7 zagrożeń internetowych, na które uważaj w 2020 r.
23 stycznia 2020
Rok 2020 będzie szczególnie trudny pod względem cyberbezpieczeństwa – internet to już codzienność, a zaufanie do niego rośnie pod każdym względem. Ciekawe zestawienie potencjalnych obszarów ataków przez sieć zaprezentowała firma konsultingowa DataArt. Przeanalizowała w jaki sposób dotychczas przebiegały ataki cyberprzestępców. Na tej podstawie stworzyła ranking tematów, które powinny w 2020 r. wzbudzić szczególną uwagę internautów.
- Jak wyglądają obecnie kampanie phishingowe przez internet?
- Które tematy powinny zwrócić szczególną uwagę w sieci?
- W jaki sposób można zabezpieczyć się przed atakiem hakerskim?
Zespół DataArt wyselekcjonował siedem wydarzeń w 2020 r., które teoretycznie mogą stanowić idealne pole do ataku przez internet. To kwestia m.in. manipulacji informacjami, bazowania na nieznajomości tematu czy nakłanianie do wykonania określonego ruchu w sieci – tak, by np. wyłudzić dane osobowe lub inne wrażliwe przez internet. Andrzej Skrzydło, konsultant DataArt zwraca uwagę, że tego typu rozwiązania “zorientowane na konkretną grupę osób zazwyczaj niosą za sobą większy odsetek ofiar niż zmasowany atak”.
Co w 2020 r. może być szczególnie groźne w kontekście cyberbezpieczeństwa?
DataArt wymienia tu siedem kwestii, na które należy zwrócić szczególną uwagę. Wszystkie wydarzenia mają potencjał do tego, by skutkować znaczącym wzrostem aktywności ze strony hakerów internetowych.
Mikrorachunek podatkowy
Poprzez podszywanie się pod urząd skarbowy lub bank może dochodzić do wysyłania przez internet zainfekowanych instrukcji. Te mogą zawierać np. informacje jak wygenerować tego typu konto. Prowadzić to może do zalogowania się przez internet na serwis wyglądający jak strona danego banku. Stąd prosty krok do kradzieży danych logowania, numerów kart kredytowych czy danych wrażliwych.
Mistrzostwa Europy 2020
Piłkarski turniej to okazja do konkursów i promocji, w ramach których można zdobyć bilety na mecze. Bannery czy niesprawdzone linki internetowe mogą nadawać się idealnie – z perspektywy hakera – do przekierowania użytkownika w sieci do niebezpiecznej strony www.
Okazje zakupowe w sieci
E-commerce kwitnie z miesiąca na miesiąc. DataArt zwraca uwagę na fałszywe e-maile z ofertami produktów w atrakcyjnych cenach. Mogą one nakłaniać do zakupu i dokonania zapłaty. Odbywa się ona przez fałszywą stronę internetową banku. Dotyczy to też podszywania się pod znane powszechnie sklepy internetowe.
13 emerytura w marcu
Potencjalny atak może opierać się na e-mailach wysyłanych do prawdopodobnie zainteresowanych tym tematem użytkowników. Prowadzić może do podania lub weryfikowania ich danych przez internet.
Rozliczanie PIT 2019
Regularne zagrożenie w sieci – ryzyko budzą e-maile informujące o możliwości rozliczenia zeznania podatkowego. Nie chodzi jedynie o nakłanianie do opłaty za usługę, która jest bezpłatna – zajmuje się tym US. To również kwestia możliwego wycieku danych przez internet.
Zmiany energii elektrycznej
Należy uważać na oferty od nowych – nieznanych – firm zapewniających rzekomo konkurencyjną cenę energii. Ryzyko dotyczy np. przedpłat przez internet – nie ma kontroli nad tym, gdzie trafiają pieniądze.
Majowe wybory prezydenckie
Nietypowe ryzyko? Tak – idealne w kontekście fake news i oszukiwania danymi przez internet. Szokujące nagłówki, sugerowanie rzekomych skandali, a także e-maile czy SMS-y ankietowe to wg DataArt pole do nadużyć.
Spyware – główne zagrożenie, jakie niesie internet w 2020 r.?
Kluczowe dla bezpieczeństwa w sieci w 2020 r. jest unikanie podejrzanych linków i automatycznych klików. Taki ruch może prowadzić do instalacji spyware – oprogramowania szpiegującego użytkownika bez jego zgody. W ten sposób haker może analizować informacje o odwiedzanych stronach, wciskanych klawiszach na klawiaturze czy dane dostępowe do portali. W przypadku płatności przez internet to prosta droga do kradzieży pieniędzy z rachunku bankowego lub odsprzedaży tych informacji grupom przestępczym – konkludują specjaliści DataArt.
Miłośnik wszystkiego, co związane z nowymi technologiami. Kiedyś konsultant w branży telko; dziś działający głównie w sferze oprogramowania, a przy okazji niezmiennie zafascynowany wszystkim, co dotyczy technologii mobilnych oraz znaczenia internetu w codzienności.
Porównaj najlepsze oferty operatorów
oszczędź nawet 50%
Pan Wybierak – bezpłatna porównywarka najlepszych ofert operatorów
To jedna z najbardziej kompletnych wyszukiwarek, z trafnym dopasowaniem ofert internetu, telewizji kablowej i telekomów do adresu zamieszkania, z której bardzo chętnie korzystają nasi czytelnicy – polecamy!
Pan Wybierak to świetny serwis, dzięki któremu nie tylko poznałem wszystkie możliwe warianty instalacji internetu w moim miejscu zamieszkania, ale także odkryłem naprawdę tanią ofertę. Ogólnie - rewelacja!