Smartfony Dual SIM to sporo zalet – są jednak i ich wady
14 marca 2019
Smartfony Dual SIM są coraz bardziej popularne. Pozwalają one na korzystanie z dwóch kart jednocześnie. To dla wielu osób jest ogromnym ułatwieniem – w szczególności dla wszystkich, którzy chcą korzystać z numeru służbowego i prywatnego jednocześnie. Technologia Dual SIM jest wyjątkowo praktyczna i posiada wiele zalet. Jednak – jak to bywa z tego typu rozwiązaniami – nie jest również pozbawiona wad.
Dual SIM – jak to działa?
Technologia Dual SIM to bardzo proste rozwiązanie. Umożliwia korzystanie z dwóch kart SIM w jednym urządzeniu. Dzięki temu można używać dwóch numerów telefonu, bez konieczności noszenia przy sobie dwóch urządzeń. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które posiadają dwa numery: prywatny i służbowy. Sprawdzi się też w przypadku tych, którzy często wyjeżdżają za granicę.
Telefon wyposażony w Dual SIM posiada dwa sloty. Ich umiejscowienie jest zależne od producenta. W niektórych przypadkach sloty znajdują się pod obudową lub pod tylną klapką smartfona. W innych znajdują się w bocznej kieszonce. Co ważne, w wielu urządzeniach jeden slot służy zamiennie do drugiej karty SIM lub do karty pamięci. Na szczęście na rynku jest coraz więcej urządzeń, które posiadają osobny slot na microSD oraz dwa sloty na karty SIM.
Telefon z Dual SIM – różne tryby pracy
Wyróżnia się trzy podstawowe tryby pracy urządzeń z opcją Dual SIM.
- tryb pasywny – rozwiązanie to jest używane coraz rzadziej. Jest jednak nadal spotykane jest w wielu urządzeniach, szczególnie w tych tańszych. Tryb pasywny działa tak, że pomimo dwóch kart SIM w telefonie, tylko jedna z nich pozostaje aktywna. Użytkownik musi ręcznie wybrać, która karta w danej chwili ma być aktywna, a która pasywna;
- tryb stand by – to obecnie najbardziej popularny tryb, stosowany w urządzeniach Dual SIM. Obydwie kart SIM pozostają tutaj aktywne. Działają jednocześnie, jednak w momencie wykonywania połączenia, wysyłania wiadomości czy korzystania z internetu mobilnego, druga karta jest dezaktywowana. Zostaje ponownie aktywowana po zakończeniu połączenia lub korzystania z internetu. Pozwala to na uniknięcie zakłóceń. Jednak nie ma tutaj możliwości otrzymywania powiadomienia o połączeniu przychodzącym na drugi numer, co dla wielu osób może być utrudnieniem;
- tryb aktywny – najbardziej nowoczesny, pojawiający się obecnie w coraz większej ilości urządzeń. Urządzenie zaopatrzone jest w dwie anteny GSM. Dzięki temu obydwie karty SIM pozostają aktywne przez cały czas. Dzieje się tak również wtedy, kiedy użytkownik wykonuje połączenie. W momencie, kiedy ktoś zechce połączyć się z drugim numerem, urządzenie poinformuje o tym, a nawet umożliwi zawieszenie trwającej rozmowy.
Choć smartfony Dual SIM, działające w trybie aktywnym, z pewnością są najbardziej wygodne, są one również najdroższe. Z tego powodu osoby, które chciałyby korzystać z dwóch kart SIM jednocześnie, a nie chcą przepłacać, mogą zdecydować się na urządzenie z trybem standby. Jest on wygodny w codziennym użytkowaniu. Jednocześnie charakteryzuje się niższą ceną.
Smartfony Dual SIM – zalety
Nie bez powodu urządzenia wyposażone w Dual SIM cieszą się coraz większą popularnością – trudno nie docenić ich zalet. Jednym z największych plusów takiego rozwiązania jest możliwość korzystania z telefonu prywatnego i służbowego w ramach jednego urządzenia. Jeszcze do niedawna osoby, dysponujące dwoma numerami, zmuszone były do noszenia przy sobie dwóch urządzeń. To z pewnością nie jest wygodne. Pojawia się tu również konieczność ładowania dwóch telefonów. Jedno urządzenie z funkcją Dual SIM jest o wiele wygodniejsze.
Kolejną zaletą telefonów z Dual SIM jest możliwość korzystania z usług dwóch operatorów jednocześnie. Często zdarza się, że jeden operator komórkowy oferuje bardzo tanie połączenia, a inny – internet mobilny. Z tego powodu bardziej opłacalne może być korzystanie z dwóch kart SIM. Szczególnie jeśli ktoś wykonuje dużo połączeń i nieustannie korzysta z internetu.
