Jak poprawnie uruchomić awaryjny tryb BIOS w komputerze?
8 lutego 2023

Tryb BIOS brzmi niewątpliwie tajemniczo, ale w wielu przypadkach stanowi jedyne rozwiązanie, by rozwiązać problemy z komputerem. Jak go prawidłowo uruchomić i jakie możliwości ma się będąc w trybie BIOS?
System operacyjny – np Windows, ale też chociażby Linux – zazwyczaj nie budzi wątpliwości, ale może zdarzyć się, że trzeba znaleźć do niego wejście awaryjne. Takim jest właśnie BIOS.
To system, który niejako zarządza komputerem. Wskazuje np. urządzenie o tym, jakimi napędami dysponuje sprzęt i który z nich uznać za podstawowy. Definiuje również komponenty i inne kluczowe informacje oraz funkcje.
Pozwala także ustawić hasło systemowe, zarządzać portami i podłączonymi urządzeniami peryferyjnymi czy sterować działaniem procesora.
Jak można dostać się do BIOS?
Można wyróżnić kilka różnych sposobów na uzyskanie dostępu do menu BIOS. Dotyczą one praktycznie każdego komputera – niezależnie od tego, czy jest to laptop czy stacjonarny.
Podstawowym rozwiązaniem jest zastosowanie klucza BIOS. Wystarczy nacisnąć odpowiedni klawisz na klawiaturze i przytrzymać go nieco dłużej, aby dostać się do menu BIOS. Najczęściej wystarczy do tego wciśnięcie klawisza F2, ale warto to sprawdzić w kontekście danego konkretnego komputera.
Naciśnięcie wymaga jednak wyczucia. Część komputerów błyskawicznie przechodzi etap potencjalnego wejścia w BIOS, więc możliwe, że trzeba będzie uruchomić sprzęt ponownie.
Można także użyć nieco bardziej zaawansowanego rozwiązania – menu Start w systemie Windows 11 lub 10. To dobre rozwiązanie, jeśli nie zdążysz włączyć właściwego klawisza na czas.
W Windows 11 lub 10 istnieje funkcja zaawansowanego uruchamiania w ustawieniach. Po takim ruchu komputer zostanie ponownie uruchomiony i w kolejnym etapie zaprezentuje nowe menu.
Jak znaleźć BIOS w Linux?
Większość osób z pewnością używa Windows, ale co mogą zrobić zwolennicy Linux? Przydatna będzie odpowiednia komenda w wierszu poleceń.
Jeśli komputer nie może załadować systemu operacyjnego, ponieważ nie wykrywa dysku startowego, zazwyczaj wstrzyma się i usłyszysz sygnał dźwiękowy. To oznaka, że zapewnia on możliwość wejścia do BIOS. Mylne może być nazewnictwo – znajdziesz to np. Jako Setup.
Alternatywa dla uruchomienia BIOS
Warto pamiętać, że jest jeszcze jedna opcja. Zakłada ona użycie dysku instalacyjnego Windows jako awaryjnego dysku startowego. W takiej opcji po uruchomieniu dysku trzeba wybrać wariant naprawy komputera.
Proces ten rozpocznie się zamiast typowej instalacji. W kolejnym etapie umożliwi tzw. rozwiązanie problemu. Na tej podstawie również można dostać się do BIOS.


Miłośnik wszystkiego, co związane z nowymi technologiami. Kiedyś konsultant w branży telko; dziś działający głównie w sferze oprogramowania, a przy okazji niezmiennie zafascynowany wszystkim, co dotyczy technologii mobilnych oraz znaczenia internetu w codzienności.
Powiązane artykuły

Jaki router wybrać do światłowodu? Liczy się przepustowość i standard Wi-Fi
Jak można dostać się do BIOS?…
Najnowsze artykuły

Rok bez abonamentu za światłowód i telewizję. Jak nowa oferta Orange zmienia reguły gry?
Jak można dostać się do BIOS?…
Porównaj najlepsze oferty operatorów
oszczędź nawet 50%
Pan Wybierak – bezpłatna porównywarka najlepszych ofert operatorów
To jedna z najbardziej kompletnych wyszukiwarek, z trafnym dopasowaniem ofert internetu, telewizji kablowej i telekomów do adresu zamieszkania, z której bardzo chętnie korzystają nasi czytelnicy – polecamy!
Pan Wybierak to świetny serwis, dzięki któremu nie tylko poznałem wszystkie możliwe warianty instalacji internetu w moim miejscu zamieszkania, ale także odkryłem naprawdę tanią ofertę. Ogólnie - rewelacja!