5 komunikatorów na smartfona, które łączy bezpieczeństwo
29 kwietnia 2019
Jakie są najbezpieczniejsze komunikatory internetowe na smartfona? Korzystając z pięciu ich typów masz szczególną pewność prywatności. Z jakich komunikatorów korzystać, by uniknąć ryzyka podsłuchania? Sprawdź poradnik PanWybierak – podpowiadamy, jakie aplikacje dają pełen komfort przekazu danych.
We współczesnej komunikacji coraz częściej rezygnujemy z rozmów telefonicznych na rzecz wiadomości tekstowej. Nie są to już tylko wysłużone SMS-y. Zamiast nich korzystamy z różnego rodzaju internetowych komunikatorów, pochodzących od różnych producentów. Skąd pewność, że nasze rozmowy, prowadzone za ich pośrednictwem, są bezpieczne?
Pytanie to jest tym ważniejsze, że wszelką komunikację, prowadzoną za pośrednictwem internetu, można dysponując odpowiednimi narzędziami i wiedzą przechwycić i “podsłuchać”. To, na ile jest to łatwe, w dużej mierze zależy od nas samych – również od tego, z jakiego komunikatora korzystamy.
Szyfrowanie podstawą bezpieczeństwa
Niektóre z dostępnych na rynku komunikatorów internetowych stosują zabezpieczenia, mocno utrudniające przechwycenie naszej komunikacji. To właśnie dzięki nim mamy pewność, że nasze rozmowy nie są przechwycone przez nikogo niepowołanego. Podstawą jest w tym przypadku stosowanie przez aplikację tzw. szyfrowania “end-to-end”.
Czym jest szyfrowanie? Prosto mówiąc, polega ono na takim zabezpieczeniu wiadomości, że jest ona możliwa do odczytania tylko przez osobę, do której została “zaadresowana”. Dzięki temu, że tylko adresat dysponuje odpowiednim “kluczem prywatnym”, pozwalającym na rozszyfrowanie wiadomości, tylko on będzie ją w stanie odczytać.
Nawet jeżeli nasza wiadomość jest po drodze przechwycona przez osobę niepowołaną, nie będzie ona dla niej miała żadnej wartości. Będzie jedynie zbiorem przypadkowych znaków, których rozszyfrowanie bez odpowiedniego klucza jest praktycznie niemożliwe z wykorzystaniem dzisiejszej technologii.
Najbezpieczniejsze komunikatory na smartfona
Poniżej przedstawiamy kilka popularnych komunikatorów na smartfony, które zapewniają również bezpieczeństwo i prywatność prowadzonych za ich pośrednictwem rozmów.
Signal
Przez specjalistów uznawany za obecnie najbezpieczniejszy komunikator internetowy. Poza wersją na smartfona (Android i iOS) oferuje także aplikacje “stacjonarne” na różne systemy operacyjne (Windows, MacOS, Linux).
W komunikatorze Signal szyfrowanie end-to-end jest włączone domyślnie od pierwszego uruchomienia dla wszystkich użytkowników. Ponad to, stosowane przez tę aplikację algorytmy szyfrowania udostępniane są na licencji open-source, co znaczy, że każdy może sprawdzić ich skuteczność.
Dodatkowe bezpieczeństwo zapewnia możliwość włączenia automatycznego kasowania wiadomości po określonym czasie oraz to, że Signal nie przechowuje historii wiadomości na swoich serwerach.
Wire
Ten komunikator, podobnie jak Signal, dostępny jest na licencji open-source. Dzięki temu każdy może sprawdzić, jak działa i stąd większa pewność, że nie robi “za plecami” użytkownika nic, na co ten nie wyrażałby zgody.
Również podobnie jak Signal, Wire zapewnia szyfrowanie end-to-end włączone domyślnie dla wszystkich użytkowników, co zwiększa bezpieczeństwo przesyłanych wiadomości dla wszystkich.
Wire dostępny jest zarówno na smartfony (iOS i Android) jak i w wersjach stacjonarnych i za pośrednictwem przeglądarki internetowej.
Threema
Ten komunikator, poza zapewnieniem szyfrowania przesyłanych wiadomości, oferuje też dodatkowe funkcje identyfikacji użytkownika. Dzięki nim nasze wiadomości zabezpieczone są dodatkowo kodem lub odciskiem palca.
Ponad to twórcy tego komunikatora zapewniają, że żadne przesyłane za jego pośrednictwem wiadomości nie są przechowywane na jego serwerach. Po przesłaniu je do odbiorcy są natychmiast kasowane.
Threema zapewnia szyfrowanie nie tylko wiadomości, ale również czatów grupowych, wiadomości i połączeń głosowych, przesyłanych plików multimedialnych, a nawet statusów.
Innym popularnym komunikatorem, który pozwala na korzystanie z szyfrowania przesyłanych wiadomości, jest Whatsapp. Jego przewagą z całą pewnością jest bardzo duża popularność. Z drugiej strony w odróżnieniu od Signala, który jest projektem open source (stąd również niekomercyjnym), za Whatsappem stoi wielka firma – Facebook, który jest jego właścicielem.
I tak o ile możemy mieć względną pewność tego, że nasza komunikacja prowadzona za pośrednictwem Whatsappa nie zostanie przechwycona przez osoby zewnętrzne, o tyle nie mamy żadnej gwarancji tego, co robi z nimi sam Facebook.
Oczywiście jest niezwykle mało prawdopodobne, by nasze prywatne wiadomości zostały przez właściciela Whatsappa wykorzystane wprost przeciwko nam. Ale mogą być wykorzystywane w celu prowadzenia jakichś badań statystycznych czy udostępniane innym firmom do analizy. Jeżeli chcemy się zabezpieczyć również przed tym, najlepiej pozostać przy Signalu.
Telegram
Ten komunikator również zapewnia szyfrowanie i jest popularny wśród użytkowników, dbających o prywatność przesyłanych w sieci wiadomości. Podobnie jak w przypadku Signala, użytkownik może ustalić czas, po którym przesyłane wiadomości są automatycznie kasowane.
Chociaż w teorii Telegram zapewnia duże bezpieczeństwo przesyłanych danych, to jego przeciwnicy zwracają uwagę, że aplikacja jest dziełem Rosjanina. Z tego powodu może być podatna na naciski tamtejszych służb i nawet jeżeli teraz jest bezpieczna, to w przyszłości może być przez nie wykorzystana w nieznanych celach.
Najbezpieczniejsze komunikatory na smartfona – co wybrać?
Poszczególne wymienione tutaj komunikatory różnią się nieco oferowanym stopniem bezpieczeństwa. Jeżeli szczególnie nam na nim zależy, najlepiej zdecydować się na dwa pierwsze, udostępniane jako open-source.
Oczywiście na wybór będzie miało wpływ również to, z czego korzystają nasi znajomi. Pod tym względem z całą pewnością najpopularniejszy jest Whatsapp i jako taki oferuje całkiem niezłe bezpieczeństwo. Dla większości użytkowników może się ono okazać w pełni wystarczające.
Dziennikarz i redaktor; konsekwentny i drążący w detalach ofert analityk zespołu PanWybierak. Wieloletni współpracownik serwisu Wirtualna Polska w dziale Technologie. W internecie – i o internecie – pisze od 2004 r. W przeszłości publicysta serwisów związanych ze środowiskiem gier – m.in. gram.pl, Polygamia.pl, Imperium Gier. Współtwórca podcastu Niezatapialni.
Powiązane artykuły
Tak działa Smart Things. Podłączyłem do internetu nowy piekarnik. Czy warto?
Pierwsze kroki z SmartThings – instalacja…
System oświetlenia Wi-Fi to hit. Jak działa Philips Hue Ambiance Gradient Lightstrip?
Podstawowe składniki systemu…
Najnowsze artykuły
Internet w Netii można mieć taniej. 10, 15, 20 zł miesięcznie. Jak to zrobić?
Super rozrywka i usługi telekomunikacyjne Od 14…
Światłowód 8 Gb/s? Tak szybki internet Orange jest w kolejnych trzech miastach
Oferty ultraszybkiego internetu od Orange…
Porównaj najlepsze oferty operatorów
oszczędź nawet 50%
Pan Wybierak – bezpłatna porównywarka najlepszych ofert operatorów
To jedna z najbardziej kompletnych wyszukiwarek, z trafnym dopasowaniem ofert internetu, telewizji kablowej i telekomów do adresu zamieszkania, z której bardzo chętnie korzystają nasi czytelnicy – polecamy!
Pan Wybierak to świetny serwis, dzięki któremu nie tylko poznałem wszystkie możliwe warianty instalacji internetu w moim miejscu zamieszkania, ale także odkryłem naprawdę tanią ofertę. Ogólnie - rewelacja!