To jednak nie koniec oszczędności. Decydując się na telefon z Dual SIM można uniknąć konieczności zakupu dwóch urządzeń, na przykład do użytku prywatnego i służbowego. O wiele lepszym pomysłem będzie zakup smartfona Dual SIM, który posiada naprawdę dobre parametry niż kupno dwóch telefonów w tym samym budżecie.
Osoby, które często wyjeżdżają za granicę, z pewnością docenią telefon Dual SIM. W wielu krajach opłaty za połączenia są bardzo wysokie, podobnie jak koszty transmisji danych. W takiej sytuacji często bardziej opłaca się kupić lokalny starter. Aby nie rezygnować ze swojego numeru na czas wyjazdu, warto zaopatrzyć się w telefon Dual SIM.
Smartfony Dual SIM – wady
Najważniejszą wadą jaka charakteryzuje smartfony Dual SIM jest zwiększone obciążenie baterii. Dzieje się tak szczególnie w przypadku urządzeń, które pracują w trybie aktywnym. Dwie anteny GPS znacznie zwiększają zużycie prądu w telefonie. Dlatego warto mieć przy sobie ładowarkę – bateria może wymagać częstego ładowania. Choć producenci nieustannie pracują nad lepszymi bateriami do smartfonów, urządzenia Dual SIM z trybem standby mogą być lepszym rozwiązaniem. Zużycie prądu będzie tutaj niższe.
Dużą wadą telefonów z Dual SIM jest również to, że często trzeba wybierać pomiędzy umieszczeniem w telefonie karty SIM i karty pamięci. Często jeden slot służy do używania tych dwóch kart. T na pewno nie jest komfortowe. Osoby, które chcą przez cały czas korzystać z dwóch kart SIM i nie chcą rezygnować z karty pamięci, powinny zwrócić uwagę na to, czy w urządzeniu są osobne sloty.
Dla wielu osób wadą może być czasowa niedostępność, na którą są skazane osoby, korzystające z urządzeń, działających w trybie standby. W trakcie wykonywania połączenia druga karta SIM zostaje zablokowana, co uniemożliwia nawiązanie kontaktu – co prawda osoba próbująca się dodzwonić otrzymuje informację, że numer jest teraz zajęty, jednak w tym przypadku tryb aktywny jest o wiele bardziej atrakcyjny. Niestety, przy zakupie urządzenia Dual SIM trzeba dokonać wyboru – albo dłuższa żywotność baterii w telefonie, ale tryb aktywny dla dwóch kart SIM.
Czy warto kupić telefon Dual SIM?
Jak widać, urządzenia Dual SIM nie są pozbawione wad, jednak można potraktować je jako drobne niedociągnięcia technologiczne, z którymi producenci telefonów powinni poradzić sobie dość szybko. Osoby, które chcą korzystać z dwóch kart SIM jednocześnie, z pewnością mają w czym wybierać – w sklepach znaleźć można naprawdę wiele telefonów Dual SIM. Warto jednak pamiętać o tym, że takie telefony posiadają pewne ograniczenia – z tego powodu przed zakupem warto zastanowić się nad tym, jakie aspekty posiadania smartfona Dual SIM są dla przyszłego użytkownika najważniejsze.
Felietonistka serwisu PanWybierak aktywnie poszukująca odpowiedzi na to, „co”, „gdzie”, „jak” i „kiedy”. Pasjonatka technologii w każdym, najbardziej nietypowym wymiarze. Nieustannie zastanawia się nad tym, jakie nowe rozwiązania przyniesie przyszłość. Prywatnie: aktywna podróżniczka.
Powiązane artykuły
Tak działa Smart Things. Podłączyłem do internetu nowy piekarnik. Czy warto?
Dual SIM – jak to działa?…
Najnowsze artykuły
Porównaj najlepsze oferty operatorów
oszczędź nawet 50%
Pan Wybierak – bezpłatna porównywarka najlepszych ofert operatorów
To jedna z najbardziej kompletnych wyszukiwarek, z trafnym dopasowaniem ofert internetu, telewizji kablowej i telekomów do adresu zamieszkania, z której bardzo chętnie korzystają nasi czytelnicy – polecamy!
Pan Wybierak to świetny serwis, dzięki któremu nie tylko poznałem wszystkie możliwe warianty instalacji internetu w moim miejscu zamieszkania, ale także odkryłem naprawdę tanią ofertę. Ogólnie - rewelacja!