Jak zabezpieczyć smartfon tak, by był niczym twierdza?
20 sierpnia 2019
Dla większości z nas smartfon stał się nieodłącznym towarzyszem dnia codziennego. Mamy go przy sobie od przebudzenia do snu. W efekcie smartfony są prawdziwą skarbnicą wiedzy na nasz temat. Internet sprawia, że zawierają mnóstwo poufnych, a często również intymnych informacji. Jak zabezpieczyć smartfon?
Jednocześnie żyjemy w przekonaniu, że to, co znajduje się w telefonie, jest całkowicie bezpieczne i dostępne dla nas. I tak jest – o ile oczywiście zadbamy o najważniejsze zasady bezpieczeństwa. Jedna z nich to wybór odpowiedniej metody odblokowywania smartfona. I tutaj pojawiają się schody – bo nie wszystkie metody są w 100% bezpiecznie. Którą z nich wybrać i jak zabezpieczyć smartfon przed obcymi? Metody ochrony mają swoje mocne, ale i słabe strony.
Blokada smartfona – dlaczego jest niezbędna?
Wyobraź sobie sytuację, w ktoś niepowołany ma w rękach Twój smartfon. Do jakich danych zyskałby dostęp? Zdjęcia, media społecznościowe, dane logowania do banku, a może informacje o firmie, w której pracujesz? Brzmi trochę przerażająco, prawda? Z tego powodu dobrze jest zablokować dostęp do swojego smartfona. Co prawda w momencie kradzieży prawdopodobnie nie odzyskasz już swojego urządzenia, jednak zwiększysz szansę, że złodziej nie da rady dostać się do Twoich danych – szczególnie jeśli będzie to przypadkowa osoba, a nie doświadczonych haker. Na szczęście ci drudzy z reguły nie decydują się na pospolitą kradzież telefonów – potrafią włamać się do urządzenia zdalnie poprzez internet. Nie o tym jednak mowa – skupmy się na tym rodzajach blokady telefonu i ocenie, która z nich rzeczywiście jest bezpieczna, a która… nie do końca.
Jak zabezpieczyć smartofon przez PIN i wzór na ekranie
Do niedawna większość smartfonów umożliwia blokowanie ekranu jedynie przy pomocy PIN-u czy wzoru rysowanego na ekranie. Do dzisiaj te metody blokowania są najbardziej cenione. Zacznijmy od garści statystyk. Jeżeli chodzi o PIN, w przypadku kombinacji czterech cyfr istnieje aż 10 000 kombinacji. Prawdopodobnie nie istnieje złodziej, który zdecydowałby się na sprawdzanie wszystkich. Podobnie jest w przypadku wzoru rysowanego na ekranie. Tutaj możliwych kombinacji jest jeszcze więcej, bo 150 milionów. Niestety, aż 25% użytkowników smartfonów wybiera jeden z 15 najbardziej popularnych wzorów. W praktyce więc włamanie się do smartfona zajmuje często nie więcej niż 90 sekund.
Czy to skuteczne zabezpieczenie smartfona?
Możesz zrobić prosty test. Spójrz na ekran swojego telefonu pod różnymi kątami. Czy częste wpisywanie PIN-u lub rysowanie wzoru odblokowania nie sprawiło, że na ekranie pozostał wyraźny ślad? Niestety, często ułatwiamy zadanie złodziejom, ponieważ na telefonie widać, jakie cyfry czy punkty wybraliśmy, ustawiając blokadę.
Kolejna kwestia – czy wiesz, że swój telefon możesz odblokowywać nawet 100 razy dziennie? Oczywiście zależy to od osoby, jednak warto przy pomocy specjalnej aplikacji sprawdzić, ile razy w ciągu dnia odblokowujesz ekran. Jeżeli robisz to w miejscach publicznych, sprawny obserwator może przyglądać się Twoim ruchom – w ten sposób dowie się, jaki jest Twój kod blokady. Teraz wystarczy tylko zgrabnie wykraść Twój telefon… i nieszczęście gotowe. Uważaj na to, jak wpisujesz kod blokady na ekranie. Nie rób tego w taki sposób, aby osoba postronna mogła zobaczyć, jaki jest Twój PIN lub wzór blokady.
Rozpoznawanie twarzy – wystarczy zdjęcie?
Rozpoznawanie twarzy to kolejna metoda odblokowywania telefonu, która jednak nie spotkała się z wielkim entuzjazmem ze strony użytkowników. Wiele smartfonów nie najlepiej radzi sobie z wykrywaniem twarzy, szczególnie w słabym oświetleniu. Z tego powodu nie może to być jedyna metoda zabezpieczenia telefonu. Jest to raczej ciekawostka, którą sprawdzamy i… po chwili z niej rezygnujemy (ewentualnie w momencie, kiedy chcemy odblokować telefon po zgaszeniu światła w sypialni).
Pozostaje jednak pytanie – czy taka metoda blokowania telefonu jest bezpieczna? Okazuje się, że nie do końca. W internecie można znaleźć liczne testy, podczas których sprawdzano, czy tego typu blokadę da się złamać przy pomocy zdjęcia właściciela telefonu. Wyniki są różne, ale wniosek jest jeden – w przypadku ogromnej ilości modeli wystarczy w miarę dobre zdjęcie, aby bez kłopotu dostać się do informacji w smartfonie. Cóż, z pewnością nie jest to rozwiązanie dla osób, które uwielbiają wrzucać swoje zdjęcia na Facebooka czy Instagram.
Tęczówka i linie papilarne – niepowtarzalne, ale…
Od pewnego czasu bardzo popularne stało się odblokowywanie smartfona przy pomocy czytnika linii papilarnych lub przez skanowanie tęczówki. Zarówno odcisk palca, jak i tęczówka, są niepowtarzalne. Wydawałoby się więc, że taki sposób blokowanie telefonu daje 100% bezpieczeństwa i nikt nie będzie w stanie się do niego włamać. Niestety, w rzeczywistości wygląda to nieco inaczej…
Włamanie się do telefonu, zablokowanego przy pomocy czytnika linii papilarnych czy skanera tęczówki, to oczywiście wyższa szkoła jazdy. „Zwykły” złodziej telefonów raczej sobie tutaj nie poradzi. Nie oznacza to jednak, że takie zadanie jest niewykonalne. W przypadku linii papilarnych odciski palców można uzyskać ze zdjęcia, na którym ktoś układa palce w literę V. Oczywiście nie jest to banalne. Na podstawie selfie należy wydrukować replikę 3D palca, która pozwoli na swobodne odblokowanie telefonu. Jeżeli natomiast osoba, która chce złamać takie zabezpieczenie, ma stały dostęp do smartfona właściciela, może wykorzystać… kawałek plasteliny i odrobinę kompozytu dentystycznego.
W przypadku tęczówki sprawa jest niemal tak samo nieskomplikowana, jak przy rozpoznawaniu twarzy. W wielu modelach smartfonów wystarczy odpowiednie zdjęcie właściciela – tutaj znowu dobrze sprawdzi się selfie.
Jaką metodę blokowania smartfona wybrać?
Jak widać, każdą metodę blokowania smartfona można złamać. Nie oszukujmy się jednak – drukowanie repliki odcisku palca czy odblokowywanie telefonu przy pomocy zdjęcia to nie bułka z masłem. Jak zabezpieczyć smartfon, by był naprawdę niedostępny? Które zabezpieczenie wybrać?
Odpowiedź nie jest prosta. Nie należy jednak blokować telefonu wyłączeniu przy pomocy PIN-u „1234″, „1111″ czy prostego wzoru, który jest łatwy do złamania. O wiele lepszy będzie wybór nieoczywistego hasła. Najlepszą metodą wydaje się jednak blokowaniu telefonu przy pomocy odcisku palca – jest niepowtarzalny, a złamanie tego zabezpieczenia jest mało prawdopodobne. Warto również pamiętać o tym, aby ograniczyć do minimum ilość prób odblokowania telefonu. Dobrym pomysłem jest także korzystanie z podwójnego zabezpieczenia.
Z drugiej strony, blokowanie telefonu to jedno, ale nie warto przechowywać w nim dużej ilości danych. Lepiej regularnie czyścić urządzenie z informacji, aby w razie kradzieży nie ryzykować, że wrażliwe dane dostaną się w niepowołane ręce.
Felietonistka serwisu PanWybierak aktywnie poszukująca odpowiedzi na to, „co”, „gdzie”, „jak” i „kiedy”. Pasjonatka technologii w każdym, najbardziej nietypowym wymiarze. Nieustannie zastanawia się nad tym, jakie nowe rozwiązania przyniesie przyszłość. Prywatnie: aktywna podróżniczka.
Powiązane artykuły
Wybierasz się na parapetówkę? Sprytne pomysły na prezent dla gospodarzy
Blokada smartfona – dlaczego jest niezbędna? …
Jak wybrać najlepszą pożyczkę dopasowaną do potrzeb finansowych?
Blokada smartfona – dlaczego jest niezbędna? …
Jaki telefon wybrać w ramach abonamentu? Oto czym kierować się podczas wyboru
Blokada smartfona – dlaczego jest niezbędna? …
Najnowsze artykuły
W Play idzie nowe. Play Box TV zamiast dotychczasowych dekoderów
Blokada smartfona – dlaczego jest niezbędna? …
Vectra uruchamia promocję na Black Week. Światłowód nawet połowę taniej
Blokada smartfona – dlaczego jest niezbędna? …
Porównaj najlepsze oferty operatorów
oszczędź nawet 50%
Pan Wybierak – bezpłatna porównywarka najlepszych ofert operatorów
To jedna z najbardziej kompletnych wyszukiwarek, z trafnym dopasowaniem ofert internetu, telewizji kablowej i telekomów do adresu zamieszkania, z której bardzo chętnie korzystają nasi czytelnicy – polecamy!
Pan Wybierak to świetny serwis, dzięki któremu nie tylko poznałem wszystkie możliwe warianty instalacji internetu w moim miejscu zamieszkania, ale także odkryłem naprawdę tanią ofertę. Ogólnie - rewelacja!