SMS-y to już przeszłość? To plotki. Internet ich nie wypiera
23 listopada 2019
SMS-y to codzienność w komunikacji dla… 95 proc. Polaków. Tak, 94 proc. Wyniki przedstawione w raporcie “Komunikacja SMS w Polsce” zaskakują – podstawowy format wymiany zdań przez telefon miał odchodzić w zapomnienie. Tymczasem okazuje się, że internet wcale ich nie wypiera.
SMS-y – jak wskazuje serwis SerwerSMS – “trzymają się mocno pomimo pojawiających się alternatyw”. Tymi są oczywiście komunikatory internetowe – od WhatsApp przez Messengery. I choć niewątpliwie one stały się podstawowym formatem komunikacji, SerwerSMS ma rację podsumowując swoją analizę:
Dziś, w dobie wszędobylskich komunikatorów internetowych i portali społecznościowych, nadal trudno nam wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez krótkich wiadomości tekstowych
Nic dodać, nic ująć – czy drogi czytelniku w ciągu ostatniego tygodnia dostałeś/ dostałaś chociaż jednego SMS-a?
Ilu Polaków używa na codzień SMS-y?
Odpowiedź jest zaskakująca. Choć dominuje internet – stacjonarny i mobilny – prawie 94 proc. osób przyznaje, że odbiera lub wysyła SMS-y. 65 proc. wysyła je codziennie. 25 proc. – przynajmniej kilka razy w tygodniu. Jak zauważają autorzy raportu, popularność SMS-ów wcale nie spada. Wręcz przeciwnie – stały się naturalną alternatywą dla komunikacji internetowej.
Jakie są zalety SMS-ów? Najważniejszymi cechami okazują się akurat te, które można podczepić pod komunikatory internetowe – szybkość wysyłki (50 proc.) i niski koszt (48 proc.). Kluczowa wydaje się tu jednak być skuteczność dotarcia. SMS-y uznawane są za najbardziej niezawodny sposób, aby wiadomość dotarła do odbiorcy. W sytuacji, gdy może pojawić się problem z internetem – lub np. nieświadomy użytkownik ma go wyłączył – to SMS-y zapewniają pewną komunikację przez telefon.
Ważna jest tu także prostota. Szczególnie w kontekście starszych osób już przyzwyczajonych do SMS-ów i nie ceniących komunikatorów internetu, istotna jest łatwość obsługi.
SMS-y od firm i instytucji
Warto zwrócić uwagę również na to, jakie jest znaczenie SMS-ów w kontekście powiadomień. To one – a nie internet – używane są do informacji o statusie przesyłki, wizytach lekarskich czy nieopłaconych fakturach. Coraz częściej SMS-y używane są do informacji od instytucji państwowych lub urzędów.
Stąd ich niesłabnąca popularność względem komunikatorów internetowych. Polacy najczęściej używają Messengera Facebooka – to aż 86 proc. – oraz WhatsApp (44 proc.), Skype (23 proc.) i Twitter (19 proc.).
Miłośnik wszystkiego, co związane z nowymi technologiami. Kiedyś konsultant w branży telko; dziś działający głównie w sferze oprogramowania, a przy okazji niezmiennie zafascynowany wszystkim, co dotyczy technologii mobilnych oraz znaczenia internetu w codzienności.
Powiązane artykuły
Światłowód 1 Gb/s z TV4K w Netii – z dodatkami! – można mieć za 110 zł miesięcznie
Ilu Polaków używa na codzień SMS-y?…
SIMulator internet od T-Mobile, czyli właściwie… co? Oto, jak działa w praktyce
Ilu Polaków używa na codzień SMS-y?…
W T-Mobile internet mobilny bez limitu szybkości. Kto może z tego skorzystać?
Ilu Polaków używa na codzień SMS-y?…
Najnowsze artykuły
W Play idzie nowe. Play Box TV zamiast dotychczasowych dekoderów
Ilu Polaków używa na codzień SMS-y?…
Vectra uruchamia promocję na Black Week. Światłowód nawet połowę taniej
Ilu Polaków używa na codzień SMS-y?…
Porównaj najlepsze oferty operatorów
oszczędź nawet 50%
Pan Wybierak – bezpłatna porównywarka najlepszych ofert operatorów
To jedna z najbardziej kompletnych wyszukiwarek, z trafnym dopasowaniem ofert internetu, telewizji kablowej i telekomów do adresu zamieszkania, z której bardzo chętnie korzystają nasi czytelnicy – polecamy!
Pan Wybierak to świetny serwis, dzięki któremu nie tylko poznałem wszystkie możliwe warianty instalacji internetu w moim miejscu zamieszkania, ale także odkryłem naprawdę tanią ofertę. Ogólnie - rewelacja!