Jak zrobić cesję umowy telekomunikacyjnej za internet lub TV?
10 stycznia 2018

W przypadku braku możliwości wywiązania się z umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych, możemy przeprowadzić cesję, czyli procedurę przepisania jej na inną osobę. W jaki sposób realizowana jest ona u operatorów działających obecnie na rynku?
W większości przypadków nie musimy wcale martwić się rozłożonymi w czasie formalnościami. Zazwyczaj wystarczy jedynie przygotować odpowiedni dokument, w którym wskażemy nową osobę korzystająca z dostarczanych usług. Co ważne, bardzo często przeprowadzenie cesji możliwe jest także w trakcie trwania okresów promocyjnych.
Możemy się na to zdecydować na przykład w przypadku zmiany miejsca zamieszkania, braku finansowych możliwości opłacania abonamentu czy chociażby po śmierci abonenta (konieczne jest okazanie kopii aktu zgonu). U większości operatorów cesja może być zrealizowana w dowolnym momencie po aktywacji usług.
Czy jest możliwa cesja na inną osobę?
Jak już wspomnieliśmy, praktycznie wszyscy operatorzy działający obecnie na rynku Orange, UPC, Vectra, Netia oraz Multimedia, dopuszczają możliwość przekazania praw i obowiązków z umów o świadczenie usług telekomunikacyjnych na inną osobę. Konieczne jest jedynie przygotowanie stosownej umowy.
Ile kosztuje cesja?
Przepisanie umowy na innego abonenta może wiązać się z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów. Różnią się one w zależności od operatora:
- Orange – w przypadku umowy na usługi stacjonarne cesja jest bezpłatna, natomiast przy usługach mobilnych kosztuje 20 złotych,
- Vectra – w każdym przypadku należy zapłacić 30 złotych,
- Netia – koszt wynosi 49 złotych,
- Multimedia – koszt wynosi około 50 złotych,
Która strona obciążona jest kosztem cesji?
Najwięcej swobody w tej kwestii pozostawia Multimedia. Firma pozwala bowiem stronom umówić się, która z nich poniesie koszty przekazania. U pozostałych operatorów (poza UPC – cesja jest darmowa) kosztem przekazania umowy obciążany jest nowy klient, a więc osoba na którą przepisywana jest umowa.
Czy dostępny jest wzór umowy cesji u danego operatora?
Udostępnienie wzorów umowy pozwala klientom na zaznajomienie się z tym, jakie dane muszą zostać podane przez obie strony przy realizowaniu cesji oraz które konkretnie dokumenty będą wymagane.
- Orange – wzór wniosku, oświadczeń oraz wszelkie zasady dostępne są pod tym adresem – pobierz
- Vectra – pełna umowa wraz z oświadczeniami – pobierz
- Netia – zlecenie cesji – pobierz
- Multimedia – operator nie udostępnia wzoru umowy. Klient (wraz z osobą, na którą zostanie przepisana umowa) musi osobiście stawić się w Biurze Obsługi Klienta, gdzie złożone zostanie specjalne, pisemne oświadczenie.
Jakie warunki muszą być spełnione przez obie strony, żeby można było dokonać cesji?
Na koniec przedstawiamy dokładne warunki, jakie musimy spełnić, by móc skorzystać z możliwości przepisania umowy abonenckiej.
- Orange – cesja realizowana jest na 4 sposoby – drogą e-mailową, na stronie w punkcie lub u opiekuna. Potrzebujemy dokumentu tożsamości, wniosek o przekazanie i opcjonalnie pełnomocnictwo lub akt zgonu (w przypadku śmierci abonenta). Usługi mobilne przepisywane są w przeciągu 7 dni, stacjonarne w następnym cyklu rozliczeniowym. Wszystkie informacje dotyczące cesji znajdują się pod tym adresem.
- Vectra – w tym przypadku także są dwie możliwości: wizyta w punkcie albo droga e-mailowa – należy wysłać formularz, kopie dowodów osobistych oraz specjalny dokument (pozwalający dostawcy odmówić zawarcia umowy, jeśli strony nie posiadają tytułu prawnego do lokalu).
- Netia – możemy wysłać gotowy dokument do operatora (pismo musi podpisać osoba zrzekająca się usług) lub złożyć zlecenie cesji telefonicznie (numer: 801 802 803). Operator wymaga podpisania nowej umowy.
- Multimedia – podczas wizyty w punkcie strony cesji muszą dysponować dokumentami tożsamości. Pozwala im to na złożenie odpowiedniego oświadczenia. Co ważne, wszystkie faktury muszą zostać wcześniej zapłacone.

Felietonistka serwisu PanWybierak aktywnie poszukująca odpowiedzi na to, „co”, „gdzie”, „jak” i „kiedy”. Pasjonatka technologii w każdym, najbardziej nietypowym wymiarze. Nieustannie zastanawia się nad tym, jakie nowe rozwiązania przyniesie przyszłość. Prywatnie: aktywna podróżniczka.
Powiązane artykuły

Jak zweryfikować dokument przez internet w aplikacji mObywatel?
Czy jest możliwa cesja na inną osobę?…

Czy wiesz, jak prawidłowo skierować anteny routera? To częsty błąd
Czy jest możliwa cesja na inną osobę?…

Jaki router wybrać do światłowodu? Liczy się przepustowość i standard Wi-Fi
Czy jest możliwa cesja na inną osobę?…
Najnowsze artykuły

Rok bez abonamentu za światłowód i telewizję. Jak nowa oferta Orange zmienia reguły gry?
Czy jest możliwa cesja na inną osobę?…
Porównaj najlepsze oferty operatorów
oszczędź nawet 50%
Pan Wybierak – bezpłatna porównywarka najlepszych ofert operatorów
To jedna z najbardziej kompletnych wyszukiwarek, z trafnym dopasowaniem ofert internetu, telewizji kablowej i telekomów do adresu zamieszkania, z której bardzo chętnie korzystają nasi czytelnicy – polecamy!
Pan Wybierak to świetny serwis, dzięki któremu nie tylko poznałem wszystkie możliwe warianty instalacji internetu w moim miejscu zamieszkania, ale także odkryłem naprawdę tanią ofertę. Ogólnie - rewelacja!