Uzależnienie od smartfona? Oto, jak je rozpoznać u dziecka
8 listopada 2023
Uzależnienie od technologii i smartfona nie musi kojarzyć się wyłącznie z tym, że dziecko spędza przed ekranem całe godziny. Warto zwrócić uwagę na zachowanie, spadek ocen w szkole czy… zaniedbywanie higieny.
To, jak można rozpoznać, czy dziecko ma problem ze smartfonem jest coraz ważniejsze dla rosnącej grupy rodziców. W dobie wszechobecnej technologii i łatwego dostępu do urządzeń mobilnych, dzieci coraz wcześniej używają urządzeń mobilnym. Teoretycznie nie musi być to złe, bo mamy do czynienia potężnym narzędziem edukacyjnym i źródłem rozrywki. Trzeba mieć jednak świadomość, iż rośnie ryzyko uzależnienia. Jak rozpoznać, że dziecko – często ok. 10 roku życia – ma poważny problem z uzależnieniem od smartfona? Oto kilka sygnałów, które mogą na to wskazywać.
Zmiana nawyków i rutyny dziennej
Zwróć uwagę, czy dziecko spędza z telefonem więcej czasu niż kiedykolwiek wcześniej. Szczególnej czujności wymaga sytuacja, gdy dzieje się to kosztem snu, aktywności fizycznej lub innych zainteresowań, może to być znak alarmowy. Warto też czujnie monitorować to, czy nie doszło do utraty innymi aktywnościami niż smartfon. Niepokoić musi wycofanie się z życia rodzinnego i społecznego – jeśli komunikacja i interakcje z rodzeństwem czy rodzicami ustępują miejsca interakcjom online.
Bardzo często przekłada się to na niemałe problemy w szkole – symptomem uzależnienia może być spadek wyników w nauce lub uwagi od nauczycieli. Dotyczy to np. braku koncentracji czy zmęczenia dziecka w szkole. Często powiązane to bywa ze zmianami w zachowaniu – to np. drażliwość, złość lub agresja, kiedy dziecko jest oddzielone od urządzenia. Warto sprawdzić, jak dziecko reaguje na wiadomość o kontroli rodzicielskiej – czy nie jest tym zirytowane?
Fizyczne objawy uzależnienia od telefonu
Dolegliwości takie jak bóle głowy, zmęczenie oczu, problemy ze snem czy zaburzenia postawy mogą być rezultatem długotrwałego patrzenia w ekran, a więc efektem tego, że dziecko nie jest w stanie funkcjonować bez systematycznego zerkania w telefon. Dość często powiązane bywa to z niezdrowymi nawykami żywieniowymi. Jak to rozumieć? Specjaliści wskazują np. na spożywanie posiłków z telefonem w ręku lub pomijanie posiłków, aby nie przerywać korzystania ze smartfona, jest wyraźnym sygnałem problemu.
Warto sprawdzić, czy nie dochodzi do prozaicznego zaniedbywania higieny osobistej. Jeśli dziecko ogranicza codzienne czynności higieniczne, aby spędzić więcej czasu z urządzeniem, powinno to stanowić powód do niepokoju.
Jak rozmawiać z dzieckiem o smartfonie?
Niepokojące powinno być też np. kłamstwo dotyczące używania smartfona – jeżeli dziecko zaczyna mijać się z prawdą (kolokwialnie to określając) o tym, jak długo i jak często korzysta z telefonu, jest to zdecydowany sygnał, że problem rośnie. Warto sprawdzać na swoim urządzeniu – np. przez Family Ink – jak długo nastolatek czatuje w sieci i w jakich porach to robi. Powiązane bywa to z zaprzeczaniu problemowi. Dzieje się tak, gdy – mimo przedstawienia przez rodziców konsekwencji nadmiernego korzystania ze smartfona – dziecko nie widzi problemu w swoim zachowaniu.
Miłośnik wszystkiego, co związane z nowymi technologiami. Kiedyś konsultant w branży telko; dziś działający głównie w sferze oprogramowania, a przy okazji niezmiennie zafascynowany wszystkim, co dotyczy technologii mobilnych oraz znaczenia internetu w codzienności.
Powiązane artykuły
Wybierasz się na parapetówkę? Sprytne pomysły na prezent dla gospodarzy
Zmiana nawyków i rutyny dziennej…
Jaki telefon wybrać w ramach abonamentu? Oto czym kierować się podczas wyboru
Zmiana nawyków i rutyny dziennej…
Najnowsze artykuły
Vectra uruchamia promocję na Black Week. Światłowód nawet połowę taniej
Zmiana nawyków i rutyny dziennej…
Porównaj najlepsze oferty operatorów
oszczędź nawet 50%
Pan Wybierak – bezpłatna porównywarka najlepszych ofert operatorów
To jedna z najbardziej kompletnych wyszukiwarek, z trafnym dopasowaniem ofert internetu, telewizji kablowej i telekomów do adresu zamieszkania, z której bardzo chętnie korzystają nasi czytelnicy – polecamy!
Pan Wybierak to świetny serwis, dzięki któremu nie tylko poznałem wszystkie możliwe warianty instalacji internetu w moim miejscu zamieszkania, ale także odkryłem naprawdę tanią ofertę. Ogólnie - rewelacja!