Jak zastrzec numer komórkowy, czyli nie tylko CLIR
14 marca 2019
Orange, Plus, T-Mobile, Play, jakikolwiek inny mniejszy operator – wszystkich łączy jeden wspólny mianownik. To kwestia tego, jak zastrzec numer komórkowy. W przeciwieństwie do lab ubiegłych, nie jest to wcale tak proste i intuicyjne jak w przeszłości.
W przeciwieństwie do telefonii komórkowej z początku wieku, operatorzy dziś wcale nie zachęcają do tego, by skrywać się gdzieś w cyber-otchłani. Dominuje jawność, otwartość. Standardem jest bezpośrednia prezentacja numeru. Nadal w pewnym sensie można liczyć na swojego rodzaju ochronę prywatności. Służy temu chociażby opcja automatycznie blokowanych numerów – jakże przydatna w przypadku pewnej sondażowni, która uwielbia dzwonić z pytaniami do potencjalnych respondentów w sobotnie wczesne poranki. Gdy jednak nie ma innej możliwości, niż na stałe – lub przynajmniej na jakiś określony czas – skryć się przed odbiorcami, czas na zastrzeżenie numeru komórkowego.
Jak zastrzec numer komórkowy? Jak zrobić to w zależności od operatora sieci, typu telefonu lub systemu operacyjnego? Tu zaczynają się schody, bo trudno o ujednolicenie. Zastrzeżenie numeru możliwe jest na etapie zarówno ustawień smartfona jak i usługi zamówionej u operatora oraz tymczasowej kombinacji cyfr pozwalającej na ukrycie własnego numeru telefonu.
Zastrzeżenie numeru poprzez ustawienia smartfona
W przeszłości było to banalnie proste. Intuicyjność prostych modeli telefonów komórkowych pozwalała po kilku naciśnięciach klawiszy – bo przecież nie klikach na dotykowej klawiaturze – dostać się do ustawień prywatności. Dziś jest to nieco bardziej utrudnione, ale nadal możliwe. W przypadku telefonów opartych na systemie Android wystarczy wejść w “Ustawienia dodatkowe”. Są one dostępne we wszystkich modelach. Dopiero w tej podsekcji pojawiają się pierwsze rozbieżności. W części smartfonów spotkać można opcję “ID Rozmówcy”, w innych to “Identyfikacja Rozmówcy”. Niezależnie od semantyki, to właśnie tam kryje się dostęp do tego, by zastrzec numer telefonu. Wybierając opcję ukrycia lub pokazania numeru można sterować tym, co odbiorca zobaczy na własnym ekranie.
Jak zastrzec numer komórkowy szybko i bez wchodzenia w ustawienia?
Można skryć się przed osobą odbierającą połączenie szybko i bez nadmiernego wchodzenia w gęstwinę ustawień. Producenci zapewniają bowiem inną opcję szybkiego zastrzegania numeru. Wymaga to jednak uaktywnienia. Bywa jednak również tak, że usługa jest aktywna od początku korzystania z telefonu – choć bez świadomości właściciela numeru.
Zastrzeżenie numeru dosłownie na chwilę i wyłącznie potrzeby jednej, konkretnej rozmowy możliwe jest dzięki kombinacji cyfr i znaków. Wpisując #31# przed numerem telefonu danego odbiorcy automatycznie nadaje się połączeniu tryb ukrycia. W ten sposób numer zostaje zastrzeżony na potrzeby jednego, konkretnego telefonu.
https://youtu.be/ej0D7NwJ56Y
CLIR, czyli sposób na prywatność
Owa kombinacja to CLIR – Calling Line Indentification Restriction. To blokada wyświetlania numeru telefonu osoby dzwoniącej. Aktywacja usługi powoduje, że podczas wykonywania połączenia osoba odbierająca zobaczy na ekranie napis “numer zastrzeżony”. Możliwe są też opcje “brak ID dzwoniącego” lub “numer prywatny”. Nie jest to jednak sposób na bezwarunkową anonimowość w sieci telekomunikacyjne. Aktywacja CLIR nie działa – i słusznie – w przypadku wszelkich służb: od ratowniczych przez straż miejską po policję.
Miłośnik wszystkiego, co związane z nowymi technologiami. Kiedyś konsultant w branży telko; dziś działający głównie w sferze oprogramowania, a przy okazji niezmiennie zafascynowany wszystkim, co dotyczy technologii mobilnych oraz znaczenia internetu w codzienności.
Powiązane artykuły
Wybierasz się na parapetówkę? Sprytne pomysły na prezent dla gospodarzy
Zastrzeżenie numeru poprzez ustawienia smartfona…
Jak wybrać najlepszą pożyczkę dopasowaną do potrzeb finansowych?
Zastrzeżenie numeru poprzez ustawienia smartfona…
Jaki telefon wybrać w ramach abonamentu? Oto czym kierować się podczas wyboru
Zastrzeżenie numeru poprzez ustawienia smartfona…
Najnowsze artykuły
W Play idzie nowe. Play Box TV zamiast dotychczasowych dekoderów
Zastrzeżenie numeru poprzez ustawienia smartfona…
Vectra uruchamia promocję na Black Week. Światłowód nawet połowę taniej
Zastrzeżenie numeru poprzez ustawienia smartfona…
Jak przygotować listę zakupów na Black Friday 2024?
Zastrzeżenie numeru poprzez ustawienia smartfona…
Porównaj najlepsze oferty operatorów
oszczędź nawet 50%
Pan Wybierak – bezpłatna porównywarka najlepszych ofert operatorów
To jedna z najbardziej kompletnych wyszukiwarek, z trafnym dopasowaniem ofert internetu, telewizji kablowej i telekomów do adresu zamieszkania, z której bardzo chętnie korzystają nasi czytelnicy – polecamy!
Pan Wybierak to świetny serwis, dzięki któremu nie tylko poznałem wszystkie możliwe warianty instalacji internetu w moim miejscu zamieszkania, ale także odkryłem naprawdę tanią ofertę. Ogólnie - rewelacja!