Standard, Mini, Micro i Nano. Jakie są rodzaje kart SIM?
31 maja 2020
Telefonia komórkowa i internet mobilny nie istniałyby, gdyby nie karty SIM. Na czym polega ich działanie i – co kluczowe – jakie są rodzaje kart SIM, które zapewniają operatorzy?
Niewielkie karty mają wielkie – coraz większe – możliwości. Karty SIM są indywidualizowane – każda z nich ma odrębny, własny numer określany jako IMSI. Na jego podstawie możliwe jest przypisanie karty do danego użytkownika, a w efekcie pełna identyfikacja. Zawiera bowiem zakodowane informacje o tym:
- jaki operator internetu czy telefonu wydał kartę SIM
- kto jest abonentem działającym na podstawie tej karty?
- jaki jest jego numer telefonu.
Bez kart SIM można wykonywać połączenia telefoniczne wyłącznie na numer alarmowy. Inne typy telefonów oraz wysyłanie SMS-ów czy internet mobilny są – bez karty SIM – niemożliwe.
Jakie są typy kart SIM?
To dość często zadawane pytanie ze względu na problemy z ich dostosowaniem do określonych urządzeń. Kilkadziesiąt lat używania kart SIM sprawiło, że znacząco się one zmieniły. Dotyczy to zarówno tego, jakie były i są rozmiary kart SIM jak i ich zastosowanie. Efektem tych zmian były np. niejasności sprzed kilku lat, gdy telefony komórkowe dostosowane były do różnych typów kart – zarówno już wersji minimalistycznych jak i większych.
Pierwsza – określają jako standardowa – karta SIM była używana już na początku lat 90. Trudno w to uwierzyć, ale miała 85 x 54 mm, czyli kilka razy większa od wariantów używanych obecnie. Zapewniała wykonywanie połączeń telefonicznych i wysyłkę wiadomości tekstowych. Później stopniowo pracowano nad jej zmniejszeniem. Efektem są kolejne rodzaje kart SIM.
Karta Mini SIM
To karty o wymiarach 25 mm x 15 mm x 0,76 mm. Masowo trafiły do urządzeń mobilnych. O ile przez ponad dekadę była imponująca nowością, dziś to przeżytek, bo producenci jeszcze bardziej zmniejszyli wymiary kart SIM.
Karta Micro SIM
Rozwiązanie obecne na rynku od 2003 r. Prawdziwą popularność zyskało jednak od 2010 r., gdy masowo ten format zaczęto stosować w iPhone’ach Apple. Uwagę przyciągały oczywiście wymiary karty – zaledwie 15 mm x 12 mm.x 0,76 mm.
Karta Nano SIM
Obecny standard używany w telekomunikacji. Obowiązuje w przypadku większości urządzeń dostępnych w sprzedaży. Karta jest jeszcze bardziej zmniejszona w porównaniu do Micro SIM – ma 12,3 x 8,8 x 0,67 mm. Zaletą tej karty SIM jest nie tylko rozmiar, ale też zdecydowanie bardziej efektywne działanie – w tym szybkość zapisów danych.
eSIM – karta przyszłości
Niewątpliwie przyszłością rynku są karty nie wyjmowane z telefonu czy routera, ale określane jako “embedowane” – rozwiązania eSIM na stałe zintegrowane ze sprzętem. W takiej sytuacji karta jest wbudowana na stałe na chipie. Np. Orange określa tę technologię jako “wirtualną, cyfrową kartę, którą zapisuje się na niewielkim module wbudowanym na stałe w smartfon, smartwatch czy tablet”. W efekcie nie ma potrzeby fizycznego wkładania karty SIM bezpośrednio do telefonu. Umożliwia to lepsze zabezpieczenie użytkowników – np. w przypadku kradzieży smartfona karta eSIM ułatwia lokalizację sprzętu.
Miłośnik wszystkiego, co związane z nowymi technologiami. Kiedyś konsultant w branży telko; dziś działający głównie w sferze oprogramowania, a przy okazji niezmiennie zafascynowany wszystkim, co dotyczy technologii mobilnych oraz znaczenia internetu w codzienności.
Powiązane artykuły
Jaki telefon wybrać w ramach abonamentu? Oto czym kierować się podczas wyboru
Jakie są typy kart SIM?…
Najnowsze artykuły
Porównaj najlepsze oferty operatorów
oszczędź nawet 50%
Pan Wybierak – bezpłatna porównywarka najlepszych ofert operatorów
To jedna z najbardziej kompletnych wyszukiwarek, z trafnym dopasowaniem ofert internetu, telewizji kablowej i telekomów do adresu zamieszkania, z której bardzo chętnie korzystają nasi czytelnicy – polecamy!
Pan Wybierak to świetny serwis, dzięki któremu nie tylko poznałem wszystkie możliwe warianty instalacji internetu w moim miejscu zamieszkania, ale także odkryłem naprawdę tanią ofertę. Ogólnie - rewelacja!