8 pomysłów na to, co zrobić ze starym smartfonem
16 sierpnia 2020
Nowy smartfon już w kieszeni, stary – ląduje na półce, w szufladzie i po prostu odchodzi w niebyt. W sytuacji, gdy operatorzy zapewniają kolejne promocje produktowe, a telefony komórkowe są coraz lepsze – i coraz intensywniej wykorzystywane – wymieniamy je wyjątkowo chętnie. Tu pojawia się jednak pytanie: co właściwie zrobić ze starym smartfonem, który w naturalny sposób traci swój sens?
Naturalnym rozwiązaniem stają się w takiej sytuacji:
- przekazanie telefonu komórkowego innej osobie – np. komuś z rodziny
- sprzedaż przez internet (jeśli to jednak model atrakcyjny)
- wykorzystanie smartfona jako modelu rezerwowego, na wypadek np. awarii.
Warto jednak pamiętać, że stary smartfon może być przydatny w całkowicie innej formie – niektóre z pomysłów mogą być nawet zaskakujące, ale opłacalne. Nie chodzi tu jedynie o kwestię zero waste. Nawet nieco starsze smartfony mają tak szeroki szereg funkcjonalności, że świetnie sprawdzą się w diametralnie nowej roli. W efekcie, zamiast telefon wkładać do szuflady warto dać mu nowe życie. Co zrobić ze starym telefonem? Oto kilka podpowiedzi.
Stary telefon komórkowy jako kamera monitoringu
Zamiast kupować nową kamerę w mieszkaniu – np. na czas nieobecności – wystarczy ustawienie telefonu w trybie nagrywania, wyposażenie go w dużą kartę pamięci i rejestrowanie obrazu w trybie bieżącym. Dodatkowo, jeśli telefon jest podpięty do sieci Wi-Fi, warto wyposażyć go w odpowiednią aplikację internetową – np. IP WebCam – która pozwoli przekazywać przez internet bieżący obraz z wnętrza wprost na nowy smartfon użytkownika.
Kamera internetowa do komputera
Nic nie stoi na przeszkodzie, by to stary smartfon był kamerą, przez którą prowadzi się wideokonferencję – wystarczy, że będzie odpowiednio skonfigurowana do tych potrzeb. Warto pamiętać, że kamery w smartfonach – nawet tych starszych – mają bardzo dobre właściwości techniczne i bez problemu sprawdzą się w przypadku transmisji obrazu i głosu przez internet.
System do nawigacji w samochodzie
Jeśli smartfon będzie wyposażony w odrębną kartę internetu mobilnego, doskonale sprawdzi się jako urządzenie do map Google w samochodzie. Dlaczego warto sięgnąć po alternatywne urządzenie niż podstawowe, własne? W nowych samochodach nie będzie to potrzebne, ale w starszych telefon wykonany na bazowy smartfon ukryje mapę z widoku – a to podczas jazdy w nieznanym mieście może być problemem.
Smartfon jako pilot do multimediów
Jeśli tylko dotychczasowy smartfon wykorzystywał technologię podczerwieni, można stworzyć z niego pilot do telewizora czy systemu obsługującego multimedia w domu. Tu również doskonale sprawdzą się aplikacje, które można swobodnie pobrać z zasobów internetu.
Rejestrator do treningów
Co zrobić ze starym smartfonem w sytuacji, gdy regularnie trenujesz? Nie narażaj nowego na uszkodzenia. Możliwości, jakie dają wirtualne dyski pozwalają na zalogowanie na dwóch urządzeniach bez straty funkcjonalności. W takiej sytuacji stary smartfon można wziąć na trening bez obaw o to, że upadnie, wyświetlacz się uszkodzi czy dojdzie do innych problemów.
Czytnik do książek elektronicznych
To oczywiście wariant dość specyficzny, ale jeśli – np. ze względów finansowych – ktoś nie jest zainteresowany możliwościami, jakie daje typowy dobry czytnik, smartfon może stanowić pewną alternatywę. Istnieją już aplikacje internetowe, które umożliwiają dostosowanie ekranu telefonu do poziomu, na którym czytanie książek w sieci będzie nieco bardziej wygodne. Choć nadal podkreślamy: jeśli użytkownik chce odczuwać naprawdę duży komfort podczas lektury, to czytnik będzie optymalnym rozwiązaniem.
Zmiana starego smartfona w asystenta Google
Kojarzysz widok z seriali, w których domownicy wszelkie zapytania składają głosowo do automatów, które są asystentami Google? Nic nie stoi na przeszkodzie, by to stary smartfon działał podobnie. Wcale nie potrzeba wiele, by nieużyteczny obecnie telefon pełnił właśnie rolę takiego centrum komunikacyjnego.
Zegar do postawienia na szafce
Planujesz zakup zegarka elektronicznego, który będzie stał na komodzie i przypominał o upływającym czasie? Nie warto. Stary smartfon można wyposażyć w aplikację, która jego ekran zmieni w efektowny zegar, a dodatkowo może być on również pewnego rodzaju stacją pogodową.
Miłośnik wszystkiego, co związane z nowymi technologiami. Kiedyś konsultant w branży telko; dziś działający głównie w sferze oprogramowania, a przy okazji niezmiennie zafascynowany wszystkim, co dotyczy technologii mobilnych oraz znaczenia internetu w codzienności.
Powiązane artykuły
Wybierasz się na parapetówkę? Sprytne pomysły na prezent dla gospodarzy
Stary telefon komórkowy jako…
Jaki telefon wybrać w ramach abonamentu? Oto czym kierować się podczas wyboru
Stary telefon komórkowy jako…
Najnowsze artykuły
Vectra uruchamia promocję na Black Week. Światłowód nawet połowę taniej
Stary telefon komórkowy jako…
Porównaj najlepsze oferty operatorów
oszczędź nawet 50%
Pan Wybierak – bezpłatna porównywarka najlepszych ofert operatorów
To jedna z najbardziej kompletnych wyszukiwarek, z trafnym dopasowaniem ofert internetu, telewizji kablowej i telekomów do adresu zamieszkania, z której bardzo chętnie korzystają nasi czytelnicy – polecamy!
Pan Wybierak to świetny serwis, dzięki któremu nie tylko poznałem wszystkie możliwe warianty instalacji internetu w moim miejscu zamieszkania, ale także odkryłem naprawdę tanią ofertę. Ogólnie - rewelacja!