Co zrobić, gdy słaby sygnał TV jest zbyt słaby?
22 marca 2019
Jak można poprawić jakość sygnału telewizyjnego? Co robić, gdy sygnał telewizyjny zawodzi i nie spełnia oczekiwań? Sprawdź, jakie są rozwiązania problemu słabego sygnału TV lub – co gorsze – jego całkowitego braku.
Żyjąc obecnie w Polsce mamy bardzo wiele możliwości odbioru i oglądania telewizji. Czy to za pośrednictwem operatora kablowego, telewizji naziemnej, satelitarnej czy w końcu internetowej, rozwiązań jest wiele i każdy może bez problemu znaleźć coś dla siebie.
Nie znaczy to jednak, że do historii przeszły różnego rodzaju problemy z jakością sygnału czy ogólnie odbiorem telewizji. Tak jak w przypadku wszystkich usług i urządzeń, mogą pojawiać się różnego rodzaju utrudnienia. Przyglądamy się najbardziej typowym powodom słabej jakości sygnału TV lub jego braku i proponujemy ich najbardziej prawdopodobne rozwiązania.
Słaba jakość telewizji kablowej
W przypadku telewizji kablowej sygnał doprowadzany jest bezpośrednio do mieszkania abonenta. Jeżeli więc wszystko zostało poprawnie skonfigurowane podczas instalacji, problemy z jakością nie powinny występować. Jeżeli się jednak pojawiają, rzadko możemy zrobić coś z nimi sami. Najlepszym rozwiązaniem będzie najczęściej kontakt z obsługą klienta i prośba o interwencję technika. Zanim to zrobimy warto jeszcze dla pewności sprawdzić jakość połączeń i kondycję kabli – czy nie są przerwane, uszkodzone, itp.
Wyjątkiem może być sytuacja, w której posiadamy analogową telewizję kablową bez nowoczesnego dekodera, podłączoną do dużego, współczesnego telewizora LCD. W takim wypadku jakość będzie słaba i absolutnie nieprzystająca do możliwości odbiornika. Rozwiązaniem jest w tym wypadku również kontakt z obsługą klienta i zamówienie nowszej usługi.
Możliwe jest również, że oglądany przez nas kanał nie oferuje wersji HD. W takim przypadku jakość będzie też zauważalnie słabsza niż w przypadku stacji nadających w wysokiej rozdzielczości. W takim przypadku zrobić można niewiele – pomóc może jednak odpowiednie skonfigurowanie ustawień telewizora.
Najlepiej w przypadku oglądania kanałów w jakości SD (czyli standardowej rozdzielczości telewizyjnej sprzed czasów HD):
- wyłączyć dynamiczny kontrast,
- wyłączyć wzmacnianie czerni czy wyostrzanie obrazu
- przestawić tryb wyświetlania na “Film” (lub podobnie nazwany).
Powinno zapewnić to najlepszą jakość dla tego rodzaju sygnału.
Słaba jakość telewizji naziemnej DVB-T
DVB-T to naziemna telewizja cyfrowa, która w 2012 roku zastąpiła w Polsce tradycyjną telewizję analogową. Do jej odbioru nie jest konieczne podpisywanie żadnej umowy czy korzystanie z usług operatora kablowego. Wystarczy jedynie odpowiednia antena i telewizor. Również z tego powodu ten sposób odbioru, chociaż niewątpliwie najtańszy, potrafi sprawiać pewne problemy.
Przede wszystkim aby cieszyć się wysoką jakością sygnału TV, musimy zadbać o odpowiednie ustawienie anteny DVB-T. Ważne, by była ona ustawiona możliwie najdokładniej w kierunku najbliższego nas nadajnika naziemnej telewizji cyfrowej.
O odpowiednie ustawienie zadbać można na dwa sposoby. Po pierwsze ustawiając swoją antenę na podstawie tego, jak ustawione są inne anteny w okolicy. Po drugie – ściągając na smartfona odpowiednią aplikację (np. DVB-T Finder), która pokaże najbliższe nam nadajniki i pozwoli dobrze ustawić antenę. Szerzej o prawidłowym ustawianiu anteny DVB-T piszemy w poniższym artykule.
Powodem słabej jakości sygnału może być też problem z połączeniem anteny z telewizorem. Warto dokładnie je sprawdzić, by wykluczyć taką możliwość przed prowadzeniem dalszej diagnozy.
Musimy jednocześnie mieć świadomość, że jako telewizja naziemna DVB-T tworzyć może sytuacje, w których nasze problemy nie znajdą rozwiązania. Dotyczyć to może sytuacji, gdy najbliższy nadajnik znajduje się zbyt daleko od nas lub jest zasłonięty utrudniającymi odbiór przeszkodami.
Słaba jakość satelitarnej telewizji cyfrowej
W przypadku satelitarnej telewizji cyfrowej sytuacja jest podobna jak w przypadku DVB-T, przy czym mniej narażona na czynniki zewnętrzne. Jeżeli tylko antena ustawiona jest w odpowiedni sposób i na drodze sygnału nie ma żadnych dużych przeszkód, odbiór powinien być dobry.
W celu poprawnego ustawienia anteny telewizji cyfrowej można skorzystać z usług serwisu, który zrobi to za nas. Jeżeli jednak nie chcemy wydawać pieniędzy, możemy cały proces przeprowadzić samodzielnie. Antenę należy odpowiednio zamontować po czym prawidłowo ustawić:
- konwerter (część wystającą przed talerz),
- kąt elewacji (to, pod jakim antena “patrzy w górę”)
- kierunek (azymut minus 180 stopni).
Wszystko po to, by antena skierowana była w kierunku odpowiedniego satelity.
Wpływ na jakość sygnału może mieć również jakość kabli, którymi łączymy antenę z dekoderem oraz ich stabilne podłączenie. Warto upewnić się, że w tym zakresie wszystko jest dobrze skonfigurowane. Po podłaczeniu anteny satelitarnej do dekodera mamy też możliwość uruchomienia na nim aplikacji diagnostycznej. Wyświetli ona parametry sygnału i pozwoli ocenić jego jakość. Dzięki temu dokładne ustawienie anteny będzie łatwiejsza.
Słaba jakość telewizji internetowej
W tym z kolei przypadku, czyli korzystania z telewizji online czy różnego rodzaju usług VOD, jakość odbioru zależy całkowicie od szybkości naszego połączenia internetowego. Jeżeli obraz przerywa lub zacina się, oznacza to prawdopodobnie, że nasz Internet jest za wolny. W takim przypadku pomóc może obniżenie jakości wyświetlania w ustawieniach danego serwisu online.
Jeżeli problem wciąż występuje bądź jakość obrazu nie jest dla nas zadowalająca, można jeszcze sprawdzić, czy z sieci nie korzystają w tym samym czasie inne urządzenia. Pobieranie dużych ilości danych na komputerze może sprawić, że internetowa telewizja w podłączonym do Internetu TV przestanie działać zadowalająco. Jeżeli to nie pomoże, rozwiązaniem będzie już tylko założenie szybszego internetu.
Dziennikarz i redaktor; konsekwentny i drążący w detalach ofert analityk zespołu PanWybierak. Wieloletni współpracownik serwisu Wirtualna Polska w dziale Technologie. W internecie – i o internecie – pisze od 2004 r. W przeszłości publicysta serwisów związanych ze środowiskiem gier – m.in. gram.pl, Polygamia.pl, Imperium Gier. Współtwórca podcastu Niezatapialni.
Powiązane artykuły
Wybierasz się na parapetówkę? Sprytne pomysły na prezent dla gospodarzy
Słaba jakość telewizji kablowej…
Jaki telefon wybrać w ramach abonamentu? Oto czym kierować się podczas wyboru
Słaba jakość telewizji kablowej…
Najnowsze artykuły
Vectra uruchamia promocję na Black Week. Światłowód nawet połowę taniej
Słaba jakość telewizji kablowej…
Porównaj najlepsze oferty operatorów
oszczędź nawet 50%
Pan Wybierak – bezpłatna porównywarka najlepszych ofert operatorów
To jedna z najbardziej kompletnych wyszukiwarek, z trafnym dopasowaniem ofert internetu, telewizji kablowej i telekomów do adresu zamieszkania, z której bardzo chętnie korzystają nasi czytelnicy – polecamy!
Pan Wybierak to świetny serwis, dzięki któremu nie tylko poznałem wszystkie możliwe warianty instalacji internetu w moim miejscu zamieszkania, ale także odkryłem naprawdę tanią ofertę. Ogólnie - rewelacja!