Jak usunąć dane z dużego dysku przenośnego oraz USB?
31 marca 2020
Usuwanie danych zapisanych na dysku przenośnym – zarówno dużej jednostce jak i pendrivie – jest dziś szczególnie istotne. Często przechowywane są tam dane wrażliwe, które po przekazaniu urządzenia innej osobie mogą np. stanowić złamanie przepisów RODO jeśli zawierają dane osobowe w formie chociażby bazy klientów. Jakie są metody usuwania danych z dysku? Należy pamiętać, że szybkie sformatowanie dysku – rozwiązanie dość popularne – wcale nie jest skuteczne, a jedynie pozorne.
Gdyby zapytać o to, jak usunąć dane z dysku przenośnego przeciętnego użytkownika komputera, zapewne wzruszy ramionami uznając, że nie ma w tym nic skomplikowanego. W wariancie podstawowym wskaże usunięcie plików poprzez wrzucenie ich do kosza. To oczywiście z założenia jest absurdem, bo bez problemów można je odzyskać. Użytkownicy bardziej zaawansowani wskażą, że nośnik pamięci – zwykle tak rozumiemy dysk komputerowy, ale może być nim po prostu pendrive USB – należy podłączyć do komputera. W ten sposób można uruchomić formatowanie urządzenia.
Format, czyli programowe usuwanie danych z dysku
Po wskazaniu danego obiektu wystarczy nacisnąć prawy przycisk myszy, by odnaleźć opcję formatowania. Możliwe jest to w ramach trzech opcji. Są nimi:
- szybkie formatowanie
- pełne formatowanie
- zerowanie dysku
Na czym polega każdy sposób na trwałe usunięcie danych z dysku?
Formatowanie szybkie dysku przenośnego
To prosty system usunięcia danych, co prowadzi do tego, że będą niewidoczne z poziomu działania systemu. Formalnie jednak zmienia się niewiele. Choć ich nie widać, nadal pozostają w przestrzeni dyskowej. Tak więc, jeśli pendrive lub duży dysk trafi do osoby, która np. przez internet pozyska oprogramowanie do przywracania plików, może bez problemów odwrócić ten proces. W efekcie będzie miała dostęp do plików i katalogów, które – wydawało się – zostały usunięte.
Formatowanie pełne dysku przenośnego
Sytuacja jest podobna do tego, jak działa formatowanie szybkie. Czym różni się w takim razie usunięcie danych w pełnej formie? Katalogi i pliki zostają nadpisane przez nowy zestaw informacji. To w efekcie sprawia, że odzyskanie danych staje się zdecydowanie bardziej trudniejsze.
Zerowanie danych na dysku
Zdecydowanie najkorzystniejsze rozwiązanie jeśli użytkownik chce, by jego pliki zostały zlikwidowane właściwie bez możliwości przywrócenia informacji. To już format mechaniczny dysku. Przestrzeń zostaje nadpisana nowym zestawem danych w formie kodu zerowego. Proces ten obejmuje cały dysk, a nie jedynie wybrane sektory . W efekcie to najbardziej skuteczny sposób na usunięcie danych na dysku HDD. W opcji SSD warto korzystać z dodatkowych aplikacji dostępnych przez internet, które wspomogą proces pełnego sformatowania nośnika i wprowadzeniu zasad ochrony prywatności. .
Czy zniszczenie dysku to gwarancja usunięcia danych?
W większości przypadków tak – jednak błędem jest myślenie, że uderzenie dyskiem o podłoże doprowadzi do usunięcia danych. Skutecznymi metodami pozbycia się plików są bardziej zaawansowane rozwiązania – np. rozmagnetyzowanie zasób pamięci czy środki chemiczne. Jeśli już ktoś chce usunąć dysk zawierający tajne dane tak, by – po uszkodzeniu fizycznym – były nie do odzyskania, warto sięgnąć po narzędzia. Wiertarka, dłuto, młotek – wszystko to pozwoli na uszkodzenie tak, by przywrócenie danych było niemożliwe.
Usunięcie danych – to nie widzimisię!
Kwestia tego, jak usunąć dane to nie wszystko – ważne jest postrzeganie tego procesu jako priorytet w sytuacji, gdy dysk zmienia właściciela. Niezależnie od tego, czy na chwilę (np. pożyczenie na kilka dni) czy definitywnie (np. w ramach sprzedaży) powinien być zabezpieczony przed odzyskaniem danych. Wystarczy, by w pamięci znajdowała się wspomniana lista klientów z ich adresami, by oznaczało to utratę danych osobowych w kontekście RODO. Z kolei pozostawienie starych faktur pozwoli odbiorcy ocenić jakie były szacunkowe wyceny usług. Pendrive’y bywają też miejscem, gdzie gromadzone są loginy i hasła dostępowe, a z kolei na dyskach – stare zdjęcia i inne multimedia. Wszystko to warto zabezpieczyć przed możliwością odzyskania danych, które – przez internet – jest zaskakująco łatwe.
Miłośnik wszystkiego, co związane z nowymi technologiami. Kiedyś konsultant w branży telko; dziś działający głównie w sferze oprogramowania, a przy okazji niezmiennie zafascynowany wszystkim, co dotyczy technologii mobilnych oraz znaczenia internetu w codzienności.
Powiązane artykuły
Światłowód 1 Gb/s z TV4K w Netii – z dodatkami! – można mieć za 110 zł miesięcznie
Format, czyli programowe usuwanie danych z dysku…
SIMulator internet od T-Mobile, czyli właściwie… co? Oto, jak działa w praktyce
Format, czyli programowe usuwanie danych z dysku…
W T-Mobile internet mobilny bez limitu szybkości. Kto może z tego skorzystać?
Format, czyli programowe usuwanie danych z dysku…
Najnowsze artykuły
W Play idzie nowe. Play Box TV zamiast dotychczasowych dekoderów
Format, czyli programowe usuwanie danych z dysku…
Vectra uruchamia promocję na Black Week. Światłowód nawet połowę taniej
Format, czyli programowe usuwanie danych z dysku…
Jak przygotować listę zakupów na Black Friday 2024?
Format, czyli programowe usuwanie danych z dysku…
Porównaj najlepsze oferty operatorów
oszczędź nawet 50%
Pan Wybierak – bezpłatna porównywarka najlepszych ofert operatorów
To jedna z najbardziej kompletnych wyszukiwarek, z trafnym dopasowaniem ofert internetu, telewizji kablowej i telekomów do adresu zamieszkania, z której bardzo chętnie korzystają nasi czytelnicy – polecamy!
Pan Wybierak to świetny serwis, dzięki któremu nie tylko poznałem wszystkie możliwe warianty instalacji internetu w moim miejscu zamieszkania, ale także odkryłem naprawdę tanią ofertę. Ogólnie - rewelacja!