacjonarnym oraz innych domowników wykorzystujących dodatkowo Wi-Fi. Jeśli więc oferty internet zawierają sam modem – ale bez funkcji routera – warto dopytać o takie rozwiązanie. W innym przypadku może okazać się, że dostawca sieci wywiązuje się z obowiązków, jakie nakłada na niego umowa – dostarczenia internetu – ale tylko do określonego urządzenia podłączonego przez kabel. O Wi-Fi w takiej sytuacji trzeba zadbać samemu.
Miłośnik wszystkiego, co związane z nowymi technologiami. Kiedyś konsultant w branży telko; dziś działający głównie w sferze oprogramowania, a przy okazji niezmiennie zafascynowany wszystkim, co dotyczy technologii mobilnych oraz znaczenia internetu w codzienności.
Powiązane artykuły
Światłowód 1 Gb/s z TV4K w Netii – z dodatkami! – można mieć za 110 zł miesięcznie
Czym właściwie jest modem do internetu?…
SIMulator internet od T-Mobile, czyli właściwie… co? Oto, jak działa w praktyce
Czym właściwie jest modem do internetu?…
W T-Mobile internet mobilny bez limitu szybkości. Kto może z tego skorzystać?
Czym właściwie jest modem do internetu?…
Najnowsze artykuły
W Play idzie nowe. Play Box TV zamiast dotychczasowych dekoderów
Czym właściwie jest modem do internetu?…
Vectra uruchamia promocję na Black Week. Światłowód nawet połowę taniej
Czym właściwie jest modem do internetu?…
Porównaj najlepsze oferty operatorów
oszczędź nawet 50%
Pan Wybierak – bezpłatna porównywarka najlepszych ofert operatorów
To jedna z najbardziej kompletnych wyszukiwarek, z trafnym dopasowaniem ofert internetu, telewizji kablowej i telekomów do adresu zamieszkania, z której bardzo chętnie korzystają nasi czytelnicy – polecamy!
Pan Wybierak to świetny serwis, dzięki któremu nie tylko poznałem wszystkie możliwe warianty instalacji internetu w moim miejscu zamieszkania, ale także odkryłem naprawdę tanią ofertę. Ogólnie - rewelacja!