Nawigacja offline – nie tylko za granicą
11 stycznia 2019
Czasy, w których telefon służył wyłącznie do dzwonienia i wysyłania wiadomości, dawno już minęły. Nowoczesne smartfony posiadają mnóstwo funkcji, które mają ułatwiać nasze codzienne życie. Jedną z nich jest możliwość nawigacji – również w trybie offline.
Nawigacja w telefonie
Nawigacja w smartfonie powoli wypiera tradycyjne urządzenia GPS, które jeszcze kilka lat temu były prawdziwym hitem. Obecnie każdy smartfon posiada wbudowany moduł GPS, dzięki czemu zakup dodatkowego urządzenia do nawigacji staje się zbędny. Wystarczy wpisać odpowiedni adres i gotowe – smartfon poprowadzi nas do celu, a nawet poinformuje o korkach czy innych utrudnieniach na drodze. Większość z dostępnych aplikacji wymaga również dostępu do internetu. Istnieją jednak programy, służące do nawigacji offline.
Nawigacja w smartfonie – wady i zalety
Nawigacja w telefonie bez wątpienia daje ogromny komfort. Nie ma konieczności korzystania z dodatkowego urządzenia. Warto wiedzieć, że smartfony wykorzystują stacje bazowe sieci komórkowych – dzięki temu mogą ustalić lokalizację o wiele szybciej niż w przypadku tradycyjnych urządzeń GPS. Z reguły również smartfony działają o wiele sprawniej niż urządzenia do nawigacji – można tu korzystać z wielu dodatkowych funkcji, które usprawniają jazdę.
Jednocześnie jednak nawigacja w telefonie nie jest pozbawiona wad. W sytuacji, kiedy bateria w smartfonie się rozładuje (a zdarza się to nader często), kierowca czy turysta pozbawiony jest nawigacji. Istnieje jednak proste rozwiązanie – wystarczy mieć przy sobie ładowarkę samochodową lub powerbanka.
Nawigacja offline – dlaczego warto?
Choć dla wielu osób korzystanie z internetu 24 godziny na dobę jest czymś naturalnym, czasem przydaje się nawigacja offline. Może być szczególnie przydatna na przykład podczas wyjazdu za granicę – korzystanie z internetu w innym kraju sprawi, że naliczona zostaną dodatkowe opłaty roamingowe, dlatego warto zdecydować się na nawigację offline. Dodatkowo w Polsce wciąż są miejsca (choć na szczęście jest ich coraz mniej), gdzie dostęp do internetu bezprzewodowego nie jest możliwy. Grozi to utratą sygnału, a tym samym niemożnością korzystania z nawigacji do momentu, aż smartfon znowu połączy się z siecią.
Nawigacja online chroni użytkowników przed tego typu problemami. Rozwiązaniem jest nawigacja online – w przypadku wielu aplikacji możliwe jest pobranie map na telefon i komfortowe korzystanie z nich bez dostępu do danych komórkowych. Oprócz tego nawigacja offline może być przydatna podczas pieszych wędrówek – szczególnie tych naprawdę długich, na przykład w góry. Często nie ma tam dostępu do sieci. Podczas pieszych wycieczek warto zadbać o to, aby w aplikacji do nawigacji offline znajdował się również kompas – kiedy wszystko inne zawiedzie, tradycyjne rozwiązania często sprawdzają się najlepiej.
Najlepsze aplikacje do nawigacji offline
Niekwestionowanym liderem w kwestii nawigacji jest oczywiście Google Maps. Co bardzo ważne, Google umożliwia korzystanie z nawigacji offline. W sytuacjach, kiedy spodziewamy się ograniczonego dostępu do internetu, może pobrać wybrane mapy i korzystać z nich w trybie online. Co prawda w tym momencie telefon nie poinformuje nas o aktualnych utrudnieniach na drodze, jednak jest to stosunkowo mała niedogodność, szczególnie jeśli na co dzień korzystamy z Google Maps.
Jak pobrać mapę offline z Google Maps? Wystarczy otworzyć Mapy Google, znaleźć dowolne miejsce, na przykład Warszawę, kliknąć nazwę miejsca na dole ekranu, a następnie wybrać opcję Pobierz. Docelowo mapa zapisywana jest w pamięci wewnętrznej urządzenia. Kiedy nie będziesz miał dostępu do internetu, wystarczy włączyć aplikację Mapy Google i wyszukać miejsce – nawigacja poprowadzi Cię według mapy offline.
Istnieje jednak wiele innych aplikacji, służących do nawigacji offline. Młodą, choć szybko zyskująca popularność, jest aplikacja Mapy offline i nawigacja – umożliwia ona korzystanie z nawigacji online. W dużym stopniu przypomina nawigację, którą znamy z tradycyjnych urządzeń GPS. Inne ciekawe aplikacje to między innymi NaviEXPERT, Yanosik, HERE WeGo czy Sygic.
Nawigacja offline – podsumowanie
Nawigacja online jest szczególnie przydatna w przypadku dalekich podróży do krajów, które nie należą do Unii Europejskiej. Tego typu nawigacja pozwoli skutecznie uchronić się przed dodatkowymi, wysokimi kosztami roamingowymi. Osoby, które dużo podróżują samochodem, również powinny zaopatrzyć się w nawigację online – dzięki temu mogą ustrzec się przed sytuacjami, w których smartfon straci połączenie z siecią komórkową. Nawigacja offline przydatna jest również dla pieszych turystów, na przykład podczas długich wędrówek górskich. Tego typu aplikacje do nawigacji bez internetu zajmują niewiele miejsca, warto więc mieć je w pogotowiu.
Wykładowca na studiach dziennikarskich specjalizujący się w obszarze nowych mediów. Jego domeną są technologie mobilne oraz dziennikarstwo internetowe. Zajmuje się projektowaniem nowych rozwiązań oraz optymalizacją serwisów WWW. Prowadzi zaawansowane projekty związane z analityką user experience. Wędkarz i gracz rugby – choć to dość oryginalne połączenie pasji, to jednak sam zainteresowany praktykuje to od lat.
Powiązane artykuły
Najnowsze artykuły
Porównaj najlepsze oferty operatorów
oszczędź nawet 50%
Pan Wybierak – bezpłatna porównywarka najlepszych ofert operatorów
To jedna z najbardziej kompletnych wyszukiwarek, z trafnym dopasowaniem ofert internetu, telewizji kablowej i telekomów do adresu zamieszkania, z której bardzo chętnie korzystają nasi czytelnicy – polecamy!
Pan Wybierak to świetny serwis, dzięki któremu nie tylko poznałem wszystkie możliwe warianty instalacji internetu w moim miejscu zamieszkania, ale także odkryłem naprawdę tanią ofertę. Ogólnie - rewelacja!