12 powodów, które sprawiają, że masz wolny internet
30 maja 2019
Twój internet zwalnia? Ładowanie filmu trwa zaskakująco długo? Pojawia się problem z wysłaniem lub ściągnięciem niewielkich plików? Wolny internet to efekt zarówno potencjalnej awarii dostawcy jak i błędów po Twojej stronie.
Znasz to uczucie, kiedy chcesz obejrzeć film w sieci lub sprawdzić coś szybko w internecie i… czekasz, czekasz, czekasz? Wolny internet potrafi doprowadzić do furii. Niestety, niemal każdy z nas od czasu do czasu musi zmierzyć się z taką sytuacją. Dlaczego internet zwalnia? Poznaj najczęstsze przyczyny. Odpowiadamy m.in. na pytania:
- Jak sprawdzić, czy internet rzeczywiście zwolnił?
- Skąd biorą się spadki prędkości działania internetu?
- Co zrobić w sytuacji, gdy łącze działa zbyt wolno?
Wolny internet od podstaw, czyli najpierw znajdź przyczynę
Zacznijmy od podstaw. Aby mieć pewność, że internet działa wolniej niż zwykle, warto przeprowadzić test łącza. W sieci znajduje się wiele stron internetowych, na których można znaleźć tego typu mierniki – zazwyczaj ich przeprowadzenie wymaga zaledwie kilku sekund. W ten sposób możesz bardzo szybko sprawdzić, czy Twój internet zwalnia. Od czasu do czasu taka sytuacja może się zdarzyć, jeżeli jednak internet działa wolniej co kilka dni (a nawet kilka razy dziennie), warto sprawdzić, czy przyczyną nie jest któryś z poniższym problemów.
Oto 12 powodów, dla których Twoje łącze nie działa tak szybko, jak tego oczekujesz.
1. Internet działa wolniej z winy dostawcy
W wielu przypadkach internet zwalnia z winy dostawcy. W takiej sytuacji warto wejść na stronę internetową firmy, z którą podpisana jest umowa. Być może znajduje się tam ostrzeżenie o możliwych problemach; bywa że uprzedza, iż wolny internet możliwy jest np. w godzinach wieczornych danego dnia. W przypadku wielu dostawców internetu na stronie znajduje się również informacja o aktualnej jakości oferowanych usług.
2. Problem z konkretną stroną internetową
Zdarza się, że strona internetowa, na którą chcemy wejść, działa bardzo, bardzo wolno… podczas gdy inne ładują się bez problemu. Powodem może być niedostosowanie konkretnej witryny do podstawowych standardów.
Co może wpływać na zwalniający internet? To m.in.:
- słaby serwer, np. wykorzystujący starą wersję PHP
- błędna instalacja certyfikatu SSL
- strony przeładowane reklamami
Wszystko to może powodować, że strona internetowa działa niezwykle wolno. Dodatkowo zdjęcia o bardzo dużym rozmiarze mogą sprawić, że strona www będzie miała nawet 15-20 MB. W takiej przypadkach trzeba uzbroić się w cierpliwość lub zrezygnować z przeglądania strony.
3. Duża ilość otwartych zakładek w przeglądarce
Intensywnie przeglądanie internetu lub poszukiwanie konkretnych informacji często wymaga otwarcia wielu zakładek. Czasami niestety zbyt wielu. W przypadku popularnych przeglądarek, np. Chrome, korzystanie jednocześnie z kilkunastu (a nawet kilkudziesięciu) zakładek może spowodować, że internet drastycznie zwalnia. Jeśli pojawia się taki problem, warto pozamykać niepotrzebne zakładki – dzięki temu przeglądarka może zauważalnie przyspieszyć.
4. Zbyt wiele osób/ urządzeń podłączonych do jednej sieci WiFi
Często nie zdajemy sobie sprawy, że do sieci domowej podłączony jest nie tylko nasz smartfon i komputer, ale też wiele innych urządzeń. Obecnie z internetu korzystają telewizory, lodówki czy inne urządzenia domowe. Jeśli próbujesz korzystać z sieci, a jednocześnie ktoś z domowników ogląda film na Netfliksie w bardzo wysokiej jakości, a ktoś inny właśnie programuje inteligentny robot sprzątający, internetowe wi-fi może zacząć działać o wiele wolniej. W takiej sytuacji warto sprawdzić, ile urządzeń w domu korzysta obecnie z sieci.
5. Nieprawidłowo skonfigurowany router
Jeżeli internet zwalnia, przyczyną może być zła konfiguracja routera. Warto sprawdzić, czy nie ma on nieaktualnego oprogramowania sterującego. W wielu przypadkach na stronach internetowych dostawców internetu można znaleźć najbardziej aktualne oprogramowanie routera – jego aktualizacja pozwoli na maksymalne wykorzystywanie łącza. W niektórych sytuacjach konieczna może być wymiana routera. Jeśli internet regularnie zwalnia, warto skontaktować się z dostawcą internetu.
6. Nieczyszczenie komputera – zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz
Wiele osób nie czyści regularnie swojego komputera. O co chodzi? Jeżeli komputer jest mocno zakurzony i zanieczyszczony, może zacząć się przegrzewać, a w efekcie działa o wiele gorzej. Skutkiem tego będzie zwalniający internet. Warto regularnie czyścić komputer, aby zapewnić maksymalną wydajność. Oczywiście chodzi również o to, aby jak najczęściej oczyszczać dysk – na przykład ze zbędnych plików. Zagracony niepotrzebnymi danymi dysk nie będzie pracował odpowiednio szybko. Od czasu do czasu nie zaszkodzi również formatowanie dysku… szczególnie jeśli komputer działa o wiele wolniej niż po zakupie.
7. Kiepska infrastruktura i białe plamy
Obecnie Polska jest doskonale wyposażona w nadajniki, które gwarantują dostęp do internetu w niemal każdym miejscu. Niestety, nadal zdarza się, że w niektórych miejscach dostęp do sieci jest utrudniony. Jeżeli przebywasz w takim miejscu, na przykład wyjeżdżasz na wakacje gdzieś, gdzie infrastruktura nadal jest kiepska, musisz zaopatrzyć się w cierpliwość. Na stronach dostawców internetu można czasem znaleźć mapy miejsc, w którym zlokalizowane są nadajniki. Na szczęście w Polsce coraz mniej jest tzw. białych plam, a w ciągu kilku lat z pewnością nie będzie już takich miejsc.
8. Wi-Fi, a może jednak kabel?
Warto wiedzieć, że prędkość internetu, o której tak często wspominają dostawcy w reklamach, to prędkość maksymalna. Np. 100 Gb/s w żaden sposób nie jest prędkością gwarantowaną, dlatego nie należy liczyć na to, że internet cały czas będzie działał z taką prędkością. Niemniej jednak łącząc się z siecią przy pomocy kabla, można bardziej zbliżyć się do prędkości maksymalnej niż w przypadku korzystania z WiFi.
9. Szkodliwe oprogramowanie
Urządzenia, które łączą się z internetem, narażone są na zainfekowanie szkodliwym oprogramowaniem. Wszelkiego typu wirusy mogą doprowadzić do spadku prędkości łącza. Jeśli masz podejrzenia, że właśnie to jest przyczyną zwalniającego internetu, sprawdź swój program antywirusowy i przeskanuj komputer. Być może pozwoli to na zlikwidowanie złośliwego oprogramowania, a internet znowu zacznie dobrze działać.
10. Nieaktualne sterowniki karty sieciowej
Jeżeli internet od pewnego czasu działa wolno, sprawdź, czy na Twoim urządzenia zainstalowane są aktualne sterowniki karty sieciowej. Być może konieczna będzie ich aktualizacja. Jeśli korzystasz z systemu Windows, sterowniki możesz w prosty sposób zaktualizować przy pomocy systemowego menedżera urządzeń.
11. Router o słabym zasięgu
Wielu dostawców internetu domyślnie ustawia router w taki sposób, aby jego zasięg był niewielki. Co prawda w większości przypadków takie ustawienie nie jest problematyczne w przypadku np. mieszkania w bloku. Niewielki zasięg zabezpiecza sieć przed wykorzystywaniem jej przez sąsiadów i przypadkowe osoby.
Jeżeli jednak mieszkasz w dużym domu, mogą pojawić się problemy. Internet może nie działać na piętrze czy w ogrodzie. Warto skontaktować się z dostawcą internetu i poprosić, aby zasięg routera został zwiększony. Dodatkowo możesz kupić wzmacniacz sygnału WiFi.
12. Nieaktualizowanie umów z dostawcami internetu
Jeżeli umowę z dostawcą internetu zawarłeś już kilka lat temu i od tego czasu nie była ona aktualizowana, istnieje prawdopodobieństwo, że cały czas korzystasz z łącza o prędkości, która obecnie nie jest wykorzystywana. Efekt to właśnie wolny internet. Warto pamiętać, że firmy cały czas poprawiają jakość swoich usług i kuszą nowych klientów dużymi prędkościami sieci. Warto sprawdzić umowę i wykonać test łącza. Być może wystarczy skontaktować się z dostawcą internetu i zaktualizować umowę, wybierając wyższą prędkość łącza.
Internet zwalnia – co robić?
Jeżeli żadna z powyższych metod nie pomoże, a test łącza nadal będzie wykazywał problemy z siecią, skontaktuj się z dostawcą internetu. Być może konieczna będzie wizyta technika, który sprawdzi i rozwiąże problem wolnego internetu.
Obecny internet Cię rozczarowuje? Sprawdź jaki operator będzie najkorzystniejszy w Twojej lokalizacji – skorzystaj z wyszukiwarki PanWybierak.pl.
Felietonistka serwisu PanWybierak aktywnie poszukująca odpowiedzi na to, „co”, „gdzie”, „jak” i „kiedy”. Pasjonatka technologii w każdym, najbardziej nietypowym wymiarze. Nieustannie zastanawia się nad tym, jakie nowe rozwiązania przyniesie przyszłość. Prywatnie: aktywna podróżniczka.
Powiązane artykuły
Najnowsze artykuły
Porównaj najlepsze oferty operatorów
oszczędź nawet 50%
Pan Wybierak – bezpłatna porównywarka najlepszych ofert operatorów
To jedna z najbardziej kompletnych wyszukiwarek, z trafnym dopasowaniem ofert internetu, telewizji kablowej i telekomów do adresu zamieszkania, z której bardzo chętnie korzystają nasi czytelnicy – polecamy!
Pan Wybierak to świetny serwis, dzięki któremu nie tylko poznałem wszystkie możliwe warianty instalacji internetu w moim miejscu zamieszkania, ale także odkryłem naprawdę tanią ofertę. Ogólnie - rewelacja!