Jak łączyć PDF przez internet? Najlepsze edytory dokumentów PDF
1 grudnia 2021
Połączenie kilku plików w PDF wykorzystując internet wydaje się być proste, by później okazać się… całkiem skomplikowane. Sposoby na łączenie PDF oraz edytowanie plików tak czy inaczej prowadzą do oprogramowania, które coraz częściej jest darmowe. Jaki edytor plików PDF uznawany jest w 2020 r. za najkorzystniejszy w pracy biurowej?
Umiejętność łączenia plików jest szczególnie istotna wobec tego co niesie za sobą internet – całkowitej digitalizacji pracy biurowe. Trello i inne aplikacje do pracy zdalnej pozwalają na doskonałą kontrolę realizacji wykonywanych w sieci, komunikacja schodzi na Whatsapp czy Messengera a dokumentacja przechodzi powszechnie w format PDF. Problem pojawia się wtedy, czy czas na edytowanie plików – łączenie ich w jeden lub zmianę ich treści. Choć internet oferuje sporo teoretycznie sprawdzonych metod pracy na PDF online trzeba pamiętać o kilku aspektach.
Po pierwsze – jeśli PDF zawiera tajne informacje, tracimy nad nim kontrolę. Nie warto ufać deklaracjom, że zostaje automatycznie skasowany – raczej trzeba mieć w tle wizję tego, że w sieci nic nie ginie.
Po drugie: edycja PDF-ów coraz bardziej postrzegana jest przez pryzmat estetyki. Edytowalne dokumenty muszą być wykonane schludnie – zamazywanie treści nie wystarcza. Ważne jest np. prawidłowe dobranie czcionki czy możliwość szybkiej konwersji z PDF na Word i odwrotnie.
Po trzecie: edytory PDF – nawet jeśli prezentowane są jako wolne i bezpłatne – naszpikowane bywają reklamami. A to może naprawdę irytować podczas pracy. Jak połączyć PDF bezpiecznie i wygodnie? Podstawa do odpowiednie oprogramowanie lub rozwiązania pozwalające na edycję plików w sieci. Ważne jednak, by używać sprawdzonych serwisów do obsługi PDF.
Jak połączyć pliki PDF?
Specjaliści od bezpieczeństwa w internecie podkreślają regularnie, że m.in. edytowanie dokumentów online bywa potencjalnym źródłem ataków na oprogramowanie. Warto więc używać własnej aplikacji do obsługi plików PDF – Acrobat Reader DC. Nie jest bezpłatny – kosztuje w różnych wariantach od kilkunastu do ponad 20 dolarów miesięcznie. Jeśli używany ma być sporadycznie, dla niektórych osób może być to zbyt duży – i niepotrzebny – wydatek. Jeśli jednak edytor PDF ma być używany regularnie, można rozważyć zakup oprogramowania, które pozwoli na:
- edycję
- tworzenie
- eksportowanie
- konwertowanie.
To kwestia nie tylko bezpieczeństwa, ale również szybkości działania i ograniczenia potencjalnych błędów. Kluczowe dla wielu osób łączenie plików PDF ogranicza się w tym przypadku do kilku kliknięć w opcji Łączenie Plików.
Edytowanie PDF przez internet
Co jednak, jeśli za lepsze rozwiązanie uznajesz edytowanie plików PDF przez internet? Sieć niesie za sobą całkiem ciekawą listę programów online, które zapewnią obsługę dokumentów. Ważne jednak, by były to sprawdzone edytory, które zapewnią nie tylko prawidłową interpretację, ale są uznawane za bezpieczne i nie budzą zastrzeżeń co do wykorzystywania danych.
Za najlepsze bezpłatne edytory PDF w 2020 r. uznaje się pięć opcji:
- Smallpdf
- PDF XChange Editor
- Formswift
- PDFescape
- Sejda
Każde z tych rozwiązań charakteryzuje się lekkością, intuicyjnością i obsługą online. Należy jednak pamiętać, że edytowanie PDF przez internet to opcja raczej okazjonalna – przy masowej produkcji dokumentów warto wybrać standardowy program do edytowania. Jakie są zalety poszczególnych edytorów wykorzystujących internet?
Smallpdf
Doceniany jest jego prosty interfejs i możliwość generowania nieskomplikowanych podpisów elektronicznych. Smallpdf umożliwia również dodawanie komentarzy czy wyróżnień. Pozwala także na obsługę funkcji dokumentów. Wiele osób podkreśla również możliwość działania w chmurze – dostęp z różnych urządzeń przy wykorzystaniu internetu.
PDF XChange Editor
Nie jest tak prosty jak SmallPDF, ale zawiera np. technologię OCR – optycznego rozpoznawania znaków. Jeśli więc np. edytowany dokument to nie oryginał, ale kserokopia, automat sam oceni poszczególne znaki, a następnie podda je obróbce.
Formswift
Coś dla osób, które nie chcą dokonywać rejestracji, by wykorzystać możliwości edytora online. Formswift, w przeciwieństwie do poprzednich rozwiązań jest całkowicie wolny – bez żądań zapisania użytkownika. Zapewnia wszystko co potrzebne do typowej pracy na PDF.
Sejda
Edytor PDF, który podbija świat internetu. Jest bezpłatny, daje wszystkie opcje edycji – od łączenia po wstawianie obrazów czy konwersję. Na dodatek – co sprawdzono – usuwa dane z serwerów po pięciu godzinach od obróbki PDF online.
PDFescape
Przyjemny w obsłudze edytor PDF, który zwraca uwagę szerokością możliwości. Ma jednak ograniczenie objętościowe. W przypadku bezpłatnego używania przez internet, dokumenty nie mogą być cięższe niż 10 MB. Sprawdzi się więc przy większości PDF-ów, ale już np. w przypadku książek może wygenerować problemy.
Miłośnik wszystkiego, co związane z nowymi technologiami. Kiedyś konsultant w branży telko; dziś działający głównie w sferze oprogramowania, a przy okazji niezmiennie zafascynowany wszystkim, co dotyczy technologii mobilnych oraz znaczenia internetu w codzienności.
Powiązane artykuły
Jaki telefon wybrać w ramach abonamentu? Oto czym kierować się podczas wyboru
Jak połączyć pliki PDF?…
Najnowsze artykuły
Porównaj najlepsze oferty operatorów
oszczędź nawet 50%
Pan Wybierak – bezpłatna porównywarka najlepszych ofert operatorów
To jedna z najbardziej kompletnych wyszukiwarek, z trafnym dopasowaniem ofert internetu, telewizji kablowej i telekomów do adresu zamieszkania, z której bardzo chętnie korzystają nasi czytelnicy – polecamy!
Pan Wybierak to świetny serwis, dzięki któremu nie tylko poznałem wszystkie możliwe warianty instalacji internetu w moim miejscu zamieszkania, ale także odkryłem naprawdę tanią ofertę. Ogólnie - rewelacja!