Relikt przeszłości, czyli jak sprawdzić, czy smartfon ma simlock
2 lutego 2021
Czy ten telefon komórkowy ma simlocka? – to jedno z pytań, które w naturalny sposób nasuwają się w przypadku zakupu nowego smartfona na rynku wtórnym. To efekt lat doświadczeń i czasów, kiedy oferty pełne były używanego sprzętu, który jednak miał blokadę karty. W efekcie niezbędne było tzw. zdjęcie simlocka. Jak sprawdzić, czy smartfon ma blokadę?
Simlock – a właściwie, trzymając się właściwej nomenklatury: SIM-lock – to forma blokady, którą operatorzy internetu i telefonii zakładają na sprzedawane przez nich telefony komórkowe. Jest (a właściwie był; o tym za chwilę) to więc zabezpieczenie, które zostaje wgrane przez producenta sprzętu zgodnie z zaleceniami operatora. Wynika(ło) to z polityki sprzedażowej firm telekomunikacyjnych. Ze względu na to, że często brały na siebie częściowo koszt smartfonów unikały sytuacji, w których dany model bezproblemowo można(by) używać w ramach sieci innego operatora.
Było – minęło. Czas na smartfon bez simlocka
Skąd ten tryb przeszły? Otóż od dobrych kilku lat – mniej więcej 2018 r. – operatorzy nie stosują już metody blokowania smartfonów poprzez simlock. Wynika to z ogólnego ujednolicenia cen smartfonów. W efekcie wszelkie blokady stały się naturalnie zbędne. Raczej postrzega się je jako źródło irytacji; uniemożliwiałyby bowiem szybkie i bezproblemowe przeniesienie numeru do innego operatora telekomunikacyjnego.
Dodatkowo simlock stał się z założenia nonsensem w przypadku telefonów typu DualSIM, a więc coraz większej liczby modeli, które są w pełni dostosowane do obsługi dwóch kart, od dwóch różnych operatorów. Dzieje się tak np. w sytuacji, gdy użytkownik chce mieć w prywatnym telefonie kartę służbową, by nie nosić ze sobą dwóch urządzeń.
Efekt? Dziś operatorzy nie używają simlocków – jeśli więc patrzysz na swój smartfon, zapewne nie jest on w żaden sposób zablokowany fabrycznie.
Sprawdzenie simlocka krok po kroku
Dlaczego więc piszemy o simlocku, skoro de facto nie istnieje? Otóż może znaleźć się w starszych modelach telefonów. Może się tak stać np. w przypadku, gdy dany telefon komórkowy długie lata leżał w szafce, a teraz został wyciągnięty, by przekazać go np. dziecku. Tu pojawia się pytanie, czy smartfon ma simlock i jak to sprawdzić.
Są na to dwa sposoby. Pierwszy to po prostu… wstawienie kilku kart operatorów do tego samego telefonu. Jeśli pochodzą z dwóch różnych źródeł – np. od Orange i Plus – a telefon je odczyta, nie ma simlocka i można z niego korzystać do woli.
Jeśli czas Cię goni i chcesz sprawdzić simlocka tu i teraz, niezbędne jest uruchomienie telefonu bez karty SIM. W kolejnym kroku trzeba wpisać kod, który automatycznie przenosi do menu serwisowego. Wystarcza do tego kombinacja jednego z dwóch wariantów:
- *#*#7378423#*#*
- *#7465625#
Przenosi on do menu, w którym zobaczyć można kilka informacji sieciowych. Jeśli znajduje się przy nich krzyżyk w formie X, oznacza to, że simlock jest aktywny i działa.
Rozwiązaniem w takiej sytuacji będzie oczywiście zdjęcie simlocka i pozbycie się tej blokady. I choć jest to już zdecydowanie relikt przeszłości, bez problemu można znaleźć serwisy telekomunikacyjne, które zapewniają usługi zdjęcia simlocka w korzystnej cenie.
Miłośnik wszystkiego, co związane z nowymi technologiami. Kiedyś konsultant w branży telko; dziś działający głównie w sferze oprogramowania, a przy okazji niezmiennie zafascynowany wszystkim, co dotyczy technologii mobilnych oraz znaczenia internetu w codzienności.
Powiązane artykuły
Najnowsze artykuły
Porównaj najlepsze oferty operatorów
oszczędź nawet 50%
Pan Wybierak – bezpłatna porównywarka najlepszych ofert operatorów
To jedna z najbardziej kompletnych wyszukiwarek, z trafnym dopasowaniem ofert internetu, telewizji kablowej i telekomów do adresu zamieszkania, z której bardzo chętnie korzystają nasi czytelnicy – polecamy!
Pan Wybierak to świetny serwis, dzięki któremu nie tylko poznałem wszystkie możliwe warianty instalacji internetu w moim miejscu zamieszkania, ale także odkryłem naprawdę tanią ofertę. Ogólnie - rewelacja!