Przeanalizowałem jakie są błędy ładowania smartfona. Kwestia etui mnie zaskoczyła
20 lipca 2023
Nowy smartfon zazwyczaj wiąże się z konkretnym postanowieniem: czas pracować na nim optymalnie i tak, by bateria była mniej używana niż w dotychczasowym telefonie (który rozładowywał się raz na dobę…). Jakie są błędy, które – niestety – popełniamy nagminnie. Oto mały rachunek sumienia, który… powinien zrobić każdy.
Cóż, nadal wiele osób niestety nie zdaje sobie sprawy, że sposób ładowania telefonu ma duży wpływ na jakość baterii i jej ogólne działanie. Od czasu, gdy zostałem szczęśliwym posiadaczem nowego smartfona – naprawdę warto było zamienić Samsunga S21 na S23+ – bateria zachowuje zdecydowanie lepszą trwałość. Ale czy tak będzie długo?
Być może – ale pod warunkiem, że uniknę tych, dość częstych błędów w zakresie ładowania smartfonów.
Kluczowa kwestia: zrozumienie tego, jak w praktyce działają baterie
Współczesne baterie telefonów, zwłaszcza litowo-polimerowe i litowo-jonowe, mają ograniczoną ilość cykli ładowania. Wyobraźmy je sobie jako zbiorniczki, które z czasem zaczynają po prostu przeciekać. Po każdym cyklu baterie te zaczynają tracić swoje pierwotne właściwości. Dlatego ważne jest, aby ładować smartfona regularnie i … z głową.
Co to oznacza? Nie można narzucać bateriom nadmiernie dużej liczby zadań. Przykładem są niezamknięte aplikacje. Działając w tle mogą znacznie obciążać baterię. System operacyjny telefonu często zamyka nieużywane aplikacje po pewnym czasie, ale ręczne zamykanie ich natychmiast po zakończeniu korzystania przyniesie korzyści dla żywotności baterii. Warto również unikać korzystania z aplikacji monitorujących stan baterii, ponieważ działanie takich aplikacji przez cały czas może skracać żywotność baterii.
Wieczór? Smartfon do ładowania – bez ograniczeń
Robisz tak? To błąd. Okazuje się, że badania wykazują, iż podłączanie telefonu do ładowania na noc może mieć bardzo zły wpływ na baterię. Nie zmienia tego fakt, że producenci dbają o zabezpieczenia – nadmierne korzystanie z takiego trybu ładowania może prowadzić do uszkodzenia baterii.
Z drugiej strony, zaleca się też, by nie korzystać z telefonu, gdy jest on w procesie ładowania. Jak to pogodzić, skoro nie powinien być w niej całą noc? Trzeba mieć świadomość, że podczas ładowania temperatura urządzenia wzrasta znacznie, co może negatywnie wpływać na baterię – wobec przegrzania traci swoje właściwości.
Ładowanie smartfona w etui nie pomaga w wentylacji
Ciekawostką jest też to, że nie powinno się ładować smartfona, gdy ten znajduje się w etui. Ono świetnie chroni go pod kątem uszkodzeń – niewątpliwie warto je mieć podobnie jak dobre szkło hartowane, co wykluczy ryzyko, że potrzebna będzie wymiana wyświetlacza w smartfonie. Etui bywa jednak niezbyt korzystne dla baterii – także wpływa na temperaturę podczas ładowania. Okazuje się, że np. skórzane etui – ale też zapewne te z innych materiałów – mogą blokować rozpraszanie ciepła, co skutkuje zwiększeniem temperatury telefonu podczas ładowania. A tu znów wracamy do kwestii przegrzewania się sprzętu podczas doładowywania.
Miłośnik wszystkiego, co związane z nowymi technologiami. Kiedyś konsultant w branży telko; dziś działający głównie w sferze oprogramowania, a przy okazji niezmiennie zafascynowany wszystkim, co dotyczy technologii mobilnych oraz znaczenia internetu w codzienności.
Powiązane artykuły
Najnowsze artykuły
Porównaj najlepsze oferty operatorów
oszczędź nawet 50%
Pan Wybierak – bezpłatna porównywarka najlepszych ofert operatorów
To jedna z najbardziej kompletnych wyszukiwarek, z trafnym dopasowaniem ofert internetu, telewizji kablowej i telekomów do adresu zamieszkania, z której bardzo chętnie korzystają nasi czytelnicy – polecamy!
Pan Wybierak to świetny serwis, dzięki któremu nie tylko poznałem wszystkie możliwe warianty instalacji internetu w moim miejscu zamieszkania, ale także odkryłem naprawdę tanią ofertę. Ogólnie - rewelacja!