Jak założyć własną stronę internetową – instrukcja krok po kroku
27 kwietnia 2023
Założenie własnej strony internetowej to pierwszy krok w kierunku zaistnienia Twojego biznesu w Internecie. Decydując się na proponowane rozwiązanie, wybierasz tzw. cyfrową wizytówkę dostępną przez cały czas.
Za jej pomocą możesz pozyskiwać klientów, budować wizerunek marki w sieci oraz kreować zaufanie wśród odbiorców. Ponadto umiejętne wykorzystanie strony internetowej pozwoli skutecznie zmaksymalizować zyski Twojego biznesu. Chcesz się dowiedzieć, jak założyć własną stronę internetową krok po kroku, aby osiągnąć sukces w Internecie?
Jak stworzyć stronę internetową? – kompleksowa instrukcja krok po kroku [7 wskazówek]
Nie wiesz, jak stworzyć stronę internetową i od czego właściwie zacząć? W takim razie sprawdź poniższe wskazówki. Daj sobie sobie szansę na osiągnięcie sukcesu w Internecie!
- Określ cel strony internetowej
Zanim przejdziesz do procesu tworzenia profesjonalnej strony internetowej, powinieneś określić powód, dla którego chcesz zaistnieć w sieci. Zależnie od własnych preferencji może to być m.in.:
- promocja swojej firmy, marki lub produktów,
- dostarczenie informacji na temat swojej działalności lub branży,
- sprzedaż produktów lub usług online (w tym szkoleń),
- budowanie społeczności i interakcja z użytkownikami,
- dzielenie się swoją wiedzą lub doświadczeniem (np. w formacie blogowym),
- przedstawienie swojego portfolio,
- rekrutacja nowych pracowników,
- zbieranie danych od użytkowników (np. poprzez formularze kontaktowe lub ankiety).
Dlaczego określenie celu strony internetowej jest ważne? Ponieważ od tego zależy jej finalny rodzaj. Dla przykładu – chcąc wyłącznie promować produkty lub usługi, wybierzesz tzw. sprzedażowy landing page, czyli serwis w postaci jednej podstrony, na który będą przekierowani użytkownicy (np. z kampanii Google Ads lub Facebook Ads).
Jeżeli natomiast chcesz promować swoją firmę długofalowo, ale dodatkowo sprzedawać produkty i dostarczać informacji na temat swojej działalności – klasyczna strona firmowa typu multipage (z kilkoma zakładami) będzie najlepszym rozwiązaniem. Możesz również chcieć dzielić się wiedzą – wówczas strona typu blog w zupełności wystarczy.
- Wybierz domenę i hosting
Domena to inaczej nazwa Twojej strony internetowej. Hosting natomiast jest niezbędny do istnienia witryny – zapewni stabilne oraz bezpieczne działanie serwisu. Zarówno hosting, jak i domenę możesz wykupić u wybranych operatorów (np. Nazwa.pl, Atthost.pl, Seohost.pl). Zazwyczaj jest to koszt nie większy niż 300 zł brutto rocznie.
Oczywiście trzeba też mieć naprawdę dobry internet stacjonarny – oto najlepsze obecnie oferty na rynku wg zespołu PanWybierak.pl.
65.00 zł
miesięcznieInternet światłowodowy 300 Mb/s
Zobacz więcejLimit danych
bez limitu
Pobieranie
300 Mb/s
Wysyłanie
50 Mb/s
Modem WiFi
w cenie
router Wi-Fi
Prezenty tylko na panwybierak.pl
49.99 zł
miesięcznieInternet stacjonarny 300 Mb/s
Zobacz więcejLimit danych
bez limitu
Pobieranie
300 Mb/s
Wysyłanie
40 Mb/s
Modem WiFi
4,99 zł/mies.
router Wi-Fi
Prezenty tylko na panwybierak.pl
44.90 zł
miesięcznieInternet światłowodowy 200 Mb/s
Zobacz więcejLimit danych
bez limitu
Pobieranie
200 Mb/s
Wysyłanie
20 Mb/s
Modem WiFi
1 zł/akt.
router Wi-Fi
Prezenty tylko na panwybierak.pl
65.00 zł
miesięcznieInternet stacjonarny 600 Mb/s
Zobacz więcejLimit danych
bez limitu
Pobieranie
600 Mb/s
Wysyłanie
100 Mb/s
Modem WiFi
w cenie
router Wi-Fi
Prezenty tylko na panwybierak.pl
85.01 zł
miesięcznieInternet światłowodowy do 1 Gb/s
Zobacz więcejLimit danych
bez limitu
Pobieranie
1000 Mb/s
Wysyłanie
300 Mb/s
Modem WiFi
4,99 zł/mies.
router Wi-Fi
Prezenty tylko na panwybierak.pl
64.99 zł
miesięcznieInternet stacjonarny 300 Mb/s
Zobacz więcejLimit danych
bez limitu
Pobieranie
300 Mb/s
Wysyłanie
25 Mb/s
Modem WiFi
w cenie
router Wi-Fi
89.00 zł
miesięcznieInternet światłowodowy 1 Gb/s + Telefon Stacjonarny
Zobacz więcejLimit danych
bez limitu
Pobieranie
1000 Mb/s
Wysyłanie
1000 Mb/s
Modem WiFi
w cenie
router Wi-Fi
95.00 zł
miesięcznieInternet światłowodowy 1 Gb/s
Zobacz więcejLimit danych
bez limitu
Pobieranie
1000 Mb/s
Wysyłanie
60 Mb/s
Modem WiFi
w cenie
router Wi-Fi
Prezenty tylko na panwybierak.pl
- Wybierz platformę do budowania swojej strony
Stronę internetową możesz założyć na platformach typu Open Source (z otwartym kodem źródłowym) lub SaaS (rozwiązaniach abonamentowych).
Platformy Open Source do tworzenia stron WWW – co warto wybrać?
Spośród Open Source wyróżniamy m.in.:
- WordPress (najpopularniejszy CMS na świecie);
- Drupal (platforma nieco bardziej skomplikowana w obsłudze, niż WordPress, ale gwarantuje więcej opcji dostosowywania i funkcjonalności);
- Joomla (szczególnie popularna wśród małych i średnich firm, które potrzebują prostego i funkcjonalnego narzędzia do utworzenia serwisu WWW);
- Magento (platforma Open Source do tworzenia sklepów internetowych wykorzystywana przez wiele dużych firm oraz e-commerce ze względu na zaawansowane funkcje i możliwości dostosowywania);
- PrestaShop (jedna z najbardziej przejrzystych i najprostszych w obsłudze platform Open Source do tworzenia e-commerce, umożliwiająca bezproblemowe integracje z różnymi systemami płatności oraz rozwiązaniami wysyłkowymi).
Interesują Cię rozwiązania Open Source? W takim razie WordPress będzie odpowiednim rozwiązaniem. Wdrażając wtyczkę Elementor, możesz w relatywnie łatwy sposób „wyklikać” swój wymarzony serwis! Rekomendujemy jednak posłużyć się poradami profesjonalistów (np. korzystając z poradników YouTube).
Platformy SaaS do tworzenia stron WWW – co warto wybrać?
Spośród SaaS-ów wyróżniamy m.in.:
- Wix – bardzo prosty i łatwy w obsłudze kreator stron internetowych (pozwala „wyklikać” pełnoprawną witrynę w ciągu 2-3 godzin);
- Squarespace – kreator stron internetowych z szeregiem gotowych szablonów (w tym przypadku są dostępne również narzędzia do tworzenia sklepów internetowych oraz blogów);
- Shopify – w przypadku Shopify zaprojektowanie strony internetowej jest nieco trudniejsze niż na Wix czy Squarespace, natomiast platforma gwarantuje wiele dodatkowych funkcjonalności, w tym integracje z systemami płatności oraz wysyłkami (jeżeli masz problem ze stworzeniem sklepu Shopify, możesz poprosić o to specjalistę – ceny oscylują w granicach 1 000 zł netto).
Dobrą opcją jest także Weebly, czyli zaawansowany kreator stron internetowych, ale bardzo łatwy w obsłudze. Pozwala stworzyć wydajną, responsywną oraz interaktywną witrynę w ciągu kilku godzin.
- Wybierz szablon lub stwórz własny design
Wybór szablonu to kwestia indywidualna. W sieci istnieje wiele gotowych rozwiązań na wszystkie CMS-y oraz systemy typu SaaS. Ze swojej strony rekomendujemy wykorzystać serwis Template Monster – marketplace z szablonami stron WWW, wtyczkami oraz grafiką.
- Dodaj treści na stronę internetową
Podczas dodawania treści na stronę internetową, zadbaj o to, aby zostały one zoptymalizowane pod właściwe słowa kluczowe wartościowe dla Twojego biznesu pod kątem sprzedażowym. Możesz je wybrać, przykładowo korzystając z narzędzia Senuto. Jeżeli natomiast tworzysz dłuższe treści blogowe, zdecyduj się na Surfer SEO – profesjonalny edytor contentowy pozwalający przygotować teksty, które będą rankowały wysoko w organicznych wynikach wyszukiwania.
- Stwórz menu nawigacyjne
Menu nawigacyjne powinno być zaprojektowane w sposób intuicyjny. Za jego pomocą użytkownicy szybko i łatwo odnajdą poszukiwane informacje. Wpłynie to na maksymalizację wskaźnika konwersji (np. w postaci zakupu produktu, skorzystania z usługi lub wypełnienia formularza kontaktowego).
- Dodaj formularze kontaktowe
Jeżeli chcesz ułatwić potencjalnym klientom skontaktowanie się z Twoją firmą – zadbaj o implementację formularzy kontaktowych. Uprość je najbardziej jak to możliwe. Zwiększysz wówczas szanse na pozyskanie tzw. leada.
Jak założyć własną stronę internetową krok po kroku? – podsumowanie
Podczas zakładania własnej strony internetowej, należy również pamiętać o poprawnej optymalizacji ścieżki zakupowej. Użytkownik po wejściu do Twojej witryny (w większości przypadków), powinien być kierowany bezpośrednio do podjęcia konkretnego działania (np. skorzystania z usługi, zakupu produktu lub zapisania się do newslettera). W tym celu zaimplementuj przyciski Call to Action (wezwania do działania), właściwe formularze kontaktowe na odpowiednim etapie ścieżki zakupowej. Wyeliminuj także zbędne elementy rozpraszające internautę (np. przekierowania na inne podstrony w postaci linków wewnętrznych, które kierują na podstrony bez możliwości dokonania pożądanej akcji).
FAQ – najczęstsze pytania i odpowiedzi [Zakładanie własnej strony internetowej]
Poniżej przedstawiam najczęstsze pytania i odpowiedzi na temat zakładania własnej strony internetowej.
1. Jakie kroki po założeniu strony internetowej?
Po założeniu strony internetowej, należy zająć się jej promocją w Internecie. W pierwszej kolejności zadbaj o jej pozycjonowanie (SEO), a następnie zareklamuj ją za pośrednictwem Google Ads (płatne kampanie w wynikach wyszukiwania). Dobrym rozwiązaniem jest także reklama serwisu w social media (np. Facebook Ads lub Instagram Ads).
2. Ile trwa założenie strony internetowej?
Założenie strony internetowej może trwać od kilku godzin do nawet kilku tygodni. Wiele zależy od jej zaawansowania, wybranego systemu CMS lub SaaS oraz koncepcji projektowej. Jeżeli nie masz większych wymagań i chcesz po prostu mieć stronę WWW typu „wizytówka”, korzystając z WIX, założysz ją w mniej więcej 3-4 godziny. W przypadku złożonych serwisów firmowych z kilkunastoma podstronami i dedykowanym projektem graficznym, czas realizacji koncepcji będzie oscylował w granicach kilku dni roboczych.
Dziennikarz-freelancer; publicysta technologiczny platformy PanWybierak.pl. Pasjonat nowoczesnych rozwiązań i wdrożeń internetowych.
Porównaj najlepsze oferty operatorów
oszczędź nawet 50%
Pan Wybierak – bezpłatna porównywarka najlepszych ofert operatorów
To jedna z najbardziej kompletnych wyszukiwarek, z trafnym dopasowaniem ofert internetu, telewizji kablowej i telekomów do adresu zamieszkania, z której bardzo chętnie korzystają nasi czytelnicy – polecamy!
Pan Wybierak to świetny serwis, dzięki któremu nie tylko poznałem wszystkie możliwe warianty instalacji internetu w moim miejscu zamieszkania, ale także odkryłem naprawdę tanią ofertę. Ogólnie - rewelacja!