Polskie kablówki nie chcą opłat licencyjnych za TVP 4K
9 czerwca 2021

Operatorzy kablowi, którzy zrzeszeni są w ramach związku Mediakom napisali do zarządu Telewizji Polskiej z oczekiwaniem zniesienia opłat licencyjnych za rozprowadzanie kanału TVP 4K. Powód? Według kablówek jest to całkowicie sprzeczne z wcześniejszymi komentarzami szefa TVP.
Wcześniej szef TVP Jacek Kurski informował, że dzięki zaangażowaniu TVP mistrzostwa Europy w piłce nożnej Euro 2020 będą osiągalne dla wszystkich Polaków bezpłatnie. W tym kontekście kłóci się to z oczekiwaniami zapłaty za emisję TVP 4K, który ma pokazywać mecze Euro.
– Z uwagi na niezrozumiałe zasady dystrybucji kanału TVP 4K i tym samym pokrzywdzenie części Polaków, operatorzy kablowi zrzeszeni w Związek Pracodawców Mediów Elektronicznych i Telekomunikacji Mediakom wystosowali list do zarządu TVP S.A. o zmianę zasad dystrybucji nadań z imprezy w sposób gwarantujący wszystkim Polakom równy do nich dostęp – poinformował zrzeszający operatorów Mediakom.
List został upubliczniony ponieważ nie doczekano się odpowiedzi ze strony TVP. Mediakom wskazuje:
W związku ze skierowaną do członków ZPMEiT Mediakom ofertą dotyczącą warunków reemisji w sieciach kablowych programu TVP 4K, w którym emitowane będą transmisje meczów Euro 2020, pozwalamy sobie zauważyć, że stoi ona w sprzeczności z deklaracją złożoną przez pana Prezesa Jacka Kurskiego, iż „dzięki Telewizji Polskiej tak ważne wydarzenie sportowe, jakim są mistrzostwa UEFA Euro 2020, będzie dostępne dla wszystkich Polaków, nieodpłatnie i na równych zasadach, a dodatkowo w najlepszym standardzie nadawania programie TVP 4K. To doskonały przykład tego, w jaki sposób realizujemy misję mediów publicznych, którą jest wzmacnianie narodowej wspólnoty wbrew wykluczeniu i podziałom”.
Sygnatariusze piszą również:
Pragniemy zauważyć, że żądanie od dostawców usług telewizji kablowej opłat licencyjnych za możliwość rozprowadzania programu w sieciach i tym samym udostępniania ich abonentom, kłóci się z wyżej przytoczonym oświadczeniem. By pokryć koszty opłat licencyjnych, dostawcy usług zmuszeni będą pobierać opłaty od abonentów końcowych, a co za tym idzie program TVP 4K nie będzie nieodpłatnie i na równych zasadach dostępny dla wszystkich Polaków. By móc obejrzeć Euro 2020, odbiorcy, którzy korzystają z usług dostawców usług telewizji kablowej, będą musieli uiścić opłaty, będące skutkiem obciążenia operatorów opłatami licencyjnymi.
Mecze Euro 2020 będzie można obejrzeć w kanałach TVP1, TVP2 i TVP Sport. Transmisje w TVP 4K będą dostępne głównie dla osób, które chcą postawić na najwyższą jakość obrazu i dźwięku. Członkowie Mediakom – zrzeszeni są głównie niewielcy przedsiębiorcy zapewniający usługi TV w małych miejscowościach – krytykują poziom wydatków.
Polityka TVP, zgodnie z którą od dostawców usług dla takiego abonenta pobierana będzie opłata licencyjna zarówno jednorazowa, jak i od każdego abonenta, prowadzi do dyskryminacji takich abonentów i nierównego ich traktowania. Ci odbiorcy, którzy korzystają z telewizji naziemnej, będą odbierać program za darmo, podczas gdy ci, którzy korzystają z telewizji kablowej, będą za program płacić. Ponadto, wedle naszej wiedzy, nie wszyscy dostawcy usług telewizji będą obciążani takimi opłatami, nie będą one pobierane od Emitel S.A. oraz od CANAL+. Prowadzi to do dalszych przypadków nierównego i dyskryminującego traktowania odbiorców końcowych, a nadto stanowi przejaw nierównego traktowania kontrahentów, tj. dostawców usług telewizji, przez TVP. Rodzi to także poważne obawy, czy praktyka taka nie narusza przepisów ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, a to w skutek nadużywania przez TVP pozycji monopolistycznej poprzez stosowanie w podobnych umowach z dostawcami usług telewizji niejednolitych warunków umów, stwarzających im zróżnicowane warunki konkurencji, a także w skutek stosowania praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów poprzez różnicowanie ich sytuacji w zależności od źródła pozyskiwania dostępu do programu.


Miłośnik wszystkiego, co związane z nowymi technologiami. Kiedyś konsultant w branży telko; dziś działający głównie w sferze oprogramowania, a przy okazji niezmiennie zafascynowany wszystkim, co dotyczy technologii mobilnych oraz znaczenia internetu w codzienności.
Powiązane artykuły

Internet w Szwajcarii? Sprawdziłem jak działa. Lepiej… go wyłącz
Szwajcaria – malowniczy kraj słynący z gór, zegarków i czekolady – potrafi zaskoczyć nie tylko krajobrazami, ale i… cenami dostępu…

Nielimitowany internet w UE na wakacje 2025 od T‑Mobile – rewolucja w roamingu?
T‑Mobile zaskoczył klientów wakacyjną promocją, oferując nielimitowany internet mobilny w roamingu na terenie Unii Europejskiej. Przez 30 dni…

Internet satelitarny bezpośrednio w smartfonie. Tak testuje się nowe rozwiązanie
A gdyby tak mieć Starlink bezpośrednio w swoim smartfonie, a nie w odrębnym urządzeniu? Taka wizja jest zaskakująco bliska.
Najnowsze artykuły

Więcej za abonament RTV w 2026 roku. KRRiT ogłasza nowe stawki. Sprawdź, ile zapłacisz
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji opublikowała właśnie nowe stawki opłat abonamentowych, które wejdą w życie z początkiem 2026…

Internet – ranking ofert i operatorów (07/2025)
Ranking internetu na dzień 01.07.2025 r. to kompleksowe zestawienie najciekawszych aktualnie ofert na rynku. Regularna aktualizacja danych…

Telewizja z internetem – ranking ofert operatorów (07/2025)
Ranking dostawców telewizji z internetem pokazuje najciekawsze zdaniem naszych analityków propozycje firm zapewniających pakiety takich usług.
Porównaj najlepsze oferty operatorów
oszczędź nawet 50%
Pan Wybierak – bezpłatna porównywarka najlepszych ofert operatorów
To jedna z najbardziej kompletnych wyszukiwarek, z trafnym dopasowaniem ofert internetu, telewizji kablowej i telekomów do adresu zamieszkania, z której bardzo chętnie korzystają nasi czytelnicy – polecamy!
Pan Wybierak to świetny serwis, dzięki któremu nie tylko poznałem wszystkie możliwe warianty instalacji internetu w moim miejscu zamieszkania, ale także odkryłem naprawdę tanią ofertę. Ogólnie - rewelacja!