Domowy monitoring ma sens. Oto 7 zalet założenia kamer
19 grudnia 2019
Monitoring w domu lub mieszkaniu to coraz popularniejsze rozwiązanie. Szerokopasmowy internet zapewnia możliwość sprawdzania tego, co dzieje się wewnątrz online. Jednocześnie dostawcy internetu – np. kablówki – w promocjach proponują często minikamery do tego, by – poprzez sieć – prezentować właścicielowi to, co dzieje się w środku nieruchomości. Jakie są zalety założenia monitoringu w domu?
Ostatnie lata to trudny czas dla wszystkich rabusiów. W domach i mieszkaniach instalowane są coraz lepszej jakości zabezpieczenia, a poziom świadomości na temat sposobów ochrony przed kradzieżą wzrasta. Jedną z bardziej popularnych metod uchronienia mieszkania lub domu przed kradzieżą jest domowy monitoring. Tego typu sprzęt znacząco potaniał, a dodatkowo nie jest trudny w obsłudze, która wykorzystuje np. internet światłowodowy. Sprzęt zapewniają często operatorzy internetu. Np. T-Mobile w ofercie zapewnia kamery do monitorowania wnętrza. Wydaje się, że to jeden z bardziej skutecznych sposobów na zabezpieczenie się przed wizytą nieproszonych gości.
Domowy monitoring ma wiele zalet, jednak kluczowy jest wybór odpowiedniego sprzętu. Na szczęście wybór jest na tyle duży, że każdy może znaleźć coś dla siebie. Jakie są największe zalety domowego monitoringu i dlaczego warto zacząć z niego korzystać?
Możliwość obserwowania domu w czasie urlopu
Wyjeżdżasz na długi urlop i martwisz się, czy Twój dom będzie bezpieczny w czasie wyjazdu? Domowy monitoring zapewni Ci spokój i sprawi, że będziesz mógł w pełni zrelaksować się na wakacjach. To dobre rozwiązanie dla osób, które często wyjeżdżają i nie chcą, aby ich dom pozostał bez opieki. Oczywiście dodatkowo możesz powiadomić sąsiada o tym, że wyjeżdżasz – jeszcze kilka lat temu robił tak niemal każdy. Dobrym pomysłem może być także poproszenie przyjaciół lub rodziny o odwiedzenie domu raz na kilka dni. Gromadzące się przed furtką ulotki czy nawet niepodlane kwiaty mogą być dla złodzieja sygnałem, że to dobry czas na włamanie, bo właściciele prawdopodobnie wyjechali. Wyjazd to również okazja do tego, by – np. wykorzystując internet i aplikacje – spojrzeć od czasu do czasu do wnętrza i zweryfikować, czy nic się nie zmieniło.
Sprawdź przez monitoring, co robi Twój zwierzak
Od pewnego czasu bardzo popularne stały się specjalne kamerki, które pozwalają sprawdzić, co pod naszą nieobecność robi pies lub kot. Nie da się ukryć, że spędzamy poza domem coraz więcej czasu, a zwierzaki są w tym czasie pozostawione same sobie. Jak wiadomo, kiedy kota nie ma, myszy harcują – a kiedy Ciebie nie ma w domu, Twój pies może lubić od czasu do czasu zaszaleć. Jeśli od niedawna zamieszkał z Tobą szczeniak lub Twój kot lubi czasem spłatać figla, domowy monitoring sprawdzi się znakomicie. Możesz w dowolnym momencie sprawdzić, co robi Twój pupil – z reguły przy pomocy dedykowanej aplikacji. W niektórych modelach wbudowany jest też specjalny głośnik, dzięki któremu będziesz mógł odezwać się do psa. Reakcja zwierzaka z pewnością będzie bezcenna.
Współpraca z innymi systemami alarmowymi
Choć domowy monitoring pozwala na sprawdzenie, czy nikt niepożądany nie próbuje dostać się do domu pod Twoją nieobecność, warto połączyć go z innymi systemami alarmowymi. Nowoczesne systemy alarmowe to cenny element każdego inteligentnego domu. Urządzenia typu smart home mogą między innymi pozwolić na zdalne włączenie świateł – to z pewnością zaskoczy włamywacza i sprawi, że szybko się oddali, bo pomyśli, że ktoś jednak jest w domu. Możesz również włączyć muzykę czy telewizor – także przy pomocy smartfona. Możliwość współpracy domowego monitoringu z innymi systemami alarmowymi, co zagwarantuje Ci jeszcze lepszą ochronę przed włamywaczami.
Odporność na warunki atmosferyczne
Oprócz zamontowania monitoringu w domu czy mieszkaniu chciałbyś mieć kamery na terenie posesji? Nowoczesny sprzęt doskonale poradzi sobie z deszczem i śniegiem, a także z ciemnością. Większość kamer wyposażona jest w specjalne czujniki ruchu, które szybko wykryją, że ktoś niepożądany dostał się na posesję. Z uwagi na fakt, że złodzieje lubią (a raczej muszą) działać pod osłoną nocy, kamery działają również na podczerwień. Dzięki temu na nagraniu będzie można dokładnie zobaczyć, co się działo.
Powiadomienia SMS i przez internet
Nie masz czasu na nieustanne sprawdzanie, co dzieje się u Ciebie w domu? Z reguły jest tak, że osoby, które dopiero co założyły domowy monitoring, wielokrotnie w ciągu dnia sprawdzają obraz z kamer. Z czasem jednak zaczynają to robić coraz rzadziej – pierwsza ekscytacja mija. Jeśli jednak nie chcesz samodzielnie sprawdzać, co dzieje się w domu, możesz skorzystać z powiadomień SMS. Z reguły działają one w ten sposób, że otrzymujesz wiadomość w momencie, gdy kamera wykryje ruch. Informacje zapewnia nie tylko telefonia. Oprócz SMS-ów możesz wybrać powiadomienia e-mail. Przed wyborem domowego monitoringu sprawdź, czy dany system posiada taką opcję – z czasem z pewnością ją docenisz.
Atrakcyjne ceny sprzętu do monitoringu domu
Jeszcze kilka lat temu domowy monitoring kojarzony był ze sporym wydatkiem, a jakość sprzętu często pozostawiała wiele do życzenia. Dzisiaj sytuacja mocno się zmieniła, podobnie jak z telewizorami – obecnie możemy kupić doskonały sprzęt za bardzo niską cenę. Oczywiście cena domowego monitoringu będzie różna w zależności od tego, czy chcesz zabezpieczyć mieszkanie w domu, czy dwupiętrowy dom wraz z piwnicą i całą posesją. Niemniej jednak nawet w drugim przypadku całkowity koszt nie będzie przekraczał kilku tysięcy złotych.
Możliwość odtworzenia przebiegu zdarzenia
To oczywiście największa zaleta domowego monitoringu. Jeśli dojdzie do włamania i złodziejom uda się dostać do mieszkania, a Ty dostaniesz informację z monitoringu, możesz szybko zgłosić ten fakt na policję. Ta, po otrzymaniu takiej informacji, pojawi się na miejscu w ciągu kilku minut. Uwaga: nie próbuj samodzielnie walczyć ze złodziejami, ponieważ może się okazać, że mają przy sobie broń i są niebezpieczni. Lepiej zostawić to policji. Jeśli jednak nie zdążysz zareagować na czas, możesz udać się na komisariat z nagraniami. Być może na ich podstawie policji uda się ustalić tożsamość sprawców, a nawet odzyskać skradzione przedmioty. Często w danej lokalizacji działają ci sami złodzieje, którzy są znani funkcjonariuszom. Nagranie może również być podstawą do uzyskania odszkodowania, a dodatkowo pozwoli przyspieszyć cały proces.
Felietonistka serwisu PanWybierak aktywnie poszukująca odpowiedzi na to, „co”, „gdzie”, „jak” i „kiedy”. Pasjonatka technologii w każdym, najbardziej nietypowym wymiarze. Nieustannie zastanawia się nad tym, jakie nowe rozwiązania przyniesie przyszłość. Prywatnie: aktywna podróżniczka.
Powiązane artykuły
SmartThings a bezpieczeństwo sieci domowej. Jak zarządzać urządzeniami przez Wi-Fi?
Inteligentne zarządzanie siecią – fundamenty SmartThings…
Jak zablokować internet na telefonie dziecka w Orange, T-Mobile, Plus i Play
Dlaczego warto kontrolować dostęp…
Najnowsze artykuły
Internet w Netii można mieć taniej. 10, 15, 20 zł miesięcznie. Jak to zrobić?
Super rozrywka i usługi telekomunikacyjne Od 14…
Światłowód 8 Gb/s? Tak szybki internet Orange jest w kolejnych trzech miastach
Oferty ultraszybkiego internetu od Orange…
Porównaj najlepsze oferty operatorów
oszczędź nawet 50%
Pan Wybierak – bezpłatna porównywarka najlepszych ofert operatorów
To jedna z najbardziej kompletnych wyszukiwarek, z trafnym dopasowaniem ofert internetu, telewizji kablowej i telekomów do adresu zamieszkania, z której bardzo chętnie korzystają nasi czytelnicy – polecamy!
Pan Wybierak to świetny serwis, dzięki któremu nie tylko poznałem wszystkie możliwe warianty instalacji internetu w moim miejscu zamieszkania, ale także odkryłem naprawdę tanią ofertę. Ogólnie - rewelacja!