6 cech, które musi mieć dobry smartfon dla osób słabo widzących
8 sierpnia 2020
Czy osoby, które mają kłopoty ze wzrokiem – są niewidome lub słabo widzące – muszą całkowicie zrezygnować ze smartfona? Czy korzystanie z niewielkiego, ale bardzo przydatnego urządzenia, nie jest dla nich? Niekoniecznie! Obecnie technologia jest na tyle rozwinięta, że nawet osoby, które nie widzą lub mają poważną wadę wzroku, mogą swobodnie korzystać z tego urządzenia.
Nie oszukujmy się – bez smartfona czujemy się dzisiaj jak bez ręki. Możliwość wykonania połączenia z dowolnego miejsca, wysłania wiadomości, sprawdzenia interesującej nas informacji w internecie czy choćby zapisania notatki lub ustawienia budzika – wszystko to sprawia, że smartfon jest dla nas niezbędny. Nic dziwnego, że osoby, które mają kłopoty z widzeniem, również chcą mieć komfort korzystania z tego urządzenia.
Jakie funkcje powinien posiadać smartfon dla niewidomych lub słabo widzących?
Smartfon dla osób, które mają problemy ze wzrokiem, powinien być odpowiednio przemyślany i zaprojektowany pod względem funkcjonalności. Przede wszystkim smartfon taki musi umożliwiać użytkownikowi swobodne komunikowanie się ze światem oraz pozwalać na korzystanie z dobrodziejstw internetu. A zatem jakie funkcje powinien posiadać?
Pełna nawigacja głosowa
To absolutna podstawa, jeśli chodzi o smartfon dla osób niewidomych i słabo widzących. W przypadku braku możliwości korzystania z telefonu w sposób „tradycyjny”, czyli dotykowo (choć mamy taką możliwość zaledwie od kilku lat!), niezbędne jest komunikowanie się z urządzeniem głosowo. Dzisiaj większość smartfonów pozwala na wykonywanie wielu czynności w ten sposób, a popularność Asystenta Google stale rośnie. Wysyłanie SMS-ów, wyszukiwanie muzyki, informacji w sieci, ustawianie alarmu – wszystko to możemy zrobić wydając naszemu asystentowi polecenia głosowe. W przypadku smartfona dla osób niewidomych warto sprawdzić, czy telefon daje tę możliwość.
Funkcja głosowego odczytywania tekstu
Dzisiaj w większości telefonów wystarczy pobrać odpowiednią aplikację, która odczyta nam na głos artykuł na wybranej stronie internetowej. Niestety, często funkcjonalność takich rozwiązań ograniczona jest wyłącznie do przeglądarki. Na szczęście na rynku dostępne są już smartfony dedykowane dla osób niewidomych, które pozwalają m.in. na odczytywanie tego, co wyświetla się w danym momencie na ekranie.
Kompatybilność z urządzeniami brajlowskimi
Nie każdy wie, że na rynku dostępne są specjalne klawiatury brajlowskie, któe pozwalają osobom niewidomym na swobodne przelewanie myśli na papier – oczywiście ten elektroniczny. W przypadku takich osób warto zadbać o to, aby smartfon był kompatybilny z taką klawiaturą. Dzięki temu osoby niewidome będą mogły wygodnie pisać na klawiaturze, a tekst będzie przekazywany do dokumentów tekstowych na smartfonie czy w formie wiadomości e-mail.
Jakiś czas temu Google również postanowił skonstruować specjalną klawiaturę dla niewidomych – wygodna klawiatura o nazwie TalkBack posiada specjalny, 6-klawiszowy układ, dzięki któremu również niewidomi mogą w wygodny sposób wpisywać krótkie formy tekstowe w smartfonie.
Wykrywacz światła
To kolejna bardzo ciekawa opcja, dostępna w niektórych smartfonach dla niewidomych, a często również w formie aplikacji. Wykrywacz światła potrafi rozpoznać, czy wszystkie światła w domu zostało zgaszone. Oszczędność prądu jak się patrzy! Co prawda większość osób niewidomych potrafi dotykowo, tzn. po ułożeniu włącznika światła stwierdzić, czy jest ono włączone czy wyłączone, jednak taka aplikacja może okazać się przydatna np. podczas pobytu w hotelu.
Nawigacja GPS
GPS to funkcja, istotna chyba dla każdego, jednak w przypadku osób niewidomych może okazać się kluczowa. Aby osoby te mogły w pełni korzystać z funkcjonalności GPS, a dodatkowo chcą być w pełni samodzielne, doskonałym pomysłem może być pobranie aplikacji typu Ariadne GPS, która jest bardzo pomocna podczas miejskich wędrówek. Aplikacja głosowo informuje użytkownika o zbliżających się przejściach dla pieszych, przeszkodach czy przystankach, a przy pomocy mówionych map pozwala niewidomym swobodnie dotrzeć do celu.
Technologia NFC
Płacenie telefonem nie jest dzisiaj dla nikogo niczym dziwnym, jednak w przypadku niewidomych NFC może być szczególnie dużym ułatwieniem. Podczas wizyty w sklepie wystarczy zbliżyć telefon do terminala, aby dokonać płatności – bez poszukiwania odpowiedniej karty płatniczej w telefonie. Oczywiście większość niewidomych nie ma kłopotu ze znalezieniem odpowiedniej karty, jednak warto ułatwiać sobie życie, prawda?
Smartfon dla niewidomych może stanowić doskonałą pomoc
I to w wielu dziedzinach życia. Obecnie dostępne są różnego rodzaju ciekawe aplikacje dla niewidomych, włącznie z takimi, które mogą rozpoznawać kolor koszulki. Prawda, że to przydatne? Mowa tutaj o aplikacji oSoby, która niestety na ten moment dostępna jest tylko na urządzenia Apple. Aplikacja nie tylko rozpozna kolor, ale też\ poinformuje użytkownika, co znajduje się na zdjęciu.
Podsumowując, nie warto rezygnować ze smartfona, nawet w przypadku bardzo dużych kłopotów ze wzrokiem. Odpowiednio wybrane i wyposażone w specjalne aplikacje urządzenie może okazać się doskonałym partnerem podczas wykonywania codziennych czynności.
Felietonistka serwisu PanWybierak aktywnie poszukująca odpowiedzi na to, „co”, „gdzie”, „jak” i „kiedy”. Pasjonatka technologii w każdym, najbardziej nietypowym wymiarze. Nieustannie zastanawia się nad tym, jakie nowe rozwiązania przyniesie przyszłość. Prywatnie: aktywna podróżniczka.
Powiązane artykuły
Najnowsze artykuły
Porównaj najlepsze oferty operatorów
oszczędź nawet 50%
Pan Wybierak – bezpłatna porównywarka najlepszych ofert operatorów
To jedna z najbardziej kompletnych wyszukiwarek, z trafnym dopasowaniem ofert internetu, telewizji kablowej i telekomów do adresu zamieszkania, z której bardzo chętnie korzystają nasi czytelnicy – polecamy!
Pan Wybierak to świetny serwis, dzięki któremu nie tylko poznałem wszystkie możliwe warianty instalacji internetu w moim miejscu zamieszkania, ale także odkryłem naprawdę tanią ofertę. Ogólnie - rewelacja!