Dobry menedżer haseł to nie kaprys. Jak zaszyfrować swój internet?
14 lutego 2020
Menedżer haseł w czasach, kiedy w sieci kupujemy, komunikujemy się, przesyłamy dane wrażliwe i odkrywamy swoją prywatność to coś więcej niż tylko rozwiązanie problemu z notorycznym zapominaniem haseł.
Aplikacje do zarządzania hasłami są konsekwentnie rozbudowywane – zapewniają coraz ciekawsze funkcjonalności, które trudno przecenić. Zakładając, że sprawdzony menedżer haseł ma łączyć przejrzystość, skuteczność działania i wysoki poziom szyfrowania rynek daje całkiem spore możliwości zabezpieczenia sieci przed atakami.
Dla zrozumienia tego, na czym polega menedżer haseł uzmysłowić sobie trzeba jak duże jest zestawienie serwisów internetowych czy aplikacji, w których używa się haseł. E-mail, Facebook, bank, serwis streamingowy – listę można rozciągać o kolejne pozycje. Wszystkie wymagają haseł, które stają się coraz ważniejsze w kontekście rozwoju ataków hakerskich. Tymczasem powszechny błąd internautów to założenie, że hasło można sprowadzić do ciągu “Imię123”. Warto spojrzeć na to, jak stworzyć trudne do złamania, tzw. silne hasło.
Masz bardziej ambitne hasło, ale używasz go wszędzie, bo tak łatwiej o nim pamiętać? To kolejny błąd. Jeden wyciek danych jest niczym otwarcie drzwi do wszystkich innych serwisów. I to tym bardziej, że wiele z nich jako loginu używa e-maila. Stąd tak istotny staje się menedżer haseł.
Na czym polega szyfrowanie i zapamiętanie haseł?
Menedżer rozwiązuje to, co stało się bolączką internautów – nadmiar haseł. Sprawia, że nie trzeba mieć ograniczeń w kontekście ich tworzenia. Skomplikowany ciąg znaków? Nietypowe frazy? Nawet w przypadku relatywnie mało popularnych serwisów czy aplikacji można pozwolić sobie na chwilę fantazji, bo zapamiętanie haseł używanych przez internet (i nie tylko) jest zdecydowanie łatwiejsze.
Zakładając, że strony internetowe, portale czy aplikacje webowe powinny mieć różne hasła, niezbędne jest ich scentralizowanie – chyba, że wolisz ograniczać się do oldschool’owego notatnika i je wpisywać (oraz obawiać się, że notes się zgubi). Bezpieczne przechowywanie wszystkich haseł umożliwia menedżer. Zapewnia szereg korzyści – to m.in.:
- skupienie haseł i ich zabezpieczenie przed zagubieniem
- wyższy poziom bezpieczeństwa
- ograniczenie hasła zapamiętanego tylko do głównego archiwum.
Co ważne, sam dostęp do menedżera haseł też może charakteryzować się ponadprzeciętnym zabezpieczeniem. Nie musi otwierać się na samo – nomen omen – hasło. Twórcy oprogramowania zapewniają dodatkowe drogi identyfikacji – np. przez wskazane wcześniej urządzenie.
Jaki menedżer haseł będzie najlepszy?
Każde systemy szyfrujące charakteryzują się nieco inną specyfiką – mają odrębne zalety, które warto rozważyć względem własnych upodobań. Inne wymagania ma osoba, która chce po prostu scentralizować hasła w jednym narzędziu. Inne założenia preferuje ktoś, dla kogo liczy się ponadprzeciętny stopień zabezpieczeń. Rynek menedżerów haseł można jednak ograniczyć do kilku marek , które szczególnie warto rozważyć.
Dashlane
Wyróżnia go wygodny interfejs – bardzo przyjazny i łatwy w obsłudze, co jest ważne w przypadku osób nie czujących się pewnie w środowisku internetowym. Szyfrowanie odbywa się na podstawie 256-bitowego klucza AES z CBC-HMAC. Za kodowaniem idzie łatwe generowanie silnych, wielocyfrowych haseł, które można automatycznie uzupełnić w każdej chwili. Warto zwrócić m.in. uwagę na możliwość udostępnienia danych logowania bliskiej osobie – to bardzo dobre rozwiązanie, gdy chcesz zapewnić dostęp do wszystkich lokalizacji w sieci np. na wypadek problemów ze zdrowiem.
LastPass
Nie potrzebujesz zaawansowanego mechanizmu szyfrowania, a jedynie w miarę prosty generator loginów i haseł? LastPass zapewni podstawowe funkcjonalności wraz z ewentualnym zakodowaniem danych o płatnościach czy danych ubezpieczeniowych. Dostęp do podstawowych funkcji jest bezpłatny – w opcji premium można np. użyć ciekawych rozwiązań ochrony dla wszystkich członków rodziny.
1Password
Szyfrowanie end-to-end charakteryzuje się szczególną formą zabezpieczeń – m.in. uwierzytelnianiem bez udziału internetu. Automat generuje również szybkie powiadomienie na wypadek wykrycia, że ktoś (lub coś w czasach wszechobecnych botów) próbował(o) złamać podstawowe hasło.
Keeper
Narzędzie, które wykorzystywane jest często przez firmy. System szyfrowania opiera się na dwóch warstwach. Podstawowa do szyfrowanie danych i ich odkodowanie po podaniu hasła głównego w aplikacji. Dodatkową opcją jest opcjonalne uwierzytelnianie np. poprzez biometrię czy działanie określonego urządzenia.
Menedżer haseł to nie wszystko
Niemniej ważny jest po prostu… zdrowy rozsądek. Warto pamiętać, że ogromne znaczenie dla ryzyka przejęcia hasła ma nie tylko wspomniane używanie jednego do wszystkich serwisów czy aplikacji. Niemniej ważne jest po prostu rozsądne używanie internetu. Wykorzystywanie – bez cienia wątpliwości – Wi-Fi w galeriach handlowych czy logowanie się na komputerach w sieciach RTV czy AGD to pierwszy krok do tego, by udostępnić swoje hasło obcemu.
Miłośnik wszystkiego, co związane z nowymi technologiami. Kiedyś konsultant w branży telko; dziś działający głównie w sferze oprogramowania, a przy okazji niezmiennie zafascynowany wszystkim, co dotyczy technologii mobilnych oraz znaczenia internetu w codzienności.
Powiązane artykuły
Wybierasz się na parapetówkę? Sprytne pomysły na prezent dla gospodarzy
Na czym polega szyfrowanie i zapamiętanie haseł?…
Jak wybrać najlepszą pożyczkę dopasowaną do potrzeb finansowych?
Na czym polega szyfrowanie i zapamiętanie haseł?…
Jaki telefon wybrać w ramach abonamentu? Oto czym kierować się podczas wyboru
Na czym polega szyfrowanie i zapamiętanie haseł?…
Najnowsze artykuły
W Play idzie nowe. Play Box TV zamiast dotychczasowych dekoderów
Na czym polega szyfrowanie i zapamiętanie haseł?…
Vectra uruchamia promocję na Black Week. Światłowód nawet połowę taniej
Na czym polega szyfrowanie i zapamiętanie haseł?…
Jak przygotować listę zakupów na Black Friday 2024?
Na czym polega szyfrowanie i zapamiętanie haseł?…
Porównaj najlepsze oferty operatorów
oszczędź nawet 50%
Pan Wybierak – bezpłatna porównywarka najlepszych ofert operatorów
To jedna z najbardziej kompletnych wyszukiwarek, z trafnym dopasowaniem ofert internetu, telewizji kablowej i telekomów do adresu zamieszkania, z której bardzo chętnie korzystają nasi czytelnicy – polecamy!
Pan Wybierak to świetny serwis, dzięki któremu nie tylko poznałem wszystkie możliwe warianty instalacji internetu w moim miejscu zamieszkania, ale także odkryłem naprawdę tanią ofertę. Ogólnie - rewelacja!