Czym jest gwarantowana prędkość dostępu do Internetu?
14 sierpnia 2018
Podpisując z operatorem telekomunikacyjnym umowę na świadczenie usługi dostępu do Internetu, rzadko kiedy wnikliwie czytamy regulamin. Wystarczy, że znamy prędkość dostępu, opłatę i okres obowiązywania zobowiązania, dodatkowe informacje uznając za mniej istotne. Warto jednak wiedzieć, że w rzeczywistości w umowie znajdują się inne, bardzo kluczowe dane – przede wszystkim dotyczące prędkości gwarantowanej (minimalnej) i prędkości dostępnej przez większość czasu.
Dopiero znając je, możemy w pełni ocenić jakość oferowanej usługi.
Prędkość minimalna – co to jest?
Prędkość dostępu do Internetu, podawana przez operatora w opisie usługi, nie jest w rzeczywistości żadną gwarancją. Z punktu widzenia podpisywanej przez nas umowy jest to jedynie tzw. prędkość deklarowana. Operator obiecuje, że oferowany przez niego Internet działać będzie określonej granicy prędkości.
Chociaż praktyka pokazuje, że prędkości osiągane w rzeczywistych warunkach faktycznie są zbliżone do tego, co wynika z opisu usługi, to warto też wiedzieć, na co dostajemy od operatora faktyczną gwarancję. Możliwość taką dają nam przepisy, wprowadzone w 2015 roku przez Unię Europejską. Nakładają one na dostawców Internetu obowiązek podawania w umowie zarówno prędkości gwarantowanej (minimalnej) jak i dostępnej przez większość czasu (przy typowym, codziennym korzystaniu z sieci).
Jak wygląda to u największych polskich operatorów Internetu? Przyglądamy się wartościom prędkości minimalnych i typowych w UPC, Vectry, Netii, Orange, T-Mobile i Multimedii.
Prędkość gwarantowana w UPC
UPC podaje wartości prędkości minimalnej i typowej jako stosunek tych prędkości do prędkości maksymalnej. Operator zapewnia, że w normalnych warunkach, wolnych od zdarzeń pozostających poza jego kontrolą, oferowana klientowi usługa będzie działała zgodnie z takimi parametrami.
I tak dla prędkości pobierania do 100 Mb/s, prędkość zwykle dostępna (określana w przypadku tego operatora jako średnia dobowa) wynosi 80 proc. wartości maksymalnej (czyli przykładowo dla 60 Mb/s byłoby to 48 Mb/s). Powyżej 100 Mb/s jest to zaś 70 proc. wartości maksymalnej (przykładowo dla 250 Mb/s byłoby to 175 Mb/s).
Prędkość minimalna w UPC wynosi zawsze 40 proc. wartości deklarowanej.
Prędkość gwarantowana w Vectrze
Prędkość minimalna w Vectrze określona jest jako taka, którą dostawca usługi zobowiązuje się zapewnić w każdym momencie świadczenia usługi Internetu. Dla wszystkich pakietów i prędkości jest ona taka sama i wynosi 50 proc. prędkości maksymalnej (deklarowanej). Jednocześnie operator zapewnia, że osiągnięcie samej prędkości maksymalnej powinno być możliwe przynajmniej raz na dobę.
Prędkość zwykle dostępna to z kolei wartość, na którą użytkownik sieci w Vectrze może liczyć według umowy przynajmniej przez 80 proc. trwania doby. Wynosi ona nie mniej niż 75 proc. prędkości maksymalnej.
Prędkość gwarantowana w Netii
Netia z kolei w swoich umowach dokonuje dodatkowego rozróżnienia między prędkość deklarowaną (czyli wskazywaną przez operatora w reklamie) a maksymalną. Ta ostatnia definiowana jest jako najwyższa wartość, możliwa do osiągnięcia w ramach usługi bez obciążenia sieci.
Dla prędkości minimalnej i zwykle dostępnej definicje pozostają już takie same, jak u pozostałych operatorów. Pierwsza jest więc gwarantowana jako najniższa osiągana przez klienta wartość, druga – jako taka, której można się spodziewać w większości przypadków.
Konkretne wartości dla poszczególnych usług zależą u tego operatora od kilku czynników, w tym od oferty, wykorzystywanej technologii i długości łącza.
Prędkość gwarantowana w Orange
W przypadku Orange prędkość minimalna i zwykle dostępna również zależą od wybranej oferty. W przypadku prędkości poniżej 100 Mb/s prędkość zwykle dostępna wynosi 70 proc. maksymalnej, od 100 do 600 Mb/s jest to już 90 proc.
Nieco inaczej wygląda sprawa z prędkościami minimalnymi (gwarantowanymi). Te podawane są już w wartościach bezwzględnych (np. 50 Mb/s dla łącza 100 Mb/s). Jednocześnie jednak w większości przypadków wynoszą ok. 50 proc. wartości bezwzględnej.
Prędkość gwarantowana w T-Mobile
W T-Mobile prędkość gwarantowana i zwykle dostępna określana jest bezpośrednio w umowie identycznie dla wszystkich opcji i pakietów. I tak operator ten gwarantuje, że Internet nigdy nie będzie działał wolniej niż 50 proc. prędkości podawanej w ofercie. Prędkość występująca zazwyczaj definiowana jest z kolei jako 75 proc. prędkości maksymalnej (deklarowanej).
Czyli przykładowo dla 4G/LTE, w którym prędkość maksymalna wynosi 160 Mb/s, gwarantowane przez operatora minimum oznacza 80 Mb/s, zaś typowo użytkownik może oczekiwać 120 Mb/s.
Prędkość gwarantowana w Multimediach
Również firma Multimedia podaje wartości prędkości minimalnej i typowej bez względu na wybrany przez klienta pakiet. W opublikowanym przez tego operatora załączniku do umów widnieją wartości – 40 proc. dla prędkości minimalnej (gwarantowanej) i 70 proc. dla prędkości zwykle dostępnej. Jako prędkość zwykle dostępną operator ten określa warunki występujące przez 80 proc. czasu użytkowania.
Prędkości gwarantowane – o tym warto pamiętać
Jak widać w przypadku większości operatorów prędkości minimalne oscylują w graniach 50 proc. prędkości deklarowanej, zaś typowe – w okolicach 70-80 proc. Przed podpisaniem umowy warto jednak dodatkowo upewnić się i sprawdzić, co dokładnie gwarantuje nam operator w umowie.
Więcej informacji na temat ofert Internetu, możliwość ich porównania i sprawdzenia dostępności usług można znaleźć na stronie PanWybierak.pl.
Dziennikarz i redaktor; konsekwentny i drążący w detalach ofert analityk zespołu PanWybierak. Wieloletni współpracownik serwisu Wirtualna Polska w dziale Technologie. W internecie – i o internecie – pisze od 2004 r. W przeszłości publicysta serwisów związanych ze środowiskiem gier – m.in. gram.pl, Polygamia.pl, Imperium Gier. Współtwórca podcastu Niezatapialni.
Powiązane artykuły
Jaki telefon wybrać w ramach abonamentu? Oto czym kierować się podczas wyboru
Prędkość minimalna – co…
Najnowsze artykuły
Porównaj najlepsze oferty operatorów
oszczędź nawet 50%
Pan Wybierak – bezpłatna porównywarka najlepszych ofert operatorów
To jedna z najbardziej kompletnych wyszukiwarek, z trafnym dopasowaniem ofert internetu, telewizji kablowej i telekomów do adresu zamieszkania, z której bardzo chętnie korzystają nasi czytelnicy – polecamy!
Pan Wybierak to świetny serwis, dzięki któremu nie tylko poznałem wszystkie możliwe warianty instalacji internetu w moim miejscu zamieszkania, ale także odkryłem naprawdę tanią ofertę. Ogólnie - rewelacja!