Dobre ustawienia monitora, czyli… jakie? Oto, jakie parametry są najlepsze
2 lutego 2023
Wiele osób, które na co spędzają sporo czasu przed ekranem komputera, zmaga się z różnego typu dolegliwościami związanymi ze wzrokiem. Okazuje się, że w wielu przypadkach wystarczy zmodyfikować ustawienia monitora, aby zapewnić ulgę swoim oczom. Jakie ustawienia monitora są najlepsze dla naszego wzroku?
Jasność monitora – jak ją ustawić?
Jasność ekranu to jedna z najważniejszych kwestii dla osób, które pracują przy komputerze. Zarówno zbyt jasny, jak i za bardzo przyciemniony ekran, może negatywnie wpłynąć na komfort pracy.
To, jakie ustawienia jasności ekranu będą najlepsze, zależy od kilku czynników. Jeśli często pracujesz w ciemnych pomieszczeniach, na przykład późnym wieczorem, ustawienia jasności powinny być inne niż podczas pracy w ciągu dnia, w bardzo dobrze doświetlonym pokoju. Im ciemniej, tym niższa powinna być jasność ekranu. Jeśli podczas pracy w stosunkowo ciemnym pomieszczeniu ekran będzie zbyt jasny, bardzo szybko zaczniesz odczuwać zmęczenie, problemy z koncentracją, a także dolegliwości związane ze wzrokiem.
Zobacz również: Czy monitor sprawdzi się jako ekran TV?
Niektóre ekrany posiadają funkcję automatycznego dostosowywania jasności monitora do oświetlenia, które panuje w pomieszczeniu. Takie rozwiązanie jest bardzo przydatne, choć należy mieć na uwadze, że automatyczne ustawienia nie zawsze muszą być dopasowane do naszych indywidualnych preferencji. Na szczęście zmiana jasności ekranu nie jest niczym trudnym. W większości przypadków ustawienia jasności znajdują się na Menu Start lub na pasku zadań.
Kontrast monitora również ma duże znaczenie
Z pewnością jasność jest jednym z najważniejszych parametrów, na które warto zwrócić uwagę podczas pracy komputerze. Warto jednak wiedzieć, że bardzo duże znaczenie ma także kontrast monitora. Chodzi tutaj o kontrast pomiędzy najjaśniejszym a najciemniejszym punktem na ekranie – im jest większy, tym wyższy kontrast. I odwrotnie.
Niestety, ustawień kontrastu nie można zmienić w tak prosty sposób, jak w przypadku jasności ekranu. Warto więc zwrócić uwagę na ten parametr już na etapie zakupu monitora. W większości przypadków nowoczesne monitory oferują kontrast na poziomie od 1000:1 do 5000:1. Im wyższa pierwsza liczba, tym większy kontrast.
Rozdzielczość ekranu i częstotliwość odświeżania
Kolejną kwestią, którą warto mieć na uwadze, jest rozdzielczość ekranu. Nie zawsze jednak trzeba dążyć do tego, aby rozdzielczość była jak najwyższa. Wiele zależy od wielkości monitora. W przypadku minitorów w rozmiarze 23 lub 2″ wystarczy rozdzielczość Full HD, czyli 1920×1080. Przy większym minitorze 27 czy 28″, warto wybrać rozdzielczość QHD, czyli 2560×1440. Osoby, które pracują przy bardzo dużych minitorach, np. 32″, powinny zainwestować w monitor 4K (3840X2160).
Bardzo ważnym ustawieniem jest też częstotliwość odświeżania. Chodzi tutaj o liczbę obrazów wyświetlanych na ekranie w ciągu jednej sekundy. Im jest ona wyższa, tym mniej jest migotliwości, a tym samym oczy mniej się męczą. W przypadku pracy przy komputerze wystarczy monitor oferujący odświeżanie obrazu na poziomie 60-75 Hz.
Zadbaj o odpowiednią wysokość monitora i kąt nachylenia
Ostatnią kwestią, na jaką należy zwrócić uwagę, jest wysokość monitora. Ekran nie może znajdować się ani zbyt wysoko, ani zbyt nisko. W przeciwnym wypadku męczyć się będą nie tylko nasze oczy – z czasem mogą pojawić się bóle kręgosłupa czy problemy z postawą. Przyjmuje się, że środek monitora powinien znajdować się na linii naszego wzroku lub nieco niżej. Dodatkowo warto wiedzieć, że monitor powinien znajdować się co najmniej 30-40 cm od naszych oczu.
A co z kątem nachylenia? Okazuje się, że on również ma duże znaczenie. O ile w przypadku laptopów możemy dowolnie modyfikować ten kąt, o tyle w przypadku oddzielnych monitorów warto zastanowić się nad tą kwestią jeszcze przed zakupem.
Redukcja ilości niebieskiego światła
Nie od dziś wiadomo, że nadmiar niebieskiego światła wpływa negatywnie nie tylko na nasz wzrok, ale też na skupienie czy na jakość snu. Warto ograniczać jego ilość, kiedy tylko jest to możliwe. Koniecznie sprawdź, czy może zmniejszyć ilość niebieskiego światła bezpośrednio w ustawieniach monitora. Jeśli nie, pomocne mogą okazać się różnorodne programy, które pozwalają na zmianę ustawień monitora na takie, które będą bardziej przyjazne dla wzroku. O ograniczaniu niebieskiego światła warto pamiętać także podczas korzystania z innych urządzeń.
Podsumowanie
Choć znalezienie optymalnych ustawień monitora może wydawać się czasochłonne, tak naprawdę wystarczy poświęcić kilka minut, aby zauważyć naprawdę dużą różnicę. Jeśli dokuczają Ci różnego typu dolegliwości związane ze wzrokiem, sprawdź jasność i kontrast monitora, a także jego rozdzielczość czy częstotliwość odświeżania. Nie zapomnij także o odpowiednim ustawieniu monitora. Czasem kilka zmian wystarczy, aby komfort pracy znacząco wzrósł.
Felietonistka serwisu PanWybierak aktywnie poszukująca odpowiedzi na to, „co”, „gdzie”, „jak” i „kiedy”. Pasjonatka technologii w każdym, najbardziej nietypowym wymiarze. Nieustannie zastanawia się nad tym, jakie nowe rozwiązania przyniesie przyszłość. Prywatnie: aktywna podróżniczka.
Powiązane artykuły
L.O.L. Surprise – jak sprawić, by zabawa lalkami stała się jeszcze bardziej ekscytująca?
Jasność monitora – jak ją ustawić?…
Jaki pakiet sportowy w TV wybrać obecnie? Ranking najciekawszych propozycji
Jasność monitora – jak ją ustawić?…
4 sposoby na tanie lub darmowe uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych
Jasność monitora – jak ją ustawić?…
Najnowsze artykuły
Rodzaje Starlinków mogą zaskoczyć. Jak działa internet satelitarny Mini?
Jasność monitora – jak ją ustawić?…
Reklamacja do operatora internetu. Co zrobić? UKE sprawdził, jak one działają
Jasność monitora – jak ją ustawić?…
Nawet 23 dodatkowe kanały w Polsat Box bez opłat. Co zrobić, by je mieć?
Jasność monitora – jak ją ustawić?…
Porównaj najlepsze oferty operatorów
oszczędź nawet 50%
Pan Wybierak – bezpłatna porównywarka najlepszych ofert operatorów
To jedna z najbardziej kompletnych wyszukiwarek, z trafnym dopasowaniem ofert internetu, telewizji kablowej i telekomów do adresu zamieszkania, z której bardzo chętnie korzystają nasi czytelnicy – polecamy!
Pan Wybierak to świetny serwis, dzięki któremu nie tylko poznałem wszystkie możliwe warianty instalacji internetu w moim miejscu zamieszkania, ale także odkryłem naprawdę tanią ofertę. Ogólnie - rewelacja!