Światłowód w każdym domu w ciągu trzech lat?
21 października 2019
Taką odważną deklarację złożył minister cyfryzacji Marek Zagórski. Choć światłowód w każdym domu – czy jak podkreśla ministerstwo – “w budynku mieszkalnym” brzmi jak wirtualny sen, plany są wyjątkowo ambitne. I obejmują również internet na wsi – miasta i miejscowości, gdzie dziś trudno o zwykłe łącze, nie mówiąc o szybkim internecie.
Zagórski zadeklarował, że cyfryzacja kraju oraz poszerzanie zasięgu internetu to jeden z priorytetów. Rząd chce doprowadzić do tego, by na mapie Polski nie było tzw. białych plam – lokalizacji, gdzie trudno o jakikolwiek internet. Wielkie zmiany w zakresie sieci mają być wywołane dofinansowaniem do budowy sieci szerokopasmowych – wśród nich oczywiście do światłowododu. I choć politycy zwykle w takich sytuacjach unikają jednoznacznych deklaracji czasowych, Zagórski zrobił inaczej. Szef ministerstwa cyfryzacji zapowiedział bowiem, że do nowoczesnej sieci światłowodowej podłączone miałyby zostać wszystkie budynki mieszkalne w kraju – i to w ciągu zaledwie trzech lat.
Światłowód w każdym domu to mrzonka nie do realizacji?
Jeśli ktokolwiek wybierze się np. na południe Polski i zmierzy się z infrastrukturą w beskidzkich wsiach, słysząc deklaracje ministra może złapać się za głowę. Wizja internetu światłowodowego w każdym budynku mieszkalnym brzmi po prostu nierealnie. Jednak zapowiedzi rządowe brzmią w tym kontekście diametralnie inaczej. One prezentują światłowód jako naturalny kierunek rozwoju możliwy do wdrożenia w naprawdę szybkiej perspektywie.
Jesteśmy w ostatniej fazie przygotowania dokumentów strategicznych, które pozwolą nam m.in. kontynuować proces przełamywania barier, które mamy w administracji. To Program Zintegrowanej Informatyzacji Państwa, to jest Narodowy Plan Szerokopasmowy – bardzo ważne narzędzie do tego, abyśmy rozwijali jeszcze pełniej. Abyśmy byli także przygotowani na sieci nowej generacji
– mówi Zagórski.
Podkreśla również konkretnie:
Chodzi nam o to, aby każdy budynek w Polsce był przyłączony do sieci światłowodowej. To podstawa do tego, abyśmy mogli mówić o nowoczesnej gospodarce.
Ministerialne plany na internet mobilny
Zagórski wskazuje też, jak chce rozwijać dostęp do internetu LTE. Sieć mobilna jest niemniej istotna jak światłowód. Zagórski podkreśla m.in, że obecnie 86 proc. Polaków wykorzystuje na co dzień internet mobilny. Jak zwiększyć perspektywy w tym względzie?
Uruchomimym jeszcze w tym roku (2019 – red.) program publicznych hot-spotów w każdej gminie. Dostanie bon na zbudowanie (publicznego hot-spotu – red.), aby obywatele szczególnie w małych możliwościach mogli to robić za darmo.
Szef ministerstwa cyfryzacji zapowiedział również, że do sieci światłowodowej podłączone miałby zostać wszystkie gminne ośrodki kultury oraz ochotnicze straże pożarne.
Miłośnik wszystkiego, co związane z nowymi technologiami. Kiedyś konsultant w branży telko; dziś działający głównie w sferze oprogramowania, a przy okazji niezmiennie zafascynowany wszystkim, co dotyczy technologii mobilnych oraz znaczenia internetu w codzienności.
Powiązane artykuły
Światłowód 1 Gb/s z TV4K w Netii – z dodatkami! – można mieć za 110 zł miesięcznie
Światłowód w każdym domu…
SIMulator internet od T-Mobile, czyli właściwie… co? Oto, jak działa w praktyce
Światłowód w każdym domu…
W T-Mobile internet mobilny bez limitu szybkości. Kto może z tego skorzystać?
Światłowód w każdym domu…
Najnowsze artykuły
Porównaj najlepsze oferty operatorów
oszczędź nawet 50%
Pan Wybierak – bezpłatna porównywarka najlepszych ofert operatorów
To jedna z najbardziej kompletnych wyszukiwarek, z trafnym dopasowaniem ofert internetu, telewizji kablowej i telekomów do adresu zamieszkania, z której bardzo chętnie korzystają nasi czytelnicy – polecamy!
Pan Wybierak to świetny serwis, dzięki któremu nie tylko poznałem wszystkie możliwe warianty instalacji internetu w moim miejscu zamieszkania, ale także odkryłem naprawdę tanią ofertę. Ogólnie - rewelacja!