Na co zwracać uwagę wybierając aparat w telefonie? Co jest najważniejsze w aparacie telefonu?
19 lutego 2019
Jak wybrać telefon, jeżeli szczególnie zależy nam na zdjęciach? Jakie są najlepsze aparaty w telefonach? Na co jakie parametry patrząc, wybierając telefon z aparatem?
Aparat w smartfonie jest dla nas od jakiegoś czasu już taką oczywistością, że tylko najwięksi pasjonaci fotografii decydują się na kupno do niej osobnego urządzenia. Obiektyw umieszczony w telefonie wystarczy do większości typowych zainteresowań. Korzystamy z niego robiąc pamiątkowe zdjęcia z wyjazdów, rodzinnych imprez czy innych ważnych wydarzeń.
Oczywiście aparaty w telefonach różnią się między sobą i mogą oferować lepszą lub gorszą jakość zdjęć. Na co zwrócić uwagę, kupując nowy telefon, by mieć pewność, że będzie wykonywał lepsze zdjęcia? Które parametry aparatu są najważniejsze?
Megapiksele – wcale nie najbardziej istotne
Podstawowym parametrem, określającym jakość aparatu cyfrowego, są megapiksele. Określają one liczbę punktów (pikseli), z których “składana” jest fotografia cyfrowa po “wyłapaniu” obrazu przez obiektyw i matrycę światłoczułą. W teorii więc im więcej megapikseli – tym bardziej szczegółowy obraz i w efekcie lepszej jakości zdjęcia. Tak przynajmniej było przez wiele lat rozwoju fotografii cyfrowej.
Problem w tym, że parę lat temu doszliśmy do granicy tego, co potrzebne większości użytkowników i dalszy wyścig zbrojeń w tym zakresie przestał mieć sens. Obecnie sprzedaje się telefony z aparatami 12 megapikseli, nawet 16 megapikseli, gdzie w istocie większość użytkowników nie zobaczy między nimi różnicy w stosunku do “starych” 8 megapikseli.
Dzieje się tak z dwóch powodów. Po pierwsze, jeżeli umieszczona w telefonie matryca światłoczuła nie jest również odpowiednio duża, nic nam z tych wszystkich pikseli. Aparat z większą liczbą megapikseli może czasami robić nawet słabsze zdjęcia niż ten z mniejszą ich ilością, jeżeli korzystają z takiej samej matrycy światłoczułej.
Po drugie – megapiksele to, dokładnie rzecz biorąc, nie tyle jakość zdjęcia, co po prostu jego wielkość. Ma więc znaczenie dla tych, którzy fotografie drukują lub chcą mieć możliwość ich kadrowania (z większego zdjęcia łatwiej wyciąć fragment, pozostawiając jego wysoką ostrość). Ale jeżeli oglądamy je na ekranie komputera, telewizora czy samego telefonu, to już 8 megapikseli (czyli rozdzielczość 3264 x 2448) przekracza maksymalną rozdzielczość większości używanych powszechnie ekranów. Bez telewizora bądź monitora 4K (3840 x 2160) nawet tych wszystkich pikseli naraz nie zobaczymy.
Matryca światłoczuła – im większa, tym lepiej
Matryca światłoczuła odpowiada za przetwarzanie obrazu, padającego na obiektyw, na sygnał elektryczny. Od jej wielkości zależy to, jaka ilość światła “pada” na poszczególny piksel. Im większe piksele na matrycy światłoczułej, tym więcej światła są w stanie wychwycić i tym samym skutkują lepszej jakości obrazem (przeciwnie do obrazu wynikowego, na którym chcemy mieć zazwyczaj jak najmniejsze piksele).
Matryce w aparatach smarftonów mają typowo wielkość od 1/3.6 cala do nawet 1/1.7 cala. Im większa matryca, tym w większości wypadków jest w stanie “obsłużyć” więcej megapikseli. Jak już wspominaliśmy wyżej, w przypadku dwóch telefonów z taką samą matrycą jakość zdjęć może być nawet lepsza na tym, który ma mniej megapikseli.
Apertura – szczególnie ważna przy słabszym oświetleniu
Wiele telefonów – nawet jeżeli robi zupełnie dobre zdjęcia przy świetle dziennym – kompletnie nie radzi sobie przy słabszych warunkach oświetleniowych. Zależy to właśnie od apertury – czyli średnicy otworu, przez który do soczewki wpada światło dzienne. Im większa, tym więcej światła wpuszcza, więc poradzi sobie przy słabszym oświetleniu.
Aperturę opisuje się typowo w formie f/2, f/2.8, f/4 itd. Im mniejsza liczba w tym zapisie, tym do soczewki wpada więcej światła. Apertura f/1.6 będzie więc lepsza od f/2.4 w warunkach niskiego oświetlenia.
Aparat w telefonie – jaki wybrać?
Oczywiście nawet najlepiej opisane i zrozumiane przez użytkownika parametry nie powiedzą wszystkiego o efekcie końcowym. Współczesne telefony wyposażone są w dodatkowe mechanizmy, przetwarzające zdjęcie dla uzyskania jak najlepszego efektu końcowego. Niektóre mają oddzielne procesory, wykonujące wyłącznie to zadanie. Ich wpływ na jakość zdjęcia może być kolosalny.
Dlatego najlepiej nawet po uzyskaniu całej potrzebnej wiedzy na temat aparatu wypróbować go jeszcze w działaniu samodzielnie. Osobiste porównanie jakości zdjęć wykonanych kilkoma telefonami pozwoli nam najlepiej ocenić, który z nich odpowiada nam najbardziej.
Dziennikarz i redaktor; konsekwentny i drążący w detalach ofert analityk zespołu PanWybierak. Wieloletni współpracownik serwisu Wirtualna Polska w dziale Technologie. W internecie – i o internecie – pisze od 2004 r. W przeszłości publicysta serwisów związanych ze środowiskiem gier – m.in. gram.pl, Polygamia.pl, Imperium Gier. Współtwórca podcastu Niezatapialni.
Powiązane artykuły
Jaki telefon wybrać w ramach abonamentu? Oto czym kierować się podczas wyboru
Megapiksele – wcale nie…
Najnowsze artykuły
Porównaj najlepsze oferty operatorów
oszczędź nawet 50%
Pan Wybierak – bezpłatna porównywarka najlepszych ofert operatorów
To jedna z najbardziej kompletnych wyszukiwarek, z trafnym dopasowaniem ofert internetu, telewizji kablowej i telekomów do adresu zamieszkania, z której bardzo chętnie korzystają nasi czytelnicy – polecamy!
Pan Wybierak to świetny serwis, dzięki któremu nie tylko poznałem wszystkie możliwe warianty instalacji internetu w moim miejscu zamieszkania, ale także odkryłem naprawdę tanią ofertę. Ogólnie - rewelacja!