5 rzeczy, które musisz sprawdzić, zanim kupisz usługę VPN
26 stycznia 2023
Niemal każdy z nas korzysta na co dzień z Internetu, zarówno w celach prywatnych, jak i służbowych. Spora część tych czynności wymaga podania danych osobowych lub bezpośrednio wskazuje na nasze gusta i preferencje (np. zakupowe). Zapewne nikt z nas nie chciałby, aby do tego typu informacji miały dostęp osoby trzecie. Niestety, w większości przypadków jest to łatwiejsze, niż nam się wydaje. Istnieją jednak sposoby na ochronę swojej prywatności w Internecie. Jednym z najskuteczniejszych jest korzystanie z VPN. Co to takiego? Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze dostawcy VPN? Przekonajmy się!
Co to jest VPN?
VPN (ang. Virtual Private Network – Wirtualna Sieć Prywatna), jest to usługa, która zapewnia nam pewną anonimowość w Internecie. Szyfruje ona cały ruch sieciowy, odbywający się zarówno „z”, jak i „do” naszego komputera. Ponadto VPN ukrywa nasz adres IP. Dzięki temu chroni naszą tożsamość i zapewnia prywatność podczas korzystania z Internetu.
Jak to właściwie działa? Połączenie z siecią za pomocą VPN, odbywa się przez serwer dostawcy usługi. Łącząc się z nim, uzyskujemy nowy adres IP, a wszystkie pobierane i wysyłane dane zostają zaszyfrowane. Dzięki temu nasze są one skutecznie zabezpieczone przed ewentualnym dostępem ze strony osób trzecich.
VPN — czy warto?
Każda nasza aktywność w sieci jest rejestrowana. Przykładowo, nasz dostawca usług internetowych może w każdej chwili podejrzeć jakie strony odwiedzamy, jakie pliki pobieramy, czy nawet co i do kogo piszemy za pośrednictwem komunikatorów. VPN zapewni nam pod tym względem anonimowość. Łącząc się z serwerem dostawcy usługi otrzymujemy nowy adres IP, współdzielony z innymi użytkownikami. Dzięki temu, jeżeli osoba postronna uzyska do niego dostęp, zobaczy jedynie, że korzystamy z połączenia VPN. Nie będzie w stanie określić naszej lokalizacji czy dostawcy usług.
Innym zastosowaniem usługi VPN jest ominięcie cenzury. W Polsce nie mamy większych ograniczeń, jeżeli chodzi o dostęp do witryn internetowych. Istnieją jednak kraje, w których dostęp do sieci jest mocno ocenzurowany. Przykładem są choćby Chiny, gdzie nie skorzystamy z portali społecznościowych, usług Google, czy zagranicznych portali informacyjnych. Wybierając się w podróż do jednego z takich państw, warto wykupić sobie usługę VPN, aby zachować w pełni nieograniczony dostęp do sieci. Wcześniej należy jednak upewnić się, czy wybrany przez nas dostawca nie ogranicza działania usługi w danym państwie.
Warto zatem skorzystać z usługi VPN, choćby dla samego bezpieczeństwa naszych danych i prywatności w Internecie. Jeżeli zaś wybieramy się w podróż do jednego z państw prowadzących nieco mniej liberalną politykę w kwestii dostępu do sieci niż państwa zachodnie, staje się on wręcz niezbędnym narzędziem.
Wybieramy VPN — o czym musisz pamiętać?
Usługa VPN z roku na rok zyskuje na popularności. Obecnie na rynku istnieje przynajmniej kilkunastu jej dostawców. Jak dobrze wybrać odpowiedniego? Prezentujemy 5 rzeczy, które musisz sprawdzić, zanim kupisz VPN.
1. Limit danych
Pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy sprawdzić, jest to, czy dostawca limituje ilość transferu przy wykorzystaniu VPN. Posiadając tzw. stałe łącze, często nie monitorujemy, ile właściwie danych zużywamy co miesiąc. Oglądanie filmów i seriali, słuchanie muzyki, czy granie online potrafi pochłonąć kilkadziesiąt gigabajtów miesięcznie. Do tego dochodzą komunikatory i portale społecznościowe, aktualizacje oprogramowania, czy pobieranie gier, zakupionych w wersji cyfrowej. Wszystko to sprawia, że nasz miesięczny transfer może sięgnąć nawet kilkuset gigabajtów danych.
Zakładając, że wszystkich tych czynności chcielibyśmy dokonywać, łącząc się z siecią za pomocą VPN, nawet najwyższy limit ustanowiony przez dostawcę może nie wystarczyć. Dlatego warto rozejrzeć się za takim, który nie nakłada żadnych ograniczeń transferu danych.
2. Z jakiego kraju pochodzi dostawca?
Z punktu widzenia ochrony naszej prywatności istotne znaczenie ma fakt, w jakim kraju dostawca VPN ma swoją siedzibę. Przykładowo, jeżeli wybierzemy firmę ulokowaną w Stanach Zjednoczonych, musimy liczyć się z tym, że na żądanie odpowiednich służb, będzie ona zmuszona zbierać i udostępnić nasze dane i aktywność w sieci. Jeżeli mamy taką możliwość, warto wybrać firmy z krajów, które zapewnią nam pełną anonimowość i prywatność (np. Szwajcaria, Panama, czy Seszele).
3. Liczba urządzeń
Decydując się na zakup VPN, najczęściej chcemy, by chronił on cały nasz ruch sieciowy, bez względu na to, z jakiego urządzenia korzystamy. Wybierając dostawcę, warto zatem sprawdzić, jaką liczbę urządzeń możemy podłączyć pod usługę w ramach jednej licencji. Warto zdecydować się na firmę, której licencja obejmuje jak najwięcej urządzeń. Pozwoli to na zabezpieczenie dostępu do sieci na wszystkich sprzętach należących do nas i członków naszej rodziny.
4. No Log Policy
Inną istotną kwestią, którą należy wziąć pod uwagę przy wyborze dostawcy usługi VPN, jest to, jaki ma stosunek do naszej prywatności. W praktyce chodzi o to, czy dany dostawca zbiera tak zwane logi. Niestety, część firm gromadzi informacje na temat naszej aktywności w sieci w podobny sposób, jak robią to dostawcy usług internetowych.
Czym to grozi? Logi te, zawierające niekiedy nasze dane osobowe i inne informacje poufne, mogą zostać następnie odsprzedane podmiotom zewnętrznym, np. firmom reklamowym. Czy nie przed tym właśnie chcemy się chronić, wykupując usługę VPN?
Wybierając dostawcę, zawsze warto odwiedzić jego stronę internetową. Jeżeli w swojej polityce prywatności posiada on wyraźny zapis, że nie zbiera informacji o aktywności użytkowników, czyli praktykuje tzw. no log policy, jest to dostawca, którego można wziąć pod uwagę.
5. Historia produktu
Podejmując ostateczną decyzję co do wyboru dostawcy VPN, warto zapoznać się z opiniami użytkowników. Oczywiście wiadomo, że ile ludzi, tyle opinii i nie ma produktu, który by w stu procentach odpowiadał każdemu. W tym przypadku chodzi jednak o sprawdzenie, czy dany dostawca nie ma w swojej historii „wpadek wizerunkowych”, związanych z wyciekiem, czy nawet sprzedażą danych użytkowników. Dobrym pomysłem jest zatem przejrzenie różnego rodzaju forów internetowych i mediów społecznościowych danej marki. Możemy być pewni, że jeżeli firma ma coś na sumieniu, zostało to odpowiednio nagłośnione gdzieś w sieci.
Szukasz usługi VPN? Zobacz: Ranking najlepszych VPN na TopVPN ➙
Darmowy VPN?
Na koniec warto wspomnieć, że w sieci znajdziemy również szereg darmowych usług VPN. Większość z nich nie jest niestety tak skuteczna, jak ich płatne odpowiedniki. Gromadzą one dane o użytkownikach, wyświetlają reklamy, czy też posiadają duże limity transferu danych. Niektóre z nich w ogóle nie działają na zasadzie VPN, choć ich nazwa wyraźnie na to wskazuje. Jeżeli chcemy mieć pewność, że nasze dane będą rzetelnie chronione, warto jednak zainwestować w płatną wersję usługi. / Artykuł partnera.
Materiał prasowy opracowany przez zespół Pana Wybieraka we współpracy z operatorem lub innym podmiotem.
Powiązane artykuły
SmartThings a bezpieczeństwo sieci domowej. Jak zarządzać urządzeniami przez Wi-Fi?
Inteligentne zarządzanie siecią – fundamenty SmartThings…
Jak zablokować internet na telefonie dziecka w Orange, T-Mobile, Plus i Play
Dlaczego warto kontrolować dostęp…
Najnowsze artykuły
Nareszcie! Szykuje się koniec białych internetowych plam na mapie Polski
Ogromne inwestycje w sieci szerokopasmowe…
Porównaj najlepsze oferty operatorów
oszczędź nawet 50%
Pan Wybierak – bezpłatna porównywarka najlepszych ofert operatorów
To jedna z najbardziej kompletnych wyszukiwarek, z trafnym dopasowaniem ofert internetu, telewizji kablowej i telekomów do adresu zamieszkania, z której bardzo chętnie korzystają nasi czytelnicy – polecamy!
Pan Wybierak to świetny serwis, dzięki któremu nie tylko poznałem wszystkie możliwe warianty instalacji internetu w moim miejscu zamieszkania, ale także odkryłem naprawdę tanią ofertę. Ogólnie - rewelacja!