Jak rozliczyć PIT przez internet, by nie popełnić błędów?
17 lutego 2020
Rozliczenie PIT online to oszczędność czasu, pewność prawidłowego wyliczenia i uproszczenie formalności do minimum. Internet zapewnia możliwość szybkiego sprawdzenia, czy należy Ci się zwrot podatku. A wszystko to bez wychodzenia z domu i opłaty np. dla biura księgowego.
Jak rozliczyć PIT przez internet, by mieć pewność, że wszystkie procedury zostały zachowane? Wystarczy kilka klików, by zrobić to bezpłatnie – i nie korzystając m.in. z serwisów, które zarabiają robiąc wyliczenia, ale i automatycznie sugerując podatnikowi opłatę 1 proc. na wskazany przez nie cel.
Najpierw jednak kilka księgowych detali, bez których rozliczenie PIT online będzie niemożliwe. Kluczowe są tu daty – czas na dostarczenie PIT przez pracodawcę mija wraz z końcem lutego. Z kolei koniec kwietnia to czas na ostateczne rozliczenie z fiskusem. Mając dokumenty księgowe można dokonać rozliczenia podatku przez internet: szybko, prosto i opierając się na mechanizmach dostępnych w sieci.
Rozliczenie podatku przez Twój e-PIT
Wykorzystując internet warto przede wszystkim wykorzystać rozwiązanie, jakie zapewniło Ministerstwo Finansów. To program Twój e-PIT – internetowa platforma umożliwiająca szybkie wygenerowanie rozliczenia w sieci. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to rozwiązanie dla wszystkich – głównie dla osób mających wyłącznie umowę o pracę lub umowę-zlecenie. Usługa opracowana została z myślą o osobach, które nie mają przychodów na podstawie działalności gospodarczej, a ich rozliczenie przez internet opiera się wyłącznie na prostej dokumentacji PIT-37 lub PIT-38.
Samo zrobienie PIT przez internet przy wykorzystaniu e-PIT jest banalnie proste. Po wejściu na rządowy serwis podatki.gov.pl należy kliknąć w okienko “Zobacz swój e-PIT”. Dostęp jest oczywiście ograniczony. Wymaga podania nie tylko numeru PESEL. Potwierdzenie tożsamości podatnika odbywa się po wpisaniu kwoty przychodu za ubiegłe lata – niezbędne jest więc przygotowanie zeznań podatkowych z przeszłości. Po poprawnej weryfikacji automat sam zaprezentuje przez internet już wypełnione zeznanie podatkowe.
Jak powstaje internetowy PIT? Generator wylicza go na podstawie informacji przesłanych przez pracodawcę. Nie oznacza to jednak, że można mieć stuprocentową pewność prawidłowości. Warto przeanalizować np. czy zaciągnięty rachunek bankowy pod kątem ewentualnego zwrotu jest prawidłowy. Należy też pamiętać, że PIT przez internet nie uwzględnia zmian w kontekście np. ulgi na dzieci. Opiera się na danych z poprzedniego roku, co jest ważne, jeśli np. w kolejnym doszło do kolejnych narodzin.
Jeśli wszystkie dane i wyliczenia są prawidłowe – przy jednym stosunku pracy nie jest to obarczone ryzykiem błędu. Można skorzystać z opcji wysłania PIT przez internet. Dzięki temu formalności ograniczone są do minimum. Nie ma potrzeby wysłania zeznania podatkowego Pocztą Polską czy też osobistego zawiezienia do zwykle oddalonego urzędu skarbowego.
Jak rozliczyć PIT przez internet i mieć pewność, że urząd go otrzymał?
Internet niesie za sobą możliwość cyfrowego potwierdzania urzędowej dokumentacji. W efekcie, gdy zeznanie podatkowe poprzez łącza dotrze do wskazanego urzędu skarbowego, automat wygeneruje wiadomość wysłaną na podany e-mail. Trafi tam UPO – to Urzędowe Poświadczenie Odbioru. To ważny dokument, który warto archiwizować na skrzynce e-mail i ewentualnie dodatkowo wydrukować na przyszłość. Stanowi potwierdzenie, że urząd skarbowy otrzymał zeznanie podatkowe przez internet.
Ulga na internet – kto może odliczyć sieć w PIT?
Wypełniając PIT przez internet warto sprawdzić, czy możliwe jest skorzystanie z ulgi – nomen omen – internetowej. To nadal aktywne rozwiązanie, ale należy pamiętać, że z odliczenia można skorzystać wyłącznie przez dwa następujące bezpośrednio po sobie lata podatkowe.
Jeśli jest taka możliwość, ulga na internet sprawia, że podstawa opodatkowania zmniejszy się o 760 zł. Kwota ta pomniejsza dochód, który jest opodatkowany 17,75 proc. podatku dochodowego.
Ulga internetowa zawarta zostaje w podstawowym PIT oraz załączniku PIT/O. Wypełniając zeznanie podatkowe przez internet najpierw należy wypełnić załącznik, a następnie ująć łączną kwotę odliczeń od dochodu z załącznika PIT/O w zeznaniu rocznym. Oczywiście kluczowa jest tu skrupulatność – w przypadku wezwania przez urząd skarbowy należy wykazać wszystkie faktury od dostawców internetu.
Miłośnik wszystkiego, co związane z nowymi technologiami. Kiedyś konsultant w branży telko; dziś działający głównie w sferze oprogramowania, a przy okazji niezmiennie zafascynowany wszystkim, co dotyczy technologii mobilnych oraz znaczenia internetu w codzienności.
Powiązane artykuły
Wybierasz się na parapetówkę? Sprytne pomysły na prezent dla gospodarzy
Rozliczenie podatku przez Twój e-PIT…
Jak wybrać najlepszą pożyczkę dopasowaną do potrzeb finansowych?
Rozliczenie podatku przez Twój e-PIT…
Jaki telefon wybrać w ramach abonamentu? Oto czym kierować się podczas wyboru
Rozliczenie podatku przez Twój e-PIT…
Najnowsze artykuły
W Play idzie nowe. Play Box TV zamiast dotychczasowych dekoderów
Rozliczenie podatku przez Twój e-PIT…
Vectra uruchamia promocję na Black Week. Światłowód nawet połowę taniej
Rozliczenie podatku przez Twój e-PIT…
Porównaj najlepsze oferty operatorów
oszczędź nawet 50%
Pan Wybierak – bezpłatna porównywarka najlepszych ofert operatorów
To jedna z najbardziej kompletnych wyszukiwarek, z trafnym dopasowaniem ofert internetu, telewizji kablowej i telekomów do adresu zamieszkania, z której bardzo chętnie korzystają nasi czytelnicy – polecamy!
Pan Wybierak to świetny serwis, dzięki któremu nie tylko poznałem wszystkie możliwe warianty instalacji internetu w moim miejscu zamieszkania, ale także odkryłem naprawdę tanią ofertę. Ogólnie - rewelacja!