Masz ochotę na milion dolarów? Apple kusi nagrodą
13 sierpnia 2019
Operatorzy i producenci sprzętu telekomunikacyjnego dbając o cyberbezpieczeństwo coraz bardziej kierują się… zdaniem samych użytkowników. Apple zachęca ekspertów od wyszukiwania luk w systemach do tego, by sami znajdowali tzw. dziury bezpieczeństwa w systemie. Nagroda? Skromny milion dolarów od producenta oprogramowania.
Powszechnie dostępny internet i coraz więcej czynności, do których służy smartfon sprawiają, że urządzenia są bardziej narażane na ingerencję. Mimo kolejnych systemów zabezpieczeń i sporych inwestycji ze strony producentów – to nadal aktualny problem. Również operatorzy komórkowi zapewniający internet mobilny dbają o bezpieczeństwo klientów. Warto zauważyć, że np. Orange sugeruje klientom korzystanie z opracowanej tarczy, która ma ograniczyć ryzyko włamów internetowych.
Apple idzie dalej – kusi ekspertów od cyberbezpieczeństwa nagrodą w postaci miliona dolarów. Wystarczy znaleźć luki w systemie iPhone.
Milion dolarów za błędy od Apple
Nowe spojrzenie na kwestię bezpieczeństwa danych przez Apple pokazuje, jak ważny to problem w kontekście mobilnego internetu. Dotychczas amerykański gigant podobne akcje proponował jedynie wybranym specjalistom. Kwota, którą kusił ekspertów też była niższa. Cena za odnalezienie błędów w oprogramowaniu Apple sięgała ok. 200 tys. dolarów. Teraz akcja poszukiwania luk w systemie nabiera nowego, masowego kształtu. Błędów w zabezpieczeniach mogą szukać wszyscy. Cena za skuteczne odnalezienie też znacząco wzrosła – milion dolarów musi działać na wyobraźnię.
Zobacz: 7 sposobów na cyberbezpieczeństwo i ograniczenie ryzyka ataku hakera
Jakie urządzenia chce sprawdzić Apple?
Swoisty test jakości prowadzony przez dociekliwych ekspertów obejmie właściwie wszystkie urządzenia Apple. Nie chodzi wyłącznie o smartfony iPhone. Apple chce, by luk w zabezpieczeniu poszukiwać wszędzie tam, gdzie używany jest intertet. Chodzi więc również o komputery czy dostęp do chmury w ramach iCloud. Wobec rosnącej popularności smartwatchy – także używających internetu – one również są produktem narażonym na atak hakerski.
Milion dolarów za wiedzę
Apple oficjalnie mówi o ekspertach, którzy mieliby drążyć dane systemów zabezpieczających jego produkty. W praktyce chodzi raczej o samych hakerów, którzy mieliby – za sowitym wynagrodzeniem – szukać swoistej luki w całym. Systemy zabezpieczeń stosowane w iPhone’ach i samym systemie iOS sprawiają, że produkty Apple uważane są za nieforsowalne dla zewnętrznych użytkowników. Firma chce jednak to nieustannie badać – i sięga po spore kwoty, by to osiągnąć.
Miłośnik wszystkiego, co związane z nowymi technologiami. Kiedyś konsultant w branży telko; dziś działający głównie w sferze oprogramowania, a przy okazji niezmiennie zafascynowany wszystkim, co dotyczy technologii mobilnych oraz znaczenia internetu w codzienności.
Powiązane artykuły
Światłowód 1 Gb/s z TV4K w Netii – z dodatkami! – można mieć za 110 zł miesięcznie
Milion dolarów za błędy od Apple…
SIMulator internet od T-Mobile, czyli właściwie… co? Oto, jak działa w praktyce
Milion dolarów za błędy od Apple…
W T-Mobile internet mobilny bez limitu szybkości. Kto może z tego skorzystać?
Milion dolarów za błędy od Apple…
Najnowsze artykuły
Vectra uruchamia promocję na Black Week. Światłowód nawet połowę taniej
Milion dolarów za błędy od Apple…
Porównaj najlepsze oferty operatorów
oszczędź nawet 50%
Pan Wybierak – bezpłatna porównywarka najlepszych ofert operatorów
To jedna z najbardziej kompletnych wyszukiwarek, z trafnym dopasowaniem ofert internetu, telewizji kablowej i telekomów do adresu zamieszkania, z której bardzo chętnie korzystają nasi czytelnicy – polecamy!
Pan Wybierak to świetny serwis, dzięki któremu nie tylko poznałem wszystkie możliwe warianty instalacji internetu w moim miejscu zamieszkania, ale także odkryłem naprawdę tanią ofertę. Ogólnie - rewelacja!