Internet w Twoim województwie. Które firmy są najszybsze?
18 października 2019
Rankingi internetu to zazwyczaj ujęcie krajowe. Gdyby jednak przeanalizować prędkość sieci nieco inaczej – przez pryzmat regionów? Zestawienie firm, które zapewniają najszybszy internet stacjonarny w każdym województwie to wyjątkowo ciekawa baza danych o operatorach.
Punktem wyjścia do analizy tego, jak szybki jest internet w – również Twoim – województwie jest zestawienie danych zebranych przez SpeedTest. Serwis analizujący średnie prędkości sieci publikuje ranking dla całego kraju. Co jednak, jeśli spojrzeć na niego przez pryzmat regionalny? Okazuje się, że lokalne firmy zapewniające internet stacjonarny mają możliwości takie jak dostawcy sieci o ogólnopolskiej marce.
Województwo dolnośląskie. Ciekawy wynik FineMEDIA i innych mniej znanych dostawców
Najszybszy internet w województwie dolnośląskim zapewnia Vectra (94,37 Mb/s). Drugie miejsce może być zaskoczeniem. Zajmuje je FineMEDIA s.c. (91,24 Mb/s). Również trzecie należy do relatywnie mniej znanej marki. To Moico (84,50 Mb/s). Kolejne firmy zapewniające internet stacjonarny we Wrocławiu i innych miastach Dolnego Śląska mogą pochwalić się wynikami w przedziale 60-79 Mb/s. To UPC (79,56), Korbank SA czy Internetia. Zaskoczeniem są wyniki PHU Hajdamowicz (61,91 download i aż 80,19 upload przy 2,8 tys. testów!).
Województwo kujawsko-pomorskie. Internet ze spółdzielni ma potencjał
Jeśli wziąć pod uwagę największe miasta regionu – Bydgoszcz, Toruń, Włocławek i Grudziądz – widać jak duży potencjał ma internet stacjonarny dostarczany przez spółdzielnię mieszkaniową. Liderem rankingu wojewódzkiego jest UPC (107,38 Mb/s), który ma dużą przewagę nad włocławską marką Sat-Film (88,06). Trzecie miejsce zajmuje ogólnopolska Vectra (79,19 Mb/s). Niespodziewana czwarta lokata to Spółdzielnia Mieszkaniowa w Grudziądzu – jako dostawca internetu stacjonarnego zapewnia tam 56,93 Mb/s. Z kolei Młodzieżowa Spółdzielnia Mieszkaniowa – operator internetowy w Toruniu – ma śr. 53,03 Mb/s przy aż 12-procentowym wzroście szybkości przeciętnego łącza.
Województwo lubelskie. Silna pozycja TOM-NET – wicelidera zestawienia
Sytuacja podobna jest jak w kujawsko-pomorskiem. Lider, UPC, musi walczyć z lokalnymi markami. Druga w rankingu SpeedTest jest TOM-NET – dostawca internetu oferujący bardzo dobrą średnią prędkość 97,14. Trzecia w rankingu Netia ma aż o połowę słabszy wynik! Wśród mniej znanych marek w czołówce dostawców internetu są jeszcze Nette (29,40), DERKOM (21,55) oraz Lukman Multimedia (20,05).
Województwo lubuskie. Dominacja firm ogólnopolskich przy przeciętnych wynikach
Internet w województwie lubuskim należy do największych marek. Stacjonarne łącza zapewniają Orange (66,61), UPC (50,16), Multimedia Polska (40,80) oraz Netia (26,05). Wśród nich jest tylko jedna lokalna marka. To KSU Provector Mariusz Dziakowicz (43,34).
Województwo łódzkie. Wysokie zwycięstwo marki Toya
112 Mb/s – taką prędkość internetu stacjonarnego zapewnia lider rankingu w województwie łódzkim, Toya. Vectra jest druga – ma średnią 79,96 Mb/s. Którzy lokalni dostawcy internetu stacjonarnego są jeszcze wymieniani w rankingu w przypadku woj. łódzkiego? To ITV Media (73,05), TIMPLUS (69,68), Alfanet (69,04) i Citynet (66,14).
Województwo małopolskie. Wielkie marki w odwrocie
Internet stacjonarny w Małopolsce to dominacja UPC (108,97 Mb/s). Później sporo jest marek mniej znanych – o zasięgu lokalnym. Co ciekawe, zapewniają naprawdę korzystne warunki internetu i szybkie parametry łącza. To m.in. Beskid Media (75,63), ISTS (64,72), S-NET (53,20) czy Exatel (48,50). Lepszą średnią szybkość ściągania danych niż np. Netia zapewniły FIBERLINK (47,78) czyu 3S Fibertech (40,25).
Województwo mazowieckie. Trzy firmy powyżej 100 Mb/s
Internet w województwie mazowieckim to wyjątkowo szerokie zestawienie firm. Nic w tym dziwnego – sam internet stacjonarny w Warszawie dostarczyć może w większości przypadków przynajmniej kilka marek. Jak wyglądają średnie prędkości w regionie? Najlepszy wynik SpeedTest ma Skynet (124,10) wyprzedzający UPC (113,59) oraz – co ciekawe – Tonetic Group SA (102,56). Wśród nieznanych szerzej marek będących w najlepszej dziesiątce wymienić można jeszcze JMDI Jacek Maleszko (90,32), Petrotel (80,05), Tel-Kab (73,26) czy Supermedia (68,51).
Województwo opolskie. Tylko cztery firmy z internetem
Ranking w przypadku regionu opolskiego jest wyjątkowo skromny. Obejmuje lidera – UPC z 88,66 Mb/s – oraz Orange (54,97) i Netię (44,71). Przedziela je lokalny CityMedia Net z prędkością 68,18 Mb/s. Zestawienie dostawców w tym regionie jest – jak widać – dość ograniczone.
Województwo podkarpackie. Internet od spółdzielni jest szybki
Podkarpacie to ciekawy materiał do analizy, gdyby spojrzeć na jakość internetu względem liczby dostawców – operatorów czy kablówek. Lider szybkości SpeedTest – Strzyzowski.Net Janusz Gomolka – ma wynik na poziomie 74,17 Mb/s. To zaskakująco niewiele względem innych regionów – pokazuje to problemy infrastrukturalne w tym regionie. Średnie wyniki większości operatorów internetu oscylują na poziomie 30-50 Mb/s. Duże marki są tu w odwrocie. Multimedia Polska zajmuje 6. pozycję, a Orange – 7. Wiceliderem okazuje się za to Spółdzielnia Telekomunikacyjna OST (51,44). Wyprzedza AP-MEDIA (48,89), ENFORMATIC (48,89), Skyware (46,94). W czołowej dziesiątce jest jeszcze np. Spółdzielnia Telekomunikacyjna WIST (33,02).
Województwo podlaskie. Vectra jedyną dużą marką
Na Podlasiu ranking również nie ujął najbardziej znanych firm. Liderem jest Euronet Norbert Saniewski sp. j., którego wynik prędkości łącza zadziwia – przy 1,2 tys. prób to 134,25 Mb/s. Druga w zestawieniu Vectra ma 90,96. Wśród elity są jeszcze: Telekomunikacja Podlasie (52,51), Cable TV Elpos (46,35) czy KOBA (45,28).
Województwo pomorskie. Dwóch liderów internetu
Wyraźną przewagę nad konkurencją mają dwie firmy dostarczające internet stacjonarny. To Vectra (107,6) i UPC (102,94). Mniej znani providerzy ujęci w zestawieniu dla woj. pomorskiego to Interkar Komputer, Petrus czy Limes i Chopin Telewizja Kablowa. Zapewniany przez nie internet stacjonarny to przedział 60-90 Mb/s.
Województwo śląskie. Regionalny internet ma potencjał
Na Śląsku lokalni dostawcy internetu stacjonarnego mogą przedstawić wyjątkowo ciekawe oferty. Wyniki szybkości łączy muszą robić wrażenie. Lider, Art-Com, przy 1,6 tys. testów zapewniał śr. 197,57 Mb/s i upload 214,26 Mb/s. Trzy kolejne miejsca zestawienia SpeedTest zajęły: PPCom, MMJ i Interplus. Piąta marka w rankingu, UPC, ma download na poziomie 108,56 Mb/s – nieco wyższy niż Vectra. Co ciekawe, dopiero 23. w rankingu jest Orange, a 26. – Netia. Wyprzedzają je lokalne marki – m.in. Beskid Media, WieszowaNET czy Sileman i Kolnet.
Województwo świętokrzyskie. Orange ma najlepszy internet
Orange wygrywa z prędkością 51,23 Mb/s, ale i konkurencja niewielka. Zestawienie uwzględnia jeszcze tylko Netię (21,06), które wyprzedziła Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa Instytut Bad (22,92).
Województwo warmińsko-mazurskie. Region dla wielkich
Sytuacja podobna jak w przypadku świętokrzyskiego. Jednak na Warmii i Mazurach rynek dostawców internetu stacjonarnego ogranicza się – przynajmniej w analizie SpeedTest – do trzech marek. To Vectra (92,43), Orange (47,28) i Multimedia Polska (43,22).
Województwo wielkopolskie. Spółdzielnia zadziwia internetem
Która firma dostawcza najszybszy internet w Wielkopolsce? Wydawać by się mogło, że INEA – zdecydowany lider rankingów ogólnopolskich. Ranking SpeedTest w ujęciu wojewódzkim ma jednak innego zwycięzcę. Poznańska Spółdzielnia Mieszkaniowa Winogrady jako dostawca internetu stacjonarnego w stolicy Wielkopolski osiągnęła średni wynik pobierania danych na poziomie… 270,68 Mb/s. To ponad dwa razy wyższy niż w przypadku INEA (126,17). Uwagę trzeba jednak zwrócić na kwestię liczby testów. INEA sprawdzana była prawie 54 tys. razy. Poznańska Spółdzielnia Mieszkaniowa Winogrady wygenerowała taki wynik przy 1,4 tys. sprawdzianów. A kto jeszcze jest w czołówce rankingu dostawców w regionie wielkopolskim? To Echostar Studio (104,73), UPC (103), Asta-net SA (81,05) i KOL-NET (76,03). Nowością w zestawieniu jest Systemia.pl (66,59). Listę 10 najlepszych dostawców zamyka East&West (50,91).
Województwo zachodniopomorskie. Dostawcy internetu o uznanej marce
Ten region zdominowany jest przez dostawców ogólnopolskich. Lider szybkości to UPC (105,31), a w czołówce są jeszcze Vectra (76,77) czy Orange (54,39). Przedzielają je Internetia (92,44) i Telewizja Kablowa Koszalin (61,98). Wśród najważniejszych firm zapewniających internet stacjonarny w Zachodniopomorskiem zauważyć można też jeszcze Gawex Media (39,39).
Szukasz dostawcy internetu stacjonarnego w Twojej lokalizacji? Porównaj oferty i wybierz najkorzystniejszą – sprawdź je w wyszukiwarce Pan Wybierak.
Miłośnik wszystkiego, co związane z nowymi technologiami. Kiedyś konsultant w branży telko; dziś działający głównie w sferze oprogramowania, a przy okazji niezmiennie zafascynowany wszystkim, co dotyczy technologii mobilnych oraz znaczenia internetu w codzienności.
Powiązane artykuły
Najnowsze artykuły
Porównaj najlepsze oferty operatorów
oszczędź nawet 50%
Pan Wybierak – bezpłatna porównywarka najlepszych ofert operatorów
To jedna z najbardziej kompletnych wyszukiwarek, z trafnym dopasowaniem ofert internetu, telewizji kablowej i telekomów do adresu zamieszkania, z której bardzo chętnie korzystają nasi czytelnicy – polecamy!
Pan Wybierak to świetny serwis, dzięki któremu nie tylko poznałem wszystkie możliwe warianty instalacji internetu w moim miejscu zamieszkania, ale także odkryłem naprawdę tanią ofertę. Ogólnie - rewelacja!