Internet – jaki operator będzie najlepszy i na co zwrócić uwagę?
6 lipca 2020

Planując umowę na internet i zastanawiając się jaki operator zapewnia najkorzystniejsze warunki, potencjalni klienci zwykle kierują się wyłącznie ceną usługi. To ważne kryterium, ale nie powinno być jedynym, które należy rozważyć.
Oferty internetu i rodzaje dostępu do sieci – stacjonarny kablowy, mobilny, światłowód – sprawiają, że osoby nie mające odpowiedniej wiedzy i doświadczenia miewają problem z właściwym wyborem operatora oraz parametrów łącza. Efekt to błędy lub np. podpisanie umowy na usługi, których dany abonent nie potrzebuje. Łatwo bowiem wyobrazić sobie prozaiczną sytuację, w której internet zamawia para seniorów, która chce mieć po prostu nowoczesny kontakt z wnukami – przejrzeć zdjęcia przez Whatsapp czy porozmawiać przez Skype. Spora ilość reklam podkreślających możliwości światłowodu sprawi, że mogą skusić się właśnie na tę opcję. Czy jednak szybkość 1 Gb/s i wydatek zbliżony do ok. 100 zł miesięcznie będzie im rzeczywiście niezbędny? Stąd tak istotny jest prawidłowy wybór zarówno oferty jak i operatora.
Jakie kryteria przyjąć analizując oferty internetu?

Podstawowym parametrem jest oczywiście cena internetu. Oczywiście z perspektywy klienta im jest niższa, tym lepiej. Jednak tani internet nie zawsze musi być korzystny – tu ważne jest przeznaczenie usług sieciowych, cel ich wykorzystania. Wracając więc do przykładu seniorów: o ile duet 70-latków potrzebuje zazwyczaj po prostu sprawnego Wi-Fi i prędkości np. ok. 100 Mb/s, 15-latek uwielbiający gry online i godziny przy HBO lub Netflixie będzie potrzebować raczej łącza już zbliżonego do 1 Gb/s. Ceny obu usług są diametralnie różne. Tak więc cena cenie nierówna – jeśli zastanawiasz się, jaki operator internetu będzie optymalny, nie kieruj się wyłącznie cennikiem usług.
Co jeszcze warto wziąć pod uwagę? To m.in.:
- marka operatora – choć dobre oferty internetu zapewnią oczywiście lokalne kablówki, to najwięksi gracze na rynku mogą zaproponować dodatkowe pakiety czy szczególne promocje; marka operatora to także zwykle szybsza obsługa techniczna,
- gratisy i pakiety – praktycznie wszystkie oferty internetu są dziś pakietowane z dodatkami: od ochrony antywirusowej przez zdalne wsparcie IT po dostęp do VOD za darmo,
- czas umowy – większość operatorów preferuje dwuletnie umowy, co może nie odpowiadać komuś, kto np. wynajmuje mieszkanie i zakłada pobyt tam przez rok.
Odrębną kwestią jest rodzaj łącza, które obsługiwać ma nowy internet – jaki operator zapewnia łącze dla domu, a jaki np. sieć mobilną. Oczekiwania klientów się zdecydowanie różnią. Wystarczy spojrzeć na te dwa przykłady:
- Rodzina Kowalskich szuka internetu dla domu. Musi być szybki – kilkaset Mb/s – z modemem, który pełni też rolę Wi-Fi; w miarę możliwości domownicy chcieliby spakietować internet – dla zminimalizowania formalności z np. telewizją, która stanowi raczej dodatek do oferty.
- Student Nowak przeniósł się z Lublina do stolicy i planując internet w Warszawie nie chce wiązać się umową na łącze stacjonarne. Interesuje do sieć mobilna – taka, którą może zabrać wszędzie tam, gdzie będzie przenosił się podczas pobytu na studiach.
Tak więc, planując internet i to, jaki operator go dostarczy warto dokładnie przeanalizować, kto i gdzie będzie z niego korzystał.
Jak wybrać internet – dostawcę, typ i parametry?
Można to oczywiście zrobić samemu – analizowanie ofert jest jednak czasochłonne, a bez odpowiedniej wiedzy technicznej można nie wybrać najkorzystniejszej aktualnie oferty.
Stąd warto skorzystać z serwisu PanWybierak.pl – platformy do składania zamówień na usługi telekomunikacyjne. Kontaktując się z nami – przez internet lub telefon – łączysz się z biurem obsługi klienta, które znajduje się na ul. Żelaznej w Warszawie. Specjaliści przeanalizują oferty internetu w Twojej okolicy i odpowiedzą jaki operator zapewni najkorzystniejszą ofertę niezależnie od tego, czy ma być to łącze stacjonarne, mobilne czy np. satelitarne. Możesz skorzystać z doradztwa ekspertów PanWybierak.pl i ograniczyć się tylko do porady lub też ograniczyć formalności i czas oraz – w pełni bezpłatnie – zlecić im zamówienie usługi internetu wskazując jedynie oczekiwaną datę montażu.


Miłośnik wszystkiego, co związane z nowymi technologiami. Kiedyś konsultant w branży telko; dziś działający głównie w sferze oprogramowania, a przy okazji niezmiennie zafascynowany wszystkim, co dotyczy technologii mobilnych oraz znaczenia internetu w codzienności.
Powiązane artykuły

SkyShowtime i Grupa Polsat Plus łączą siły. Ciekawa zmiana na rynku streamingowym
Jakie kryteria przyjąć analizując…

Netia z wiosenną akcją promocyjną. Aż 19 kanałów TV bez żadnej dopłaty
Jakie kryteria przyjąć analizując…

Rok bez abonamentu za światłowód i telewizję. Jak nowa oferta Orange zmienia reguły gry?
Jakie kryteria przyjąć analizując…
Najnowsze artykuły

Ultraszybki światłowód od Netii z Wi-Fi 7. Jak działa szybki internet 2 Gb/s?
Jakie kryteria przyjąć analizując…

Dark fiber, czyli nisza. Czym jest ta technologia i dlaczego o niej nie wiecie?
Jakie kryteria przyjąć analizując…

Miejskie sieci światłowodowe kontra ogólnokrajowi operatorzy – co wybrać?
Jakie kryteria przyjąć analizując…
Porównaj najlepsze oferty operatorów
oszczędź nawet 50%
Pan Wybierak – bezpłatna porównywarka najlepszych ofert operatorów
To jedna z najbardziej kompletnych wyszukiwarek, z trafnym dopasowaniem ofert internetu, telewizji kablowej i telekomów do adresu zamieszkania, z której bardzo chętnie korzystają nasi czytelnicy – polecamy!
Pan Wybierak to świetny serwis, dzięki któremu nie tylko poznałem wszystkie możliwe warianty instalacji internetu w moim miejscu zamieszkania, ale także odkryłem naprawdę tanią ofertę. Ogólnie - rewelacja!