To koniec karty SIM. Operatorzy gotowi na standard eSIM
12 października 2018
Czym jest eSIM? Kiedy eSIM w Polsce? Wraz z premierą nowych iPhone’ów szykuje się zmiana jednej z podstawowych cech sieci komórkowych. Co się z nią wiąże?
Karta SIM towarzyszy nam praktycznie od początków telefonii komórkowej w Polsce, a już na pewno od czasów jej popularyzacji. Trafiła do użytku jeszcze w 1991 roku i od tamtego czasu jej forma w zasadzie się nie zmieniła. Jedyne, co przeszło pewną ewolucję, to sam rozmiar tego niewielkiego kawałka plastiku. Od tradycyjnego mini SIM, przez micro SIM, które zaczęło się popularyzować w okolicach roku 2011, aż po wykorzystywane aktualnie najczęściej nano SIM.
Wszystkie te warianty tradycyjnej karty SIM nie różniły się samym umieszczonym na nich chipem. Modyfikacji ulegała zaledwie wielkość otaczającego go plastiku. Po tych wszystkich latach nadchodzi jednak w końcu istotna zmiana, a w jej wprowadzeniu dużą rolę pełni firma Apple.
eSIM – co to jest?
W odróżnieniu od stosowanej dotychczas karty SIM, rozwiązanie, nazwane eSIM (od angielskiego embedded SIM, czyli “wbudowany SIM”) nie wymaga wkładania do telefonu żadnego zewnętrznego elementu. Układ, odpowiadający za identyfikację urządzenia w sieci komórkowej i przypisanie mu numeru (czyli spełniający rolę karty SIM) montowany jest bezpośrednio przez producenta na płycie głównej urządzenia.
W pamięci takiego układu, przyjmującego rozmiary zaledwie kilku milimetrów, wprowadzany jest numer telefonu użytkownika, identyfikujący go w sieci. Robi to już operator. Dzięki temu może on pełnić dokładnie tę samą rolę, co karta SIM.
Zaletą eSIM, poza wyeliminowaniem z użytku małego, łatwego do zgubienia kawałka plastiku, jest również możliwość łatwego korzystania z możliwości Dual SIM. Użytkownik telefonu z eSIM, wspierającego tą opcje, może za jego pomocą łatwo korzystać z dwóch numerów naraz. A nawet więcej – teoretycznie można ich zaprogramować nawet kilkadziesiąt. Technologia ta sprawi również, że szybszy i wygodniejszy niż dotychczas będzie proces zmiany operatora.
Wykorzystanie modułu eSIM zapewnia wygodę nie tylko użytkownikowi. Również producenci telefonów, którzy początkowo będą musieli ponieść pewne koszty, związane z wprowadzeniem nowego standardu, ostatecznie zyskają dzięki uproszczeniu konstrukcji aparatów.
eSIM wkracza na rynek dzięki nowym iPhone’om
Popularyzacja eSIM wydaje się nieuchronna po tym, jak we wrześniu tego roku firma Apple zapowiedziała dwa nowe iPhone’y – XS i XS Max. Oba wykorzystywać będą standard eSIM, oba też pozwolą za jego pośrednictwem na korzystanie z Dual SIM. Ruch takiego giganta jak Apple musiał wywołać reakcję operatorów komórkowych. Już teraz przygotowują się oni do wprowadzenia nowego standardu, również w naszym kraju.
eSIM w Polsce – operatorzy są gotowi
Większość polskich operatorów telefonii komórkowej entuzjastycznie podeszło do tematu wprowadzenia obsługi eSIM do swojej oferty. Jak dowiadujemy się z Twittera rzecznika Orange Polska, jego firma ma być gotowa na nowy standard już w tym roku.
Chęć przygotowania się na zmiany deklarują także T-Mobile i Plus, choć nie podają na razie konkretnych terminów. Jednoznacznej deklaracji nie złożyła na razie firma Play, ale i tutaj raczej trudno się spodziewać, by zdecydowała się ona na pozostanie w tyle za resztą konkurencji.
eSIM – przyszłość jak za dawnych czasów
Co ciekawe, rozwiązanie eSIM jest tak naprawdę w pewnym sensie powrotem do samych początków telefonii komórkowej. Jeszcze w czasach, gdy była ona całkowicie analogowa (a w Polsce dostępna dzięki firmie Centertel), numer telefonu był każdorazowo przypisywany do telefonu przez operatora.
Tak czy inaczej jednak, rynkowi specjaliści przekonują, że eSIM to same zalety. Jest więc raczej pewne, że standard ten już wkrótce zadomowi się na dobre i u nas, a zasłużona karta SIM odejdzie w końcu na emeryturę.
Dziennikarz i redaktor; konsekwentny i drążący w detalach ofert analityk zespołu PanWybierak. Wieloletni współpracownik serwisu Wirtualna Polska w dziale Technologie. W internecie – i o internecie – pisze od 2004 r. W przeszłości publicysta serwisów związanych ze środowiskiem gier – m.in. gram.pl, Polygamia.pl, Imperium Gier. Współtwórca podcastu Niezatapialni.
Powiązane artykuły
Najnowsze artykuły
Porównaj najlepsze oferty operatorów
oszczędź nawet 50%
Pan Wybierak – bezpłatna porównywarka najlepszych ofert operatorów
To jedna z najbardziej kompletnych wyszukiwarek, z trafnym dopasowaniem ofert internetu, telewizji kablowej i telekomów do adresu zamieszkania, z której bardzo chętnie korzystają nasi czytelnicy – polecamy!
Pan Wybierak to świetny serwis, dzięki któremu nie tylko poznałem wszystkie możliwe warianty instalacji internetu w moim miejscu zamieszkania, ale także odkryłem naprawdę tanią ofertę. Ogólnie - rewelacja!