Rząd uruchomił e-mail do zgłoszenia miejsca bez internetu
13 lipca 2020
Co zrobić, gdy internet w danej lokalizacji miał być powszechny – w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa – a jednak tak się nie stało? Rząd z dumą ogłosił, że centrum projektów Polska Cyfrowa stworzyła „dedykowany adres e-mail” do tego typu zgłoszeń. W ten sposób sprawdzi, gdzie są w Polsce miejsca bez internetu.
Rządowa jednostka poinformowała o tym 10 lipca 2020 r. Przeczytać można krótki komunikat:
Centrum Projektów Polska Cyfrowa uprzejmie informuje, że utworzony został dedykowany adres e-mail bialaplama@cppc.gov.pl służący do zgłaszania białych plam tj. adresów, które nie zostały uwzględnione/zostały pominięte w interwencji w ramach I osi priorytetowej „Powszechny dostęp do szybkiego internetu” Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Kierowanie zgłoszeń na wskazany adres pozwoli sprawniej obsługiwać Państwa wnioski a także kompleksowo zbadać istniejące w tym zakresie niedoskonałości rynku.
Przez „brak szybkiego internetu” należy rozumieć brak możliwości skorzystania z sieci z prędkością powyżej 30 Mbit/s.
Białe plamy internetu, czyli nierówności w dostępie do sieci
Możliwość informowania (przez internet) o braku internetu w danej lokalizacji to odpowiedź na nierównomierny rozwój infrastruktury sieciowej. Choć część kraju może już testować komercyjne 5G i korzystać do woli z szybkości zapewniane przez internet światłowodowy, nie brak na mapie miejscowości, gdzie trudno nawet o zdecydowanie słabszą infrastrukturę. Rzutuje to na perspektywy zawodowe czy problem, który powstał wiosną – zdalne nauczanie.
Zgłaszanie tzw. białych plam internetu ma rozwiązać problem z ustaleniem, gdzie internet nie działa tak, jak było to założone w ramach Polski Cyfrowej. Agencja na podstawie danych otrzymywanych poprzez e-mail będzie weryfikowała informacje o współrzędnych bez sieci lub o jej niewłaściwej jakości. Dodatkowo trudno tego nie wiązać z deklaracjami polityków o wizji instalacji światłowodów w każdym domu w Polsce.
Rozwój internetu w Polsce koordynuje Centrum Projektów Polska Cyfrowa. Pod skrótem CPPC kryje się rządowa instytucja, która powstała w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Do jej priorytetów należy upowszechnianie dostępu do internetu, a także rozwój e-administracji.
Miłośnik wszystkiego, co związane z nowymi technologiami. Kiedyś konsultant w branży telko; dziś działający głównie w sferze oprogramowania, a przy okazji niezmiennie zafascynowany wszystkim, co dotyczy technologii mobilnych oraz znaczenia internetu w codzienności.
Powiązane artykuły
W Play idzie nowe. Play Box TV zamiast dotychczasowych dekoderów
Białe plamy internetu, czyli nierówności…
Vectra uruchamia promocję na Black Week. Światłowód nawet połowę taniej
Białe plamy internetu, czyli nierówności…
Światłowód 1 Gb/s z TV4K w Netii – z dodatkami! – można mieć za 110 zł miesięcznie
Białe plamy internetu, czyli nierówności…
Najnowsze artykuły
Masz szybki internet? Uważaj. Jesteś na prostej drodze do otyłości
Białe plamy internetu, czyli nierówności…
Telewizja na smartfonie – jak oglądać TV przez internet na telefonie?
Białe plamy internetu, czyli nierówności…
Zmiana dostawcy internetu? Nowego operatora chce coraz więcej Polaków
Białe plamy internetu, czyli nierówności…
Porównaj najlepsze oferty operatorów
oszczędź nawet 50%
Pan Wybierak – bezpłatna porównywarka najlepszych ofert operatorów
To jedna z najbardziej kompletnych wyszukiwarek, z trafnym dopasowaniem ofert internetu, telewizji kablowej i telekomów do adresu zamieszkania, z której bardzo chętnie korzystają nasi czytelnicy – polecamy!
Pan Wybierak to świetny serwis, dzięki któremu nie tylko poznałem wszystkie możliwe warianty instalacji internetu w moim miejscu zamieszkania, ale także odkryłem naprawdę tanią ofertę. Ogólnie - rewelacja!