Co oznacza nowa szybkość internetu jaką da Vectra?
24 lipca 2019
2 Gb/s już teraz, choć tylko dla mieszkańców trzech dzielnic Warszawy – taka nowa szybkosć internetu musi robić wrażenie. A wyobraźmy sobie przeskok na jeszcze wyższy pułap – 10 Gb/s – takie plany ma Vectra. Spółka, wdrażając tajemniczy dla wielu standard DOCSIS 3.1 w sieci szerokopasmowej idealnie wpisze się w oczekiwania grupy najbardziej wymagających klientów.
Nie minął jeszcze rok od dnia, w którym Orange uruchomił najszybsze – wtedy – łącze internetowe w Polsce. Światłowód 1 Gb/s zaczął działać 23 sierpnia 2018 r. Taka szybkość internetu robiła piorunujące wrażenie na klientach przyzwyczajonych do standardu kilkudziesięciu Mb/s. Zaraz po Orange podobny krok zapowiedział wtedy UPC, a operatorzy sieci zaczęli analizować, jak wielu – i jak szybko – klientów można zachęcić do internetu szerokopasmowego. Wspomniany pułap 1 Gb/s wydawał się ledwie kilkanaście miesięcy temu wejściem w nowe realia internetu. To, jak szybko rozwija się ten rynek względem klienta B2B i B2C pokazuje Vectra. Potrzebowała roku, by uruchomić internet 2 Gb/s i realnie przymierzać się do zaproponowania prędkości 10 Gb/s.
Zobacz: cennik nowej oferty Vectry – ile kosztuje internet na poziomie 2 Gb/s?
Standard DOCSIS 3.1, czyli szybkość internetu na wysokim poziomie
Gdyby sięgnąć do historii, można wspominać o początkach DOCSIS – uruchomieniu standardu w 2013 r. pod kątem tego, by jeden operater zapewniał w ramach sieci kablowej dostęp do transmisji głosowej, wideo i danych. Wraz z kolejnymi latami ów standard rósł, by dziś oznaczać parametry, które wpisują się w trendy Internetu Rzeczy. Innymi słowy – jeśli ktoś zapewnia sieć na takim poziomie, spełni ona najbardziej wymagające oczekiwania. Sprawdzi się jako internet dla rodziny, podoła największym wyzwaniom transmisji multimediów, obsłuży dziesiątki urządzeń podłączonych do sieci i zachowa przy tym stabilność.
Jak działa nowy internet 2 Gb/s od Vectry?
Oparty jest na pracujących w sieci Vectra urządzeniach Cisco Converged Broadband Router-8. Spełniają one najbardziej surowe kryteria standardu DOCSIS 3.1. Vectra i CISCO już pracują nad wdrożeniem architektury DAA (Distributed Acces Architecture), która umożliwi transformację od sieci analogowej do cyfrowej poprzez urządzenia Remote PHY. W ten sposób możliwe będzie wkrótce zaoferowanie usług, w których internet osiągnie poziom 10 Gb/s. Zapewnią to rozwiązania rozszerzonego spektrum DOCSIS, pełnodupleksowego DOCSIS 3.1 oraz technologia fiber to home. Pod tą nazwą kryje się światłowód doprowadzany bezpośrednio do użytkownika ostatecznego – a więc do domu lub mieszkania. W ten sposób zapewniona będzie szybkość internetu, jakiej dotychczas nie zaproponował w Polsce nikt inny.
Vectra stawia na wysoką jakość rozrywki
Tomasz Żurański, prezes zarządu Vectry SA, określa wdrożenie standardu DOCSIS 3.1 opartej na technologii światłowodowej, jako o sposobie, by “towarzyszyć klientom w odkrywaniu nowych możliwości”. – Naszym celem jest dostarczenie użytkownikom wysokiej jakości rozrywki – zapowiada Żurański podkreślając, że klienci mogą się nią cieszyć “gdzie chcą i kiedy chcą”. Umożliwi to zastosowanie najnowocześniejszych rozwiązań infrastrukturalnych.
W ten sposób Vectra jeszcze bardziej umocni swoją pozycję w zestawieniu kluczowych operatorów w Polsce. Obecnie obsługuje ponad milion użytkowników. Sieć działa w 439 miastach Polski.
W efekcie Vectra jest drugim operatorem kablowym w kraju pod względem liczby abonentów. Rok do roku wzrost klientów na internet stacjonarny w Vectrze wzrósł do 632 tys. osób, co oznacza dynamikę na poziomie 6,6 proc.
Naszym zdaniem: Vectra marketingowo o krok przed konkurencją
Choć oferta Vectry jest bardzo ograniczona terytorialnie – do zaledwie trzech dzielnic Warszawy – ogłoszenie pułapu 2 Gb/s i zapowiedzi 10 Gb/s można rozpatrywać w kontekście marketingowym. W ten sposób Vectra w naturalny sposób przyciągnie uwagę odbiorców. Pierwsze skojarzenie wielu klientów z możliwościami, jakie zapewnia światłowód od Orange nieznacznie zblednie – w świadomości pozostanie bowiem fakt, że konkurencja gwarantuje wyższą prędkość. Kwestia ograniczenia lokalizacyjnego, przynajmniej w sferze komunikacji, pozostanie gdzieś w cieniu. Kluczowe pytanie dotyczy więc tego, kiedy Vectra zapewni równie imponujące warunki internetu również w innych lokalizacjach.
Miłośnik wszystkiego, co związane z nowymi technologiami. Kiedyś konsultant w branży telko; dziś działający głównie w sferze oprogramowania, a przy okazji niezmiennie zafascynowany wszystkim, co dotyczy technologii mobilnych oraz znaczenia internetu w codzienności.
Powiązane artykuły
Światłowód 1 Gb/s z TV4K w Netii – z dodatkami! – można mieć za 110 zł miesięcznie
Standard DOCSIS 3.1,…
SIMulator internet od T-Mobile, czyli właściwie… co? Oto, jak działa w praktyce
Standard DOCSIS 3.1,…
Najnowsze artykuły
Porównaj najlepsze oferty operatorów
oszczędź nawet 50%
Pan Wybierak – bezpłatna porównywarka najlepszych ofert operatorów
To jedna z najbardziej kompletnych wyszukiwarek, z trafnym dopasowaniem ofert internetu, telewizji kablowej i telekomów do adresu zamieszkania, z której bardzo chętnie korzystają nasi czytelnicy – polecamy!
Pan Wybierak to świetny serwis, dzięki któremu nie tylko poznałem wszystkie możliwe warianty instalacji internetu w moim miejscu zamieszkania, ale także odkryłem naprawdę tanią ofertę. Ogólnie - rewelacja!