Koronawirus a smartfon: dezynfekcja telefonu to nie kaprys
14 października 2020
28 dni – tak długo może utrzymywać się koronawirus na ekranie smartfona. Zaskakujący wynik? Owszem – stąd tak bardzo naukowcy zwracają uwagę na dezynfekcję urządzeń elektronicznych. Stają się one naturalną formą transferu drobnoustrojów.
Badania naukowców z uczelni z Australii wskazują jednoznacznie, że cząsteczki koronawirusa mogą utrzymywać się na ekranie każdego smartfona nawet przez niespełna miesiąc. To spore zagrożenie, bo np. charakteryzują się dłuższą żywotnością, niż prątki grypy. Stąd tak istotne staje się regularne oczyszczanie smartfona o czym australijscy naukowcy informują w Virology Journal.
Nie są to analizy oparte wyłącznie na wynikach stricte technicznych. Naukowcy dokonali eksperyment, w ramach którego cząsteczki wirusa umieścili na różnych powierzchniach i dodatkowo w zróżnicowanych warunkach. Chodzi m.in. o temperaturę. W ten sposób sprawdzano, gdzie wirusy utrzymują się aktywne najdłużej. Wyniki? Koronawirus najdłużej utrzymywał się na banknotach oraz szkle i powierzchni telefonów komórkowych. Potwierdza to więc założenia, że SARS-CoV-2 jest zdecydowanie bardziej wytrzymały niż inne wirusy. Różni się pod tym względem od np. materiałów tekstylnych.
Smartfon – potencjalne źródło zagrożenia?
Zdecydowanie tak, ponieważ – w przeciwieństwie np. do materiałów – używany jest właściwie co chwilę. Kontakt z ekranem mają dłonie, a samo urządzenie regularnie przykładany jest do twarzy. Stąd jeszcze bardziej istotna staje się kwestia oczyszczania smartfona – i nie chodzi tu wcale o zbędne pliki na telefonie, ale konserwacja jego powierzchni. Wcześniej do podobnych aktywności namawiał m.in. Apple wskazujący, jak dezynfekować iPhone’a Samsung wskazywał miejsca, gdzie można liczyć na bezpłatne oczyszczanie smartfonów tej marki.
Jak dezynfekować telefon komórkowy?
Nie jest to skomplikowane. Ekran smartfona powinien być wcześniej dokładnie oczyszczony przy wykorzystaniu ściereczki z mikrofibry. Ona powinna zostać nasączona właściwym preparatem. Tu oczywiście pojawiają się pytania o to, jaki płyn będzie najlepszy do czyszczenia telefonów. Świetnie sprawdzi się tu alkohol izopropylowy dostępny w sprzedaży. Po jego rozprowadzeniu na powierzchni ekranu trzeba pozostawić środek na smartfonie przez minimum minutę. Kolejny etap to po prostu wytarcie smartfona tak, by był w pełni suchy. Niezależnie od wszystkiego, dezynfekcja smartfona powinna być codziennym obowiązkiem każdego właściciela takiego urządzenia.
Miłośnik wszystkiego, co związane z nowymi technologiami. Kiedyś konsultant w branży telko; dziś działający głównie w sferze oprogramowania, a przy okazji niezmiennie zafascynowany wszystkim, co dotyczy technologii mobilnych oraz znaczenia internetu w codzienności.
Powiązane artykuły
Światłowód 1 Gb/s z TV4K w Netii – z dodatkami! – można mieć za 110 zł miesięcznie
Smartfon – potencjalne źródło zagrożenia?…
SIMulator internet od T-Mobile, czyli właściwie… co? Oto, jak działa w praktyce
Smartfon – potencjalne źródło zagrożenia?…
W T-Mobile internet mobilny bez limitu szybkości. Kto może z tego skorzystać?
Smartfon – potencjalne źródło zagrożenia?…
Najnowsze artykuły
W Play idzie nowe. Play Box TV zamiast dotychczasowych dekoderów
Smartfon – potencjalne źródło zagrożenia?…
Vectra uruchamia promocję na Black Week. Światłowód nawet połowę taniej
Smartfon – potencjalne źródło zagrożenia?…
Porównaj najlepsze oferty operatorów
oszczędź nawet 50%
Pan Wybierak – bezpłatna porównywarka najlepszych ofert operatorów
To jedna z najbardziej kompletnych wyszukiwarek, z trafnym dopasowaniem ofert internetu, telewizji kablowej i telekomów do adresu zamieszkania, z której bardzo chętnie korzystają nasi czytelnicy – polecamy!
Pan Wybierak to świetny serwis, dzięki któremu nie tylko poznałem wszystkie możliwe warianty instalacji internetu w moim miejscu zamieszkania, ale także odkryłem naprawdę tanią ofertę. Ogólnie - rewelacja!