Starlink jak standardowy dostawca internetu? Wprowadza limit danych
9 listopada 2022

Starlink zamierza stosować bardzo zbliżoną politykę, jak inni dostawcy internetu satelitarnego. Dotyczy to zakresu ilości danych, które abonent może pobrać w ciągu miesiąca. Wygląda na to, że brak ograniczeń to już przeszłość.
Starlink zacznie ograniczać ilość danych, które każdy odbiorca może pobrać w miesiącu. Limitem będzie 1TB w godzinach szczytu. Zmiany rozpoczną się od grudnia 2022 r. Zmiana ta zostanie wprowadzona początkowo w USA i Kanadzie.
Internet satelitarny z limitem danych, czy bez?
Jak ograniczenia będą wyglądać w praktyce? Klienci indywidualni rozpoczną każdy miesięczny cykl rozliczeniowy w ramach pakietu „Priority Access”. Jedną z jego cech jest możliwość analizowania ilości danych, które są pobierane pomiędzy godz. 7 a 23. Gdy dojdzie do przekroczenia limitu 1 TB, użytkownik będzie automatycznie przenoszony do opcji „Basic Acces”. Będzie to dotyczyć relatywnie niewielu użytkowników. Obecnie, według Starlink, funkcjonuje tak mniej niż 10% użytkowników. Należy zwrócić uwagę na fakt, że dany użytkownik nie będzie traktowany priorytetowo, więc w przypadku dużego przeciążenia sieci Starlink. W rezultacie dojdzie do mniejszych realnie prędkości użytkowych.
Zobacz: aktualne oferty internetu satelitarnego w Polsce.
Jaka jest alternatywa? Użytkownik będzie mógł zamówić więcej danych, przez co rozszerzy ilość danych w ramach pakietu „Priority Access”. W Stanach Zjednoczonych koszt internetu w tej formule będzie niewielki – to 25 centów za GB.
Starlink jest coraz bardziej popularny
Starlink zadecydował, że pakiety, które użytkownik pobiera w godzinach wieczornych – tu zakładamy przedział 23-7 – nie są wliczane do wspomnianego limitu. Można więc wykorzystać to do planowych akcji związanych z pobraniem dużych pakietów internetowych. To np. aktualizacja gry lub przygotowanie kopii zapasowej dysku.
Starlink musi zarządzać siecią, aby sprostać zapotrzebowaniu użytkowników. W praktyce nowe limity danych zrównują operatora z innymi dostawcami usług internetowych.
Czy można sprawdzać, jak duży pakiet danych jest już wykorzystany? Oczywiście – Starlink zakłada, że dany użytkownik będzie mógł monitorować zużycie danych i zdecydować się na ich zakup w ramach Priority Access. Stanie się tak na kilka sposobów. Pomocna do tego będzie aplikacja Starlink; dodatkowo można skorzystać np. ze strony internetowej firmy.


Miłośnik wszystkiego, co związane z nowymi technologiami. Kiedyś konsultant w branży telko; dziś działający głównie w sferze oprogramowania, a przy okazji niezmiennie zafascynowany wszystkim, co dotyczy technologii mobilnych oraz znaczenia internetu w codzienności.
Powiązane artykuły

Starlink z nową ofertą – bezpłatny sprzęt przy abonamencie rocznym.
Internet satelitarny z limitem danych, czy bez?…

Kosmiczna konkurencja przyspiesza. Starlink musi zmierzyć się z Amazonem
Internet satelitarny z limitem danych, czy bez?…

Niech żyje prostota telewizji. Sprawdziłem, czym są kanały FAST
Internet satelitarny z limitem danych, czy bez?…
Najnowsze artykuły

Netia poszerza zestawienie kanałów TV. Dodatkowo dodaje trzy nowe
Internet satelitarny z limitem danych, czy bez?…

Internetowy eksperyment w Warszawie. Co zrobiono w hali Koszyki?
Internet satelitarny z limitem danych, czy bez?…

Internet w Polsce będzie droższy. I nie ma na to niestety wyjścia
Internet satelitarny z limitem danych, czy bez?…
Porównaj najlepsze oferty operatorów
oszczędź nawet 50%
Pan Wybierak – bezpłatna porównywarka najlepszych ofert operatorów
To jedna z najbardziej kompletnych wyszukiwarek, z trafnym dopasowaniem ofert internetu, telewizji kablowej i telekomów do adresu zamieszkania, z której bardzo chętnie korzystają nasi czytelnicy – polecamy!
Pan Wybierak to świetny serwis, dzięki któremu nie tylko poznałem wszystkie możliwe warianty instalacji internetu w moim miejscu zamieszkania, ale także odkryłem naprawdę tanią ofertę. Ogólnie - rewelacja